reklama
 

Jste zamilovaní? Pravděpodobně ztloustnete až o 6 kilo

Až valentýnskou večeři spláchnete lahví šampaňského a pak dorazíte bonboniéru, určitě vás napadne něco o tloustnutí. Jenže nejde jen o jeden sváteční den. Z lásky se totiž tloustne pořád

Foto: Isifa/Thinkstock

Až valentýnskou večeři spláchnete lahví šampaňského a pak dorazíte bonboniéru, určitě vás napadne něco o tloustnutí. Jenže nejde jen o jeden sváteční den. Z lásky se totiž tloustne pořád.

Žádná psychologická záhada v tom ale není. Když lidé spolu začnou bydlet, změní své zvyky. Méně chodí ven, v pohodlí sledují televizi a mlsají a užívají si "tepla domova". K tomu samozřejmě patří i dobré jídlo. Pryč je doba osamělých salátů!  

Svatba jako riziko

Britská společnost Forza Supplements, která zkoumá stravovací návyky, zjistila, že během prvního roku společného života 40 % párů přibere téměř dva kilogramy, asi 20 % z nich pak skoro tři kila.

Po čtyřech letech soužití už hmotnostní přírůstek často přesahuje šest kilogramů! Z výzkumů vyplynulo, že vyšší riziko mají ti, kdo svou lásku už zpečetili svatbou. 

Doporučujeme: Téma: Tloustnutí

Jiný výzkum mezi více než 9 000 dospělými v USA zjistil, že i sám sňatek vede u žen k přírůstku váhy; po rozvodu prý ženy naopak hubnou. Autoři to vysvětlují mimo jiné tím, že v manželství měly ženy méně času na sport. Podle další britské studie svobodní bývají třikrát méně často obézní než manželé.

Nástrahy domácí stravy

Za hlavní příčiny tloustnutí autoři průzkumu označují mlsání při sledování televize, dále těhotenství a rovněž nedostatečný tlak, který by nutil partnery po svatbě udržovat se v dobré fyzické formě. Jen 18 % tázaných soudilo, že manželství jejich váhu nijak neovlivnilo.

"Zvláště ženy jsou méně znepokojené tloustnutím, když na váze přibývá i manžel nebo přítel," uvedl Lee Smith, ředitel společnosti Forza Supplements. Totéž  potvrdil i výzkum na univerzitě v britském Newcastlu. Ženy konzumovaly těžší jídla, která preferovali jejich partneři. 

Náš tip: Téma: Láska

Výsledky se dostavily už po prvním roce, kdy ženy přibraly v průměru dvě až tři kila. Vedle partnera se jim změnil jídelníček a vzrostlo množství zkonzumovaných tuků a cukrů. Zajímavé však je, že podle stejné studie je tomu u mužů přesně naopak, alespoň co se týká zdravé stravy. Ženám se očividně podařilo vnutit svým protějškům více ovoce a zeleniny a obecně lehčí jídla. Obě strany se vlastně snažily tomu druhému udělat radost.

S věkem tloustne (skoro) každý

Na závěr jedna špatná zpráva. Vědci potvrdili, že s přibývajícím věkem i při stejném režimu - cvičení, pohyb a zdravá strava - lidé zkrátka tloustnou. Viníkem je nižší aktivita tzv. hnědého tuku, který v mládí udržuje správný metabolismus a pomáhá spalovat tuky.

"Už zřejmě víme, proč starší organismus hůře hubne. Pořád však nevíme, jak účinnost dobrého tuku znovu nastartovat, aby pracoval jako dříve. Dokud to nezjistíme, bude pro lidi ve středním a starším věku jedinou možností větší přísun zdravých potravin a delší doba cvičení," přiznal doktor Gerald Weissmann, autor studie. Ve středním věku stojí hubnutí a často i pouhé udržení váhy dvojnásobné úsilí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Láska: Jenom chemie! Na city zapomeňte

Co udělá s ženou viagra? Pomůže, ale jinak

Patologická úchylka: Když dospělé ženy milují plyšáky

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama