reklama
 

Kdy sex působí jako droga? Nadopujte se!

Vědci se ještě nedohodli, zda existuje závislost na sexu, ale sex jako droga bezesporu je - látky, které se při něm a po něm vylučují, působí na centrum slasti v mozku. A stejně jako droga účinkují - "jako kdyby člověk létal".

Foto: Isifa/Thinkstock

Vědci se ještě nedohodli, zda existuje závislost na sexu, ale sex drogou bezesporu je - látky, které se při něm a po něm vylučují, působí na centrum slasti v mozku. A stejně jako droga účinkují - "jako kdyby člověk létal".

Zpěváci, rockeři a sportovci o tom ví své. Hezká chvilka v šatně často prováděla divy s následným vystoupením - uvolnila, dodala sebevědomí a nabudila k ještě větším a odvázanějším výkonům.

Sex jako droga hlavně pro ženy

Mick Jagger vzpomíná, že skupinové povzbuzení v zákulisí bývalo pravidlem. Ptát bychom se prý mohli i pánů z české rockové skupiny Arakain. A jistě i mnoha dalších. Takhle pozitivně se sex projevuje především u žen: zlepší náladu, povzbudí a způsobí, že dokážou podat vyšší výkony. 

ČTĚTE TAKÉ: Největší riziko pohlavních chorob: Sex mezi muži >>

Pokud však k aktu s vyvrcholením došlo jen pár minut před začátkem soutěže, u mužů výkonnost poklesla, zjistil výzkum z Ženevské univerzity. Ejakulace v mužském těle totiž vyvolává spánek, sportovci se tedy cítili malátní a nedostatečně nabuzení.

Švýcarští odborníci také dospěli k závěru, že pár hodin před sportovní událostí už sex  výkonnost nesnížil. A z jiných výzkumů vyplynulo, že styk večer způsobí, že druhý den je člověk nabitý energií a podává vyšší výkon. Platí nejen u sportovců, ale i u studentů, manažerů a vůbec u lidí, kteří se potřebují "předvést".  

V roce 2000 se na olympiádu v Sydney objednávalo pro sportovce 70 tisíc kondomů. Letos v Londýně už jich bylo kulatých 100 tisíc.

Jaké látky se při sexu uvolňují?

Při milování se v těle vylučují hormony oxytocin, serotonin a dopamin. Na dopamin, zvaný "neurotransmiter slasti", kterým mozek reaguje na to, že člověk získá nějakou odměnu, reaguje centrum slasti  (oblast nucleus accumbens).

Díky tomuhle koktejlu dobré nálady se pak cítíte šťastnější. Jejich zásoba po sexu vám vydrží většinou na jeden den. Hormony štěstí, které organismus vylučuje, jsou silným protivníkem proti stresu.

Při orgasmu se pak  do těla vylučuje hormon prolaktin, který zvyšuje citlivost vašich smyslů, hlavně čichu.Při milování totiž tělo vylučuje růstové hormony, které brzdí procesy stárnutí.

Co všechno sexuální droga ovlivňuje?

Sex skvěle mírní bolest. Těsně před orgasmem se až pětkrát zvedne hladina hormonu oxytocinu, a tím i produkce endorfinů. Ty tiší bolesti hlavy, svalů, zad nebo kloubů. Vysoká sexuální aktivita v našem těle zvyšuje i produkci feromonů, které zvyšují atraktivitu i pocit z ní. 

A co teprve když jde o sex z lásky! V prvních měsících prudké zamilovanosti mozek produkuje amfetamin FEA (chemicky C8H11N), jemuž se říká hlavní hormon lásky. Vzbuzuje pocity dokonalé extáze - známou "opilost láskou",  čímž se svým  účinkem podobá opiátům.

Funguje i bez vyvrcholení

Bez ohledu na vědecké výzkumy řada sportovců  přesto tvrdí: sex noc před utkáním ubírá energii. Shodují se však na jednom, když si dopřejí sex bez vyvrcholení, jejich energie je naopak silnější. Praktikují vlastně tantrický sex, při němž muži nedosahují úplného vyvrcholení, jejich energie zůstává v těle a neodchází.

"Je jasné, že ztráta těchto látek má dopad na funkci nervů a mozku. Naopak jejich udržení v těle povzbuzuje mozkovou činnost," psal například ještě  v roce 1957 badatel Raymond W. Bernard. Pro většinu sportovců-mužů zejména v silových disciplínách to byl jasný vzkaz: sexuální abstinence před závodem je nutná. Naopak u žen sexuální akt výkon podporoval. Nejdále v těchto někdy i zrůdných výzkumech a pokusech došli sportovní vědci v bývalé NDR v 80. letech minulého století.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sex v Česku: Máme to rádi na hraně

Klouby léčí tukem už ve třech městech. I v Praze

Nosíte podprsenku? Určitě má špatnou velikost

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama