reklama

Kate Winslet trpí inkontinencí: Co jí radí doktoři?

Jako mnoho žen po porodu i Kate Winslet trpí inkontinencí. Vy ale nemusíte - stačí malý zákrok, kterého se nemusíte bát.

Kate Winslet attends a news conference for the film "Labor Day
Kate Winslet attends a news conference for the film "Labor Day | Foto: Reuters

Je to zvláštní představa: perfektní makeup, dokonalý účes, nádherná róba - a pod ní mokré kalhotky. Stačí kýchnutí - a slavná Kate Winslet stojí v záři reflektorů promočená nekontrolovatelným únikem moči.

Herecká hvězda se v jedné talk show odvážně přiznala k problému, za který se většina žen stydí. Trpí inkontinencí tak jako mnoho jiných - podle statistik se s tímto problémem setká v životě každá druhá žena.

Rizikem je porod

"Když máte pár dětí, tak se to prostě stává," vyprávěla herečka, která porodila tři děti - dceru Miu (15) a syny Joea (11) a Beara (2). Potíže začala mít už po prvních dvou dětech. "Je zajímavé, že třeba dvě kýchnutí jsou v pohodě, ale třetí....to je konec. Je to dost příšerné, zvlášť když máte na sobě sukni," pokračovala dál.

Doporučujeme:  5 nemocí, za které se stydíme

"Vaginální porod je jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů pro rozvoj inkontinence moči," potvrdil docent MUDr. Ladislav Krofta, CSc. z Ústavu pro péči o matku a dítě v rozhovoru pro Žena.cz. Upozornil také, že často doporučované Kegelovy cviky nemusí být vhodné pro každou ženu. Nejenže na některé potíže jsou už prostě slabé, ale navíc někdy ženy nejsou vůbec schopné určité svalové skupiny vůlí ovládat.

Mokrý problém

Podle vlastního popisu Kate Winslet se jedná o stresovou inkontinenci. Navzdory názvu nejde o důsledek psychického stresu. Způsobuje ji obvykle porucha podpůrného mechanismu močové trubice a změny v její struktuře, které nastávají po porodech nebo při jiné velké fyzické námaze. Pak stačí se zasmát nebo právě kýchnout - a mokrý problém je na světě.

Přispívají k němu vrozené dispozice k oslabení pojivových tkání. Vliv má také chronický kašel, chronická zácpa, nadváha a menopauza, při níž se snižuje hladina ženského hormonu estrogenu. 

Řešení je snadné

Na přiznání Kate Winslet není pozoruhodná jen její odvaha, ale i fakt, že problém neřeší. Přitom tento druh inkontinence dokáže spravit malý zákrok, který trvá všehovšudy 15-20 minut. Jde o zavedení polypropylenové pásky ke stabilizaci močové roury.

Přečtěte si: Nekašlat, nesmát se: Únik moči ničí život. Zbavte se ho

Obdobné operace se provádějí už mnoho let, ale v poslední době došlo ke zlepšení a zjednodušení postupu, který je navíc pro pacientku šetrnější. Dříve se pásky umisťovaly za stydkou kost, kam lékař neviděl, dnes se zavádějí se z jiného místa a jsou menší a kratší. Pro pacientky představují jen minimální zátěž, v nemocnici si pobudete jen den dva. Celková rekonvalescence trvá zhruba 2 týdny, úspěšnost dosahuje až 95 %.

Neváhejte a jděte

"Spousta žen pociťuje kvůli potížím s inkontinencí trauma a postupně se omezuje v běžném životě. Za lékařem je donutí jít až náhlé zhoršení zdravotního stavu. Na vyšetření dochází mnoho žen až po 5-7 letech potíží," připomíná vedoucí lékař pro léčbu inkontinence MUDr. Daniel Struppl z pražského GynCentra, kde pacientkám stanovují diagnózu pomocí nejmodernějšího diagnostického přístroje.

Základem úspěšné léčby je totiž zjistit, zda se jedná o inkontinenci urgentní,  která se dá léčit medikamenty, nebo o stresovou, kdy je nejlepším řešením právě malý chirurgický zákrok.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

6 tipů proti úniku moči. Nestyďte se s tím něco dělat!

Takové dárky jste ještě neviděli. Originální a zdravé

Jak si zdravě ochutit vodu i v zimě?

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama