reklama

Je vám "divně"? Třeba je to žlučník. Co na něj platí?

Jaro je sezónou žlučníkových záchvatů. Co pomůže a kdy už budete muset pod kudlu?

Foto: Isifa/Thinkstock

Bez žlučníku se dá docela dobře žít, rozhodně  lépe než s podrážděným nebo nemocným. Tato bolest totiž patří k nezapomenutelným. 

Žlučník se velmi často ozývá právě na jaře. Možná k tomu přispívají i velikonoční svátky, které představují jeden z vrcholů obžerství celého roku. Takový nápor jídla a pití včetně alkoholu, jakým ho zavalíme o Velikonocích, se přičte k obvyklé porci stresu a nepravidelného stravování, takže výsledkem je kolika, křeče a bolest.

Trápí vás nadýmání a nevolnost?

K jejich zdolání obvykle pomůže dieta nebo hladovka či aspoň velká střídmost, a k tomu bylinky (čaje z kurkumy, artyčoku, řebříčku či řepíku, mátový nebo měsíčkový čaj).  Pomůže také klid a teplý obklad. K lékaři tak hned běžet nemusíte, suchary zabírají spolehlivě, a osvědčený lék cholagol  by tak jako tak neměl chybět v žádné domácí lékárničce. Pomáhají také léky proti bolesti, které uvolňují hladké svalstvo.

Doporučujeme: Test: Vaše zdraví - víte, čemu věřit a co je nesmysl?

Pravému žlučníkovému záchvatu často předchází dlouhodobé neurčité potíže - ať sníte cokoliv, jste nafouklí a je vám tak nějak divně od žaludku. Když sníte něco mastnějšího, dělá se vám na zvracení. Pocity nadýmání, předčasné plnosti, říhání, někdy také průjmy však jsou příznakem kamínků ve žlučníku nebo žlučových cestách.

Zaseknutý kamínek, to je teprve bolest!

Ve většině případů jsou kaménky cholesterolové, tedy žlutohnědě zbarvené s vysokým obsahem cholesterolu. Je-li ve žluči nadbytek cholesterolu, kameny začnou krystalizovat. Kámen vejčitého tvaru má obvykle velikost 1 - 3 cm a krystalickou strukturu lze odhalit jeho např. rozpůlením. Často nejsou vidět ani na rentgenu.

Naopak kameny pigmentové na rentgenu vidět jsou, vznikají z bilirubinu, kalcia a jeho solí. Bilirubin je pigmentové barvivo z rozpadajících se krevních buněk. Pigmentových kamínků bývá více a jsou drobné. Pokud se jich ve žlučníku časem vytvoří větší množství, nazývají se písek nebo také bláto.

Problém však nastává v okamžiku, kdy se dá žlučový kámen do pohybu a putuje žlučovodem, kde způsobí křečovité stažení. Právě to je příčinou typické záchvatovité bolesti na pravé straně pod žebry. 

Nevěřte tukům!

Kromě trýznivé bolesti může být tento stav docela nebezpečný. Žlučník totiž "skladuje" žluč a dokáže ji uvolnit do těla při náhlém příjmu většího objemu tuků. Pokud je zablokovaný, zastaví se i odtok žluči. Hromadící se žluč může být příčinou žloutenky, zánětu žlučníku nebo dokonce jeho protržení. Kamínky mohou být podkladem pro nádorový růst.

Někdy vyjdou z těla samy, ale většinou se nakonec operaci nejspíš nevyhnete. Čím dřív se k ní odhodláte, tím víc bolesti si ušetříte. Dnes už se žlučník operuje především laparoskopicky, takže je zákrok méně nepříjemný a za dva dny jste doma.

Pro ty, kteří o žlučník přijdou, nebo se s ním ještě trápí, platí zlatá pravidla zdravé stravy: omezte  nasycené tuky, které jsou typické pro smažená jídla a polotovary. Sníží se vám tak cholesterol, z něhož kameny nejčastěji vznikají, a navíc taky zhubnete.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 kroků k efektivní očistě jater

Proč si po čtyřicítce pořídit mladšího kolouška?

Ženská obřízka i v Evropě? Častější, než byste řekli

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama