reklama

Je rýžová dieta opravdu tak dietní?

Rýže kulturistům pomáhá vyrýsovat svaly. Zřejmě odtud pochází častý, ale mylný názor, že je dietní a pomůže zhubnout. Jenže to tak není

Foto: Isifa/Thinkstock

Rýže kulturistům pomáhá vyrýsovat svaly. Zřejmě odtud pochází častý, ale mylný názor, že je dietní a pomůže zhubnout. Jenže to tak není.

"Problém při hubnutí rýžovou metodou spočívá především v tom, že hubneme převážně díky úbytku tekutin. Kilogramy sice mizí celkem rychle, ale návrat k těm původním je takřka jistý," upozorňuje dietoložka Lenka Kaprhálová. Podle ní původní význam rýžové diety spočíval především v odstranění potíží s vysokým krevním tlakem.

Horší než knedlík

Rýže si získala pověst potraviny, jejíž konzumace má pozitivní vliv na redukci váhy a můžeme ji jíst téměř neomezeně. Na rýžovou dietu přísahají Dara Rolins i Gwyneth Paltrowová jako na úžasný prostředek, po němž se krásně zhubne a pročistí tělo. Zhubnutí ale způsobí téměř každá jednostranná dieta. Otázkou je, jak moc je zdravá, nebo naopak škodí.

Stačí se podívat do kalorických tabulek pro přílohy k jídlu: rýže má ve 100 gramech 520 kJ (124 kcal), zatímco  brambory 298 kJ  (71 kcal), těstoviny průměrně 590  kJ (141 kcal) a tolik zatracovaný houskový knedlík dokonce jen 374 kJ  (89 kcal). 

Doporučujeme: Téma: Hubnutí

"Když budeme hubnout s pomocí rýžové diety, splaskne nám břicho třeba již za pět dní. Delší dobu rozhodně nedoporučuji, jelikož může dojít k dramatickému úbytku sodíku v krvi, který je pro lidský organismus nezbytný," uvádí další negativní vliv hubnutí rýží přední česká  .

Zrnka rýže také léčí

Rýže je lehce stravitelná, nepůsobí plynatost, a je tudíž vhodná pro výživu dětí, starých lidí a pro lidi s žaludeční, žlučníkovou či pooperační dietou. Vytváří snadno šlem (bývá vidět už při vaření), takže prospívá při léčbě průjmů, zažívacích potíží a střevních onemocnění.

S čím dalším nám může pomoci nebo kde působí jako léčivý prostředek:

  • Obsahuje 8 esenciálních aminokyselin. Pokud uvaříme rýži s luštěninami (např. čočkou, hrachem či sójou), získáme vydatný zdroj bílkovin.
  • Podporuje vylučování vody a zplodin metabolismu přes ledviny. Působí preventivně i léčebně proti ledvinovým kamenům.
  • Pomáhá snižovat riziko rakoviny tlustého střeva, prsu a prostaty.
  • Vývar z rýže pomáhá při vysokých teplotách a zánětech.
  • Zároveň neobsahuje gluten (lepek), a proto je vhodnou potravinou pro lidi s celiakií, což je alergie na lepek.

Rýži tak rozhodně zatracovat nemusíme. Vybírejme však rýži hnědou (natural) nebo parboiled. Díky obsahu minerálních látek a vitamínů je hnědá rýže ideální pro zdravé vlasy, nehty, kůži a kosti.

Rýže odvodňuje - pozor na to!

Výživová poradkyně Lenka Kaprhálová sice potvrzuje, že hubnout s pomocí rýže mohou ti, kteří chtějí zhubnout 2-3 kilogramy na ples, ale zároveň dodává, že z dlouhodobého hlediska při něm dochází nejenom k úbytku svalové hmoty, ale také tekutin!

Náš tip: Jak připravovat přílohy k jídlu, radí Petr Havlíček

Co se týká hubnutí, rýže obsahuje množství sacharidů, ovšem jsou to komplexní sacharidy, které jsou pro konzumaci vhodnější. Proto je také vhodnější pro diabetiky. Škrob v bílé i hnědé rýži se tráví a absorbuje pomalu a při tom trvale uvolňuje do krve glukózu, což pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru. To je výhodné u lidí trpících cukrovkou či hypoglykemií (sníženou hladinou krevního cukru).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kalorické tabulky: Přílohy, po kterých přiberete!

8 věcí, které jste nevěděli o biopotravinách

Jak poznat, kdy je cvičení příliš?

Tak hnusný projev jsem nezažil. Babiš o téhle zemi neví vůbec nic, říká Pithart | Video: Linda Bartošová, Pavel Švec, Video

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama