reklama

Jdete spát a vzbudíte se ochrnutí. Mrtvice hrozí mladým

Mrtvice postihuje čím dál víc mladší lidi - čtyřicítka je už běžný věk. Ćlověk s touto nemocí vůbec nepočítá, příznaky chce zaspat a ráno se probudí již ochrnutý.

Foto: Profimedia.cz

Mrtvice postihuje čím dál víc mladší lidi - čtyřicítka je už běžný věk. Tato kategorie je nejrizikovější: člověk s touto nemocí vůbec nepočítá a nepozná ji. Příznaky chce zaspat, ale ráno se probudí již ochrnutý.

Jde o to, že správná léčba na specializovaných oděleních (iktových centrech)  musí být nasazena co nejdřív. Tzv. trombolýza se může provést pouze do 4,5 hodiny od vzniku příznaků mrtvice, další léčebné metody ještě za 6-8 hodin. Jinak hrozí trvalé následk: neurologické postižení, nehybnost, ztráta citlivosti, ztráta řeči či zmatenost nebo dokonce smrt.

Jak mrtvici poznáte?

Povislý koutek, neschopnost hovořit či artikulovat, ochrnutí poloviny těla. Takové jsou nejčastější příznaky cévní mozkové příhody (CMP), mezi lidmi také známé jako mrtvice, iktus, mozkový infarkt - nebo taky pepka.

"Pojem, který bychom si měli pamatovat, je F A S T,"  říká Prof. MUDr. Richard Češka, CSc. z Centra preventivní kardiologie, 3. interní klinika 1. LF UK a VFN, Praha. Jde o první písmena čtyř anglických slov: 

  • Face - obličej, ústa s vytékajícími slinami
  • Arm - paže, neschopnost udržet předmět, asymetrie pohybu pravé a levé paže
  • Speech - řeč, neschopnost mluvit nebo i obtížné rozumění řeči
  • Time - čas, co nejrychlejší transport.

A dohromady tvoří slovo FAST, které znamená "rychle".

Kromě toho se mrtvice může hlásit bolestí hlavy a slabostí. U nemocného dochází k náhlé závrati, případně upadnutí a dalšími neurologickými příznaky. Může se objevit slepota, bolest hlavy, na začátku zvracení, porucha vědomí nebo epileptické záchvaty. 

Myslete na pondělí: nebezpečí se zvyšuje

Myslete na to, že podle dlouhodobých statistik je rizikovým dnem pondělí, kdy se lidé po víkendovém volnu vrací do práce. Už to je stres, a navíc  vždy ráno z hormonálních důvodů mění prostředí v organismu, což zvyšuje pravděpodobnost sdečních příhod. U žen zvyšuje riziko užívání hormonální antikoncepce.

Doporučujeme: Sharon Stone: Mrtvice po cvičení

Při CMP dochází k přerušení průtoku krve a k poškození mozku nedostatečným prokrvením v důsledku prasknutí cévy a krvácení do mozku nebo v důsledku jejího uzavření krevní sraženinou. Podle toho se rozdělují na ischemická (nedokrvení - tvoří 80 % případů) a krvácivé, ale výsledky bývají bohužel stejné.

Rizikem je také nepravidelný srdeční rytmus, při kterém se může v srdeční předsíni vytvořit krevní sraženina. Ta se často uvolní a putuje cévami po celém těle.

Buší vám srdce? Pozor na riziko!

"Nejčastěji však směřuje krkavicemi přímo do mozku. Zde může ucpat některou tepnu a zapříčinit nedostatečné zásobování mozku kyslíkem a živinami. Následkem toho začnou odumírat mozkové buňky," vysvětluje MUDr. Petr Janský z Kardiocentra pro dospělé Fakultní nemocnice Motol v Praze. Ucpaná céva však může také prasknout a při následném krvácení se nevratně zničí mozková tkáň.

Náš tip: Nepravidelný tep: Číhá na vás mrtvice 

Porucha srdečnáího rytmu je proto důvodem, proč jít okamžitě k lékaři a arytmii začít léčit. "Projevuje se jako zrychlený a nepravidelný srdeční tep, pocit bušení srdce. Jiní lidé se mohou cítit nevýkonní, nepřiměřeně se zadýchávají při námaze," objasňuje doktor Janský.

Důsledky mrtvice: zbývá 5 let života 

CMP je třetí nejčastější příčinou smrti ve světě, v ČR dokonce druhou. Může mít tyto důsledky:

  • 1/3   případů končí smrtí
  • 50-60 %   pacientů přežije pět let
  • 15 %   trpí poruchou řeči
  • 22 %   postihne porucha chůze
  • 45 %   je zasaženo hemiparézou (ochrnutí na polovinu těla)
  • 25-50 %   zůstane závislých na pomoci druhých

Mrtvici lze předejít, například ovlivněním rizikových faktorů. Patří sem například včasná diagnostika a léčba vysokého krevního tlaku, vyloučení kouření (i pasivního), zlepšení dietního režimu, léčba případné vysoké hladiny cholesterolu, prevence nadváhy (obezita vede k vysokému krevnímu tlaku a dalším srdečním chorobám), pravidelné cvičení a správná léčba cukrovky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

7 jídel proti mrtvici

Akné u dospělých? Nesahejte si na obličej

Dosáhněte svého i beze slov: Řeč těla

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama