reklama

Jedete za teplem? Na tohle si dejte pozor!

Chcete utéct před zimou? Ne vždycky je to dobře.

Foto: Isifa/Thinkstock

Zima umí být protivná. Jeďme někam za teplem, uděláme něco pro zdraví! Je to ale vůbec pravda?

Často se setkáme s názorem, že každý přesun mezi časovými pásmy je škodlivý. Natož v době, kdy se změna týká i zásadního rozdílu teplot - zkrátka ze zimy do parného tropického léta a za pár dní zase zpátky. Rozdíl teplot během jediného dne tak může být až 50 stupňů - a tento šok nemusí tělo unést.

Aspoň na dva týdny!

Rok od roku roste počet Čechů, kteří ujíždějí k moři do tepla, ať už například na Kanárské ostrovy či do Egypta anebo do vzdálenějších destinací. Otázka ovšem je, zda jsou tyto cesty přínosné zdravotně, a to zvlášť pro malé děti

Specialistka ORL MUDr. Azita Gebauerová z pražské polikliniky Malešice je přesvědčena, že ano. "Všem mým pacientům doporučuji klimatoterapii jako doplňkovou léčbu k posílení imunity a prevenci recidivujících infektů horních cest dýchacích. I malé děti snášejí dobře cestování do vzdálenějších destinací za dodržení určitých zásad cestovní hygieny a prevence prochladnutí při cestování letadlem," míní specialistka ORL.

Doporučujeme: Pozor na exotickou dovolenou. Děti mohou i zemřít

Doktorka Gebauerová doporučuje i pobyty na horách. V obou případech je však optimální strávit v místě alespoň dva týdny či více. Po návratu je základní prevencí proti infekci: 

  • dostatek spánku,
  • větrání,
  • aktivní odpočinek,
  • vyšší přísun vitaminů,
  • omezení pobytu ve společných prostorách.

Preventivně  působí užívání nosních sprejů s roztokem mořské vody, jako je Delmar, které optimálně zvlhčují sliznici, jež se pak dokáže snáze ubránit virům a bakteriím.

Kdy raději zůstat doma?

Někdy je ale lepší dát si cesty do exotických dálek ujít. "Pokud došlo již ke vzniku horečnatého onemocnění, zánětu středního ucha či vedlejších dutin nosních, cestování letadlem nedoporučuji, neboť ve vyšší nadmořské výšce může dojít ke zhoršení obtíží a celkového stavu pacienta," varuje doktorka Gebauerová.

Dlouhý let může být nebezpečný i jinak. Může při něm vzniknout žilní trombóza - zvlášť pokud máte vrozenou zátěž, berete antikoncepci nebo si chcete dovolenou "užít" se vším všudy.

"Problém, který bývá opomíjený, představuje také český fenomén, injekce na oddálení menstruace před dovolenou. Snaha o vyšší komfort na dovolené může mít u takto ošetřené dámy i fatální důsledky. Jednorázové hormonální injekce jsou výrazně rizikovější než dlouhodobě nastavená běžná, tedy nízkodávkovaná, antikoncepce," varuje angiolog MUDr. Jiří Matuška, který žilní trombózy dlouhodobě diagnostikuje a léčí.

Chcete sedět u okénka? Riziko je vyšší

Příčin cestovatelské trombózy je víc. Jedna z teorií vychází z toho, že komerční aerolinky tlakují kabinu pro cestující tlakem odpovídajícím horám, při kterém může dojít k omezenému zásobení organismu kyslíkem (hypobarická hypoxie) a následně pravděpodobně i ke srážení krve. V kabině zároveň klesá vlhkost vzduchu, což může vést k částečné dehydrataci, k vyšší hustotě krve, a tedy i k vyššímu riziku srážení krve.

Další teorie říká, že hypoxie v kabině vede k rychlejšímu útlumu cestujícího, který snižuje svou přirozenou aktivitu, dříve usíná, dříve omezí samovolné pohyby dolními končetinami, krev více stagnuje v žilním systému a může se začít rychleji srážet. Nejvyšší riziko mají lidé, kteří sedí u okénka. Zejména tehdy, pokud se nedonutí vyjít opakovaně do uličky a projít se.

Na aspirin nespoléhejte

"Existující údaje každopádně potvrzují výrazně rostoucí riziko žilní trombózy a plicní embolie v závislosti na délce cesty. Výrazný nárůst je nad osm hodin cesty. Pokud ale máte některý z rizikových faktorů žilní trombózy, pak pro vás může být rizikový i let kratší než čtyři hodiny. Je nutné počítat také s dlouhodobým stáním či popocházením ve frontách při odbavení, obvykle ve špatně klimatizovaných letištních halách, často v subtropickém nebo tropickém počasí," konstatuje žilní odborník.

Pokud jde o léky, doktor Matuška z České angiologické společnosti radí: "Užití léků ovlivňujících srážení krve by mělo být individuální, po posouzení všech rizik ošetřujícím lékařem cestovatele, protože tyto léky mohou mít závažné vedlejší nežádoucí účinky. Použití dříve tolik oblíbeného aspirinu nebo acylpyrinu je sporné, nebo spíše nejasné. Jeho efekt na prevenci žilní trombózy a plicní embolie není v porovnání s nejčastěji používanými injekcemi ovlivňujícími srážení krve ani třetinový."

Odborníci varují i před dalšími nástrahami zimních dovolených v teple. Všechny exotické země nesou určitá zdravotní rizika. Konzultovat očkování nebo speciální medikamenty začněte s dvouměsíčním předstihem!

Žloutenka "se hodí" vždycky

"Okolo Vánoc a Nového roku obvykle zaznamenáváme v Centru cestovní medicíny zvýšený zájem o očkování v souvislosti s cestou do exotických zemí. Nejčastěji cestovatele očkujeme proti žloutence typu A a B a dále proti různým nemocem podle epidemiologické situace v místě pobytu a také typu dovolené," říká MUDr. Jan Rutsch, vedoucí lékař Centra cestovní medicíny.

Tzv. baťůžkáři mají často jiné nároky na ubytování a stravování než cestovatelé požadující vyšší standart poskytovaných služeb. A tak se může lišit i doporučené očkování pro jednu destinaci. "Pokud mi někdo řekne, že v Thajsku chce na třídenní pochod do džungle, doporučím mu doplnit očkování i proti japonské encefalitidě. Stráví-li klient ale celou dovolenou v luxusním hotelovém resortu, proberu s ním možnost očkování proti žloutence, protože ta se hodí kdekoliv," vysvětluje na jednoduchém příkladu přínos konzultace s odborníkem MUDr. Rutsch.

Podobně je to například s očkováním proti vzteklině. Přehled povinných a doporučených očkování na cesty po celém světě nabízí webové stránky www.bezpecnadovolena.cz.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pozor na koupání v Egyptě! říká lékař cestovní medicíny

Plastika pod stromečkem? Nedejte se nachytat!

10 rad, jak nebláznit z práce a být v pohodě celý rok

  

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama