reklama

Jitka (38) přežila leukémii: Pomohl jeden z vás!

Taky máte pocit, že čím dál tím víc kolem vás létají zprávy o rakovině? Tak mladá a má rakovinu prsu, tak mladý a má rakovinu prostaty, tak malé dítě a má rakovinu krve, tedy leukémii...

Taky máte pocit, že čím dál tím víc kolem vás létají zprávy o rakovině? Tak mladá a má rakovinu prsu, tak mladý a má rakovinu prostaty, tak malé dítě a má rakovinu krve, tedy leukémii...

Naštěstí dnes dokáže medicína opravdové zázraky. Ale dokud si tím člověk neprojde, neví, o čem je řeč. Úspěch v léčbě leukémie zažila i Jitka Košínová (38). Hlavní roli sehrála transplantace kostní dřeně.

Všechno bylo špatně

Jitčina nemoc začala před rokem, na jaře 2013. V té době pracovala jako osobní trenérka fitness. Po těle se jí začala dělat vyrážka, a tak běžela na kožní kliniku. Mastičky od nich však nepomohly. Po dvou týdnech se Jitčin celkový stav zhoršil − pociťovala únavu, na kterou nikdy nebyla zvyklá.

Najednou do děje vstoupila chřipka, následovala angína. Praktický lékař zbystřil, odebral krev a s výsledkem poslal Jitku do nemocnice. Ten přechod z plného zdraví, kdy si člověk vlastně nepřipouští jinou možnost, do vážné nemoci, je strašný...

Doporučujeme: Téma: Leukémie

Uplynul pouhý měsíc od chvíle, kdy Jitka zpozorovala podivnou vyrážku na těle, když se ocitla ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové na oddělení hematologie. Zatím věděla jen, že má "špatnou krev".

Přišla o vlasy i o řeč

Začal neskutečný kolotoč. "Hned první den mi byla provedena separace špatných bílých krvinek a to celý jeden litr! Druhý den půl litru. Pak už mi lékaři nasadili chemoterapii, kterou jsem docela zvládala. Snažila jsem se hodně spát a čerpat tak sílu. Moc mě pomáhala rodina a přátelé. Dávali mi pocit, že nejsem v těžkých chvílích sama," vypráví Jitka.

Po týdnu si ostříhala vlasy, svoji pýchu. Nebyla jiná možnost, začaly jí strašně padat. "Víc mě však trápily boláčky v puse, nemohla jsem kvůli nim jíst ani mluvit. Po celou tu dobu jsem od lékařky věděla, že už pro mě hledají prostřednictvím Českého národního registru dárců dřeně vhodného dárce kostní dřeně pro provedení transplantace…"  Dárcovství v rodině nebylo možné.

Neztrácela naději, ale byly chvíle, kdy ji přepadl strach. Čas běží, najde se pro mě někdo, ptala se v černých okamžicích, které v takové situaci přemohou i sebestatečnějšího pacienta. Těžko si představit, dokud si tím člověk neprojde ... 

Maličkost pro dárce znamená život

V nemocnici Jitka oslavila narozeniny a pouhý týden po nich dostala největší dárek: Lékaři jí oznámili, že vhodný dárce se pro ni našel! Zažívala obrovskou radost, optimismus, že vše dobře dopadne.

Loni v červenci pak podstoupila transplantaci kostní dřeně, která výrazně pomohla Jitce vrátit se do světa zdravých. "Samozřejmě jsem dárci neskutečně vděčná! Kdyby tak bylo víc lidí, jak je on!" říká s úžasem, dojetím a vděkem.

Nyní je doma, zotavuje se a ráda by začala brzy znovu pracovat.  Ráda by také pomohla s šířením osvěty o dárcovství kostní dřeně. "Víte, lidé si často neuvědomují, že to, co je pro dárce maličkost, znamená pro pacienta záchranu. Rozdíl mezi životem a smrtí," dodává Jitka a tvář jí přitom zvážní.

Více informací najdete ZDE 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Leukémie: Pomůžete zachránit lidský život právě vy?

7 zlodějů životního elánu: Poznej a znič!

Chytré vychytávky. Bez bolesti zhubnete půl kila týdně

Bittnerová: Vložky zdarma? Pro spoustu žen je menstruace stigma, muži diskuzi hrotí | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama