Je rýžová dieta opravdu tak dietní?
Rýže kulturistům pomáhá vyrýsovat svaly. Zřejmě odtud pochází častý, ale mylný názor, že je dietní a pomůže zhubnout. Jenže to tak není
Rýže kulturistům pomáhá vyrýsovat svaly. Zřejmě odtud pochází častý, ale mylný názor, že je dietní a pomůže zhubnout. Jenže to tak není.
"Problém při hubnutí rýžovou metodou spočívá především v tom, že hubneme převážně díky úbytku tekutin. Kilogramy sice mizí celkem rychle, ale návrat k těm původním je takřka jistý," upozorňuje dietoložka Lenka Kaprhálová. Podle ní původní význam rýžové diety spočíval především v odstranění potíží s vysokým krevním tlakem.
Horší než knedlík
Rýže si získala pověst potraviny, jejíž konzumace má pozitivní vliv na redukci váhy a můžeme ji jíst téměř neomezeně. Na rýžovou dietu přísahají Dara Rolins i Gwyneth Paltrowová jako na úžasný prostředek, po němž se krásně zhubne a pročistí tělo. Zhubnutí ale způsobí téměř každá jednostranná dieta. Otázkou je, jak moc je zdravá, nebo naopak škodí.
Stačí se podívat do kalorických tabulek pro přílohy k jídlu: rýže má ve 100 gramech 520 kJ (124 kcal), zatímco brambory 298 kJ (71 kcal), těstoviny průměrně 590 kJ (141 kcal) a tolik zatracovaný houskový knedlík dokonce jen 374 kJ (89 kcal).
Doporučujeme: Téma: Hubnutí
"Když budeme hubnout s pomocí rýžové diety, splaskne nám břicho třeba již za pět dní. Delší dobu rozhodně nedoporučuji, jelikož může dojít k dramatickému úbytku sodíku v krvi, který je pro lidský organismus nezbytný," uvádí další negativní vliv hubnutí rýží přední česká .
Zrnka rýže také léčí
Rýže je lehce stravitelná, nepůsobí plynatost, a je tudíž vhodná pro výživu dětí, starých lidí a pro lidi s žaludeční, žlučníkovou či pooperační dietou. Vytváří snadno šlem (bývá vidět už při vaření), takže prospívá při léčbě průjmů, zažívacích potíží a střevních onemocnění.
S čím dalším nám může pomoci nebo kde působí jako léčivý prostředek:
- Obsahuje 8 esenciálních aminokyselin. Pokud uvaříme rýži s luštěninami (např. čočkou, hrachem či sójou), získáme vydatný zdroj bílkovin.
- Podporuje vylučování vody a zplodin metabolismu přes ledviny. Působí preventivně i léčebně proti ledvinovým kamenům.
- Pomáhá snižovat riziko rakoviny tlustého střeva, prsu a prostaty.
- Vývar z rýže pomáhá při vysokých teplotách a zánětech.
- Zároveň neobsahuje gluten (lepek), a proto je vhodnou potravinou pro lidi s celiakií, což je alergie na lepek.
Rýži tak rozhodně zatracovat nemusíme. Vybírejme však rýži hnědou (natural) nebo parboiled. Díky obsahu minerálních látek a vitamínů je hnědá rýže ideální pro zdravé vlasy, nehty, kůži a kosti.
Rýže odvodňuje - pozor na to!
Výživová poradkyně Lenka Kaprhálová sice potvrzuje, že hubnout s pomocí rýže mohou ti, kteří chtějí zhubnout 2-3 kilogramy na ples, ale zároveň dodává, že z dlouhodobého hlediska při něm dochází nejenom k úbytku svalové hmoty, ale také tekutin!
Náš tip: Jak připravovat přílohy k jídlu, radí Petr Havlíček
Co se týká hubnutí, rýže obsahuje množství sacharidů, ovšem jsou to komplexní sacharidy, které jsou pro konzumaci vhodnější. Proto je také vhodnější pro diabetiky. Škrob v bílé i hnědé rýži se tráví a absorbuje pomalu a při tom trvale uvolňuje do krve glukózu, což pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru. To je výhodné u lidí trpících cukrovkou či hypoglykemií (sníženou hladinou krevního cukru).
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Kalorické tabulky: Přílohy, po kterých přiberete!
8 věcí, které jste nevěděli o biopotravinách
Jak poznat, kdy je cvičení příliš?