reklama

Jste nevyspalí? Na sex zapomeňte!

Chcete lepší sex? Pořádně se vyspěte a půjde to samo!

Foto: Profimedia.cz

Chcete lepší sex? Pořádně se vyspěte a půjde to samo!

Málo spánku obvykle znamená taky málo sexu. Únava a nevyspalost nejen snižuje zájem o opačné pohlaví, ale dokonce i schopnost  sex provozovat.

Sex  a spánek spolu souvisí

Vědci zjistili, že mužům, trpícím nespavostí, poklesne hladina testosteronu až o 15 %. Přitom postupem věku mužům ubývá tento pohlavní hormon jen o1 až 2 % ročně, takže rozdíl je více než výmluvný.

Sex a spánek spolu přitom souvisí víc, než si uvědomujeme. V průběhu spánku je sexuální vzrušení velmi časté. Je známo, že v REM fázi dochází u mužů k erekci a u žen k prokrvení klitorisu a "vlhkým snům". Jenže o těchto stavech, jakkoliv příjemných, ráno většinou nic nevíme. A na skutečný sex kvůli nevyspalosti opět nedojde...

Doporučujeme: Sexuální náměsíčnost: Soulož, o které ráno nevíte

Americká studie z roku 2009 zjistila přímou úměru mezi délkou spánku a kvalitou sexuálního života. Podle něj měly tři čtvrtiny zkoumaných lidí se sexuálními problémy zároveň také potíže se spánkem..

Z nevyspalosti chybí síla na sex

"Nespavost a pokles nálady z nevyspání jsou naopak známými a vydatnými rušivými faktory ve vztahu k sexuální výkonnosti mužů i žen," potvrzuje známý český sexuolog doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc.

Podle americké asociace pro výzkum spánku dnes průměrný člověk v civilizovaných zemích spí denně jen necelých sedm hodin. Je to o dvě hodiny méně, než prospali naši předkové v 19. století. Dokonce ještě před 50 lety spali lidé o hodinu víc než dnes. Lidé jsou tak nevyspalí, že podle průzkumu dávají přednost spánku před sexem - přiznalo to dokonce 60 % dotázaných.  

Náš tip: 25 důvodů, proč mít sex: Tady jsou!

Nedostatek spánku má přitom zničující důsledky na naše psychické i fyzické zdraví. Zvyšuje se nám krevní tlak, přibíráme na váze - nejen proto, že si tělo nahrazuje chybějící energii jídlem (čím víc bdíme, tím víc na něj máme čas a chuť), ale také proto, že se zkrátí doba, kdy tělo produkuje hormony potřebné k odbourávání tuku.  

Málo spánku ničí tělo

Únava a nevyspalost má stejně ničivé dopady jako alkohol. Pokud jste naspali méně než čtyři hodiny, pak jste na tom podle vědeckých zjištění stejně, jako kdybyste si dali tři piva nebo dvě dvojky vína. 

Vědci z University of South Wales v Sydney dokonce prokázali, že být vzhůru 17 až 19 hodin, což je pro mnohé z nás "normální" den,  se podepíše na duševních schopnostech víc, než vliv alkoholu. V sérii testů prokázali, že reakční čas se u lidí zpomalí až o polovinu. 

Spánek nám zoufale chybí. Není divu, že podle průzkumů například kolem 55 % Američanů usne nejméně jednou týdně tam, kde to vůbec neplánovali: nad pracovním stolem v kanceláři, v kostele, ve vlaku či autobusu nebo ve škole.

čtvrtina všech sexuálních komplikací je pak způsobena nedostatkem spánku - únava je samozřejmě to první, co naše tělo zaznamená. Lidé jsou pak příliš vyčerpaní na to, aby měli sílu na partnerské hrátky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Je úplněk: Pravý čas na sex!

Cyklistika vede k potížím s erekcí

6 situací, kdy vám tampon poskytuje nejlepší ochranu


Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama