reklama

Katastrofální sucho už škodí i lidem. Jsou víc nemocní

Kašle celá republika, a není to náhoda. Všude je strašné sucho, lidem vysychají sliznice.

Foto: Thinkstock

Kašlete, sípáte, rudnou vám oči? Je to (taky) tím, že už dlouho pořádně nezapršelo. Nedostatek vláhy trápí nejen krajinu, ale i člověka. Způsobuje totiž řadu zdravotních problémů.

I když  letošní podzim nepřestává udivovat teplotními rekordy, už jsme začali topit. To přináší další vysušování, které lidem škodí. Zvlášť když dlouhodobé katastofální sucho panuje už mnoho měsíců. Dříve totiž stačilo otevřít okno, vyvětrat, a suchý vzduch nahradit venkovním zvlhčeným. Dnes není žádná volba. Vzduch je plný prachu, mikročástic a polétavých zplodin, které dráždí sliznice i kůži a vyčerpávají naši obranyschopnost.

Sucho vede k nemocem

Škrábání v krku, ucpaný nos, pálení očí či chronická onemocnění horních i dolních cest dýchacích. To jsou nejčastější problémy způsobené vzduchem, jehož vlhkost klesá pod 40 %. Ideální je přitom relativní vlhkost vzduchu mezi 40 a 60 % (přičemž 0 % představuje absolutně suchý vzduch a 100 % pak dokonale vlhký vzduch prosycený párou).

Doporučujeme: Léky na kašel berte jen do pěti hodin. Jinak riskujete

Podle výzkumů tráví lidé průměrně 80 % svého života v uzavřených místnostech. Běžně tak hrozí chronické záněty průdušek a kožní ekzémy."Suchý vzduch způsobuje překrvení, otok a vysychání sliznic, zhoršení imunitní bariéry sliznic, takže dochází k častějšímu onemocnění horních a dolních cest dýchacích. Překrvení sliznice nosohltanu vede k pocitům ucpaného nosu a opakovaným laryngitidám, především u dětí," vysvětluje praktický lékař MUDr. Michal Hondl.

Vlhkost vzduchu má prokazatelný vliv i na nemocnost školních dětí. Ve třídách, kde byl během topné sezóny zvlhčován vzduch, byl počet onemocnění z nachlazení poloviční než u dětí ve třídách.

Trpí kůže i zrak

Vysychání kůže má často za následek vznik chronického zánětu pokožky a ekzému. V suchém vzduchu také podle doktora Hondla dochází ryhleji k únavě, fyzické skleslosti a ztrátě výkonnosti. U starších lidí a dětí hrozí v suchém prostředí rychlejší dehydratace.

Na příliš suchý vzduch reagují velmi citlivě také oči. Na jemné kůži kolem očí může suchý vzduch vyvolat změny podobné zánětu, které v důsledku vedou k omezení funkce víčkových mazových žlázek a k suchému oku. V souvislosti se suchým vzduchem může dojít také k překrvení spojivek, čímž se vytváří živná půda pro pomnožení bakterií a tedy i pro infekci, v lehčím případě spojivek, v těžším případě infekci rohovky."

Přečtěte si: Bolí vás oči? Důvodů může být mnoho. Některé nebezpečné

"Onemocněním suchého oka trpí velké procento naší populace. Jedná se o obtíže spojené s pálením, řezáním, zarudnutím očí a obtížným zaostřováním s nutností častého mrkání. Stav suchých očí se objeví v okamžiku, kdy slzný film přestane zvlhčovat a zvláčňovat povrch oka. Příčinou suchých očí může být nevhodné složení slz, či jejich nedostatečná produkce, často se tyto potíže objevují právě v důsledku nadměrného odpařování slzného filmu v místnostech s ústředním vytápěním," vysvětluje MUDr. Eva Jerhotová, oční lékařka z kliniky DuoVize.

Jak se doma svlažit?

Při pokojové teplotě 20 °C by se v každém metru krychlovém vzduchu mělo vyskytovat přibližně 8 g vody. V průměrném panelákovém bytě o rozloze 50 m2 s výškou 2,5 metru je přibližně 75 krychlových metrů vzduchu (nepočítáme-li prostor zabraný nábytkem). Do něj je tudíž potřeba "dostat" zhruba 600 ml vody. Jak na to?

  • jednoduché a efektivní je přehodit přes radiátor mokré prostěradlo či ručník,
  • vaření, koupání, praní a sušení prádla v bytě  také zvyšuje vlhkost,
  • nezapomeňte na květiny a zelené rostliny,
  • dobrou službu udělají také stolní fontánky a vodotrysky,
  • už zase se začaly používat odpařovače na radiátory,
  • můžete jen na topné těleso postavit misku s vodou, kterou můžete osvěžit několika kapkami citronu.

Důležitá je ovšem údržba a pravidelné čištění těchto odpařovačů, v jejichž zbytkové vodě se mohou tvořit škodlivé mikroorganismy. Nákladnější variantou jsou pak ultrazvukové zvlhčovače a čističky vzduchu. Kvalitní přístroje dokáží denně odpařit 8-9 litrů vody.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Křečovým žílám běhání nevadí, uklidňuje lékař

Čím dál víc lidí nejí lepek. Co je na tom tak skvělého?

Luxujete v noci ledničku? Tady jsou rizika!

 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama