reklama

Je možné přestat kouřit a přesto nepřibrat? Víme víc

Mnozí to známe a používáme přibírání jako důležitý argument, proč nemůžeme přestat kouřit, přestože chceme

Holky v tabákovém dýmu
Holky v tabákovém dýmu | Foto: Thinkstock

Je pravda, že jakmile odložíme rádoby poslední cigaretu, začneme nabírat kilogramy, i když stravovací návyky nijak podstatně nezměníme? Odpověď je bohužel kladná - ano, přibírat téměř okamžitě začneme. Naše tělo totiž bylo až dosud zvyklé věnovat na kouření určitou dávku energie a ve chvíli, kdy s tímto zlozvykem skoncujeme, k tomu nuceno není.

Cestu si někdy ještě sami zkomplikujeme, protože nervozitu, která se automaticky u člověka zvyklého na pravidelnou cigaretu dostaví, zaháníme tím, že něco žvýkáme, cucáme a pojídáme. To něco bývá často samá kalorie, tudíž pro člověka, který dbá na svou postavu, cesta do pekel…nebo často zpátky k cigaretě! Radši kouřit a být hubený, už jsem to zkusil a nešlo to, častá argumentace, které mnohý čtenář dobře rozumí.

Přestat s tím, když jsme v pohodě 

Přestat kouřit a nepřibrat je přesto možné. Kuřák se však na to musí připravit, musí vědět, co ho čeká a s čím se bude potýkat. Protože je známo, že kuřáci tzv. rychle spalují, neboť nikotin stimuluje naše vnitřní somatické procesy a funguje vlastně jako doping, musíme ve chvíli, kdy skončíme s kouřením zničit navíc i ty kalorie, které se předtím spalovaly vlastně bez našeho úsilí.K tomu potřebujeme mít vytvořen předem plán, který budeme schopni dodržovat.

Přestat kouřit je tedy vhodné v období, kdy máme vnitřní klid a neřešíme složité situace, jinak by nám cigareta mnohem více chyběla a daleko hůře bychom v tomto úsilí uspěli.

Místo kouření cvičit


Před zapálením poslední cigarety eliminujte situace, které jsou s kouřením u vás spojeny - např. omezte pití kávy a alkoholu.V prvním období není nutné tolik myslet na úpravu jídelníčku, přestože tělo začne hmotnost nabírat, protože v prvním měsíci se nárůst hmotnosti pohybuje v průměru nejvýš mezi jedním až dvěma kilogramy a začít s omezováním ve více oblastech většinou nevede k úspěchu.

Tím nejdůležitějším však je nutnost zařadit do svého programu pravidelný pohyb, který nahradí nikotinové spalování. Teprve poté postupně zvykejte tělo na lehčí stravu, omezujte těžká jídla a přidávejte do jídelníčku více ovoce a zeleniny. Pokud jste se takto byli zvyklí stravovat i ve svém kuřáckém období, budete mít cestu k úspěchu jednodušší.

Pokud je toho všeho na vás moc a neumíte nad svou slabostí vyhrát, přestože opravdu chcete, nestyďte se požádat o pomoc odborníky. V naší internetové době nemusí být nikdo na svůj boj s cigaretou sám!



 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama