reklama
 

Kapavka se přenáší i líbáním, varuje lékařka

Podle evidovaných údajů postupně roste počet pohlavních chorob. Ke "starým známým" jako je syfilis a kapavka se přidaly nové druhy  jako vedlejší příznak cestování a mísení kultur. Ptejte se doktorky Vaňousové z Centra pro pohlavní nemoci.

Foto: Thinkstock

Podle evidovaných údajů postupně roste počet pohlavních chorob. Ke "starým známým" jako je syfilis a kapavka se přidaly nové druhy  jako vedlejší příznak cestování a mísení kultur. Ptejte se doktorky Vaňousové z Centra pro pohlavní nemoci.

Nárůst čísel pohlavních nemocí souvisí se změnou životního stylu. K pohlavně přenosným nemocem patří žloutenky nebo genitální opar. Nejčastější přenosnou pohlavní chorobou jsou chlamydie, které navíc často nemají žádné příznaky. Podle odborníků včetně MUDr. Vaňousové je neznalost a neopatrnost lidí zarážející.

HPV jsou i bradavice

Mnozí se například domnívají, že syfilis už neexistuje. Přitom počet případů roste, stejně jako u kapavky. Lidé se však těchto nemocí nebojí a netuší, jak snadno se dá nakazit.  "Kapavka se dá přenést ústy při líbaní," varuje například dermatoveneroložka doktorka Daniela Vaňousová.

VYZKOUŠEJTE:  Test: Poznáte pohlavní choroby?

Velká část vašich otázek směřovala k problematice nákazy HPV - většinou kondylomaty (bradavicemi). "Recidivy kondylomat jsou časté, nejdůležitější je úplné doléčení kondylomat. Pokud kondylomata takto recidivují a nebo se léčba nedaří, je vhodné doplnit imunologické vyšetření a zjistit, zda důvodem není imunologický defekt. Očkování proti HPV chrání proti této infekci. Očkování je doporučeno pro dívky a ženy od 13 do 26 let, které se s infekcí ještě nesetkaly, nově se začínají očkovat i chlapci, např. v Austrálii. Pacienty a pacientky s projevy kondylomat lze také očkovat, nicméně i u očkovaných pacientů dochází k recidivě projevů," připomněla ve své odpovědi doktorka Vaňousová.

Pro její další nesmírně zajímavé a poučné odpovědi se podívejte na celý on-line rozhovor.

Náš odborník

MUDr. Daniela Vaňousová

Lékařka Centra pro pohlavní nemoci Dermatoveneorologické kliniky 2. LF UK a  Nemocnice Na Bulovce a dermatovenerolog Canadian Medical Care.

Má za sebou bohatou publikační a přednáškovou činnost. Specializuje se na dermatovenerologii - jako užší specializací má venerologii a dermatovenerologii u HIV pozitivních pacientů. Zabývá se i dětskou dermatologií, dermatochirurgií a lymskou boreliózou. Je členem České dermatovenerologické společnosti, a členem European Academy of Dermatovenereology.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Největší riziko pohlavních chorob: Sex mezi muži.  

Jak se léčit přírodně? Ptejte se odborníka on-line!

10 knih, které vám změní život. Doporučují slavní!


Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama