reklama

Jste tlustí? Budete mít delší život a lepší mozek

Je tloušťka totéž, co rozsudek smrti? Ze společenského hledika možná, ale pro skutečnou délku a kvalitu života může znamenat nečekanou výhodu!

Foto: Isifa/Thinkstock

Je tloušťka totéž, co rozsudek smrti? Z hlediska společenského úspěchu možná ano, ale co se týká skutečné délky a kvality života, může se obrátit v nečekanou výhodu.

"V některých situacích není zase tak úplně špatné být tlustý. Rozhodně existují velké statistiky, které říkají, že lidé s nadváhou, tedy předstupněm obezity, nakonec mají úplně nejlepší životní prognózu," uvedl pro Lidovky.cz profesor Štěpán Svačina, přednosta III. Interní kliniky 1. LF UK a VF a předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Kila chrání před demencí

Jeden z největších českých odborníků na obezitu tak shrnul to, co se uvádí v jednotlivých vědeckých studiích. Například zatím nejrozsáhlejší výzkum britských výzkumníků po dvě desetiletí sledoval bezmála dva miliony lidí a zjistil, že lidé s nadváhou mají o 18 procent nižší riziko demence, než ti s normální váhou. U obézních je to dokonce o 24 procent méně. 

Doporučujeme: 9 známek blížící se demence: Bez ohledu na věk

Demence je přitom jedním z nejhorších zdravotních problémů současnosti. Dokonce se očekává, že počet pacientů na celém světě se do roku 2050 ztrojnásobí až na 135 milionů. Navíc neexistuje žádný úspěšný způsob léčby. Příznivý vliv obezity na demenci se vysvětluje dostatkem vitaminů E a D, které zřejmě k demenci přispívají a které často chybí hubeným lidem, protože málo jedí.

Zvládnete i infarkt

Mnoho studií také prokazuje záhadný paradox: obézní lidé mají větší naději, že přežijí infarkt. Němečtí a švýcarští lékaři v ní sledovali přes 1600 pacientů po více než tři roky. Během této doby z nich zemřelo pouze 3,6 procent těch, kdo měli nadváhu, ale zato celých 10 procent těch, kteří měli váhu normální. V Japonsku, kde je nadváha takřka "ilegální" a za vyšší objem pasu dostanete výstražný dopis v práci, úřady ustoupily od přitvrzení předpisů. 

Kila navíc také prodlužují život pacientům na dialýze nebo starým lidem v LDN. Hubenější umírají dřív než ti s nadváhou. Stejné výsledky se prokázaly po velkých operacích, sepsích, krvácení do mozku, a dokonce i u nemocných revmatismem či rakovinou. Obézní pacienti vždycky přežívali déle, i když měli BMI třeba až 30, což je zhruba 86 kg na 170 cm.

Na pneumatiku pozor

Proč lidé snáze přežijí zdravotní problémy s nějakým tím kilem navíc? Jedna z nejpravděpodobnějších teorií tvrdí, že srdce obézních lidí je odolnější, neboť je dlouhodobě vystaveno větší zátěži.. "Zřejmě má větší schopnost odolat prvotnímu šoku, který to znamená pro organismus," domnívá se Andrew Newby, profesor vaskulární biologie na Heart Institutu v britském Bristolu a mluvčí Evropské kardiologické společnosti.  Aneb staré známé "až tlustí budou hubení, hubení už budou studení".

Záleží ale na tom, jak moc tlustý člověk je. Nebezpečná je především abdominální tloušťka, tedy ona pověstná pneumatika v pase a na břiše. U mužů se o kritickou hranici jedná v případě 102 cm, u ženy 88 cm. Ale končetiny, boky a hýždě naopak spíš chrání před negativními vlivy. Pokud máte laboratorní hodnoty v normě a k tomu se věnujete pravidelnému pohybu, takže máte dobrou kondici, nemusíte si s nějakým tím kilem navíc dělat příliš hlavu. Hodnota BMI nad 35 zůstává nadále vysoce nebezpečná.

Tloušťka může prodloužit život

V poslední době se proto pacientům radí místo razantního zhubnutí, které navíc obvykle není v jejich silách, aby byli "fat and fit", takže s pár kily navíc, ale v kondici.  

"Hubnout nad pětašedesát let je nesmysl. Jak se prodlužuje věk, může být ve starší populaci obezita výhodou. Některé nemoci obezita vyvolává, ale když je člověk dostane, mají ti silnější lepší prognózu než štíhlí. Což jsou paradoxní situace. Jde o kardiovaskulární onemocnění, některé nádory, ledvinová selhání. Nejčastější nemoci obézních jsou dnes dobře léčitelné. Ze všech nádorů mají přesně ty, které jsou vázány na obezitu, jako jsou gynekologické nádory, ledviny, trávicí trakt, dnes docela dobrou prognózu. Ale tato léčba je drahá, a proto je obezita nevýhodná. Z hlediska individuálních osudů obezita život sice znepříjemňuje, ale limituje ho méně než dřív," uvedl také profesor Svačina.

Nejlepším receptem na dlouhověkost a odolnost je kombinace mírné nadváhy a pravidelného pohybu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zhubnout (nejen) po porodu? Stačí dodržet dvě zásady!

Zkuste "sliz": Dieta, která zaručeně zabere

7 věcí, které vyléčí obyčejná voda z kohoutku

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama