reklama
 

Vánoční stres může mít vliv na vaše zdraví. 5 rad, jak s ním bojovat

I na vás dolehl stres? Tak čtěte dál, máme pro vás pár tipů, jak přežít pracovní dobu i vánoční shon a nezbláznit se.

Foto: iStock

Kdybychom tohle téma probírali před 20 lety, bude to vypadat divně - jaký stres? Šéfovi občas trochu ujedou nervy, ale taková katastrofa to zase není… Jenže dnes je doba jiná a dělat pod tlakem, ve strachu z toho, že přijdete o práci (ano, bohužel dle výzkumů pro většinu z nás je právě strach motorem, který nás pohání), a z obav, kdo vás zase dneska bude nervovat, vážně není žádný med.

Vždycky jsme si dělali legraci z amerických filmů, kde je každý druhý stálým klientem u psychoterapeuta a každý první bere antidepresiva. Jenže tenhle "neblahý" trend už zasáhl i naši českou realitu. Pracovní doba je delší a delší, když nejste pořád k zastižení online, už je to podivné… a o proplácení přesčasů si můžete jen nechat zdát. Co vám tedy zbývá, abyste nezešíleli? Přece "být v pohodě".

1) Dejte si pauzu 

Zní to ulítle, ale většina z nás si strach nechala zaklíčit tak hluboko, že se bojí si dát během pracovní doby pět minut pauzu, i když už nemá sílu. Když ale budete mžourat do monitoru a přemáhat se, abyste neusnuli, stejně moc výkonní nebudete. Prostě se zvedněte a jestli je šéf takový pes, že vám nedá vydechnout, předstírejte, že bez čaje/kávy nepřežijete ani minutu, jděte do kuchyňky a protáhněte se - stáčí vzpažit, protáhnout záda, jemně zakroužit hlavou, rameny. Pokud to jde, projděte se po kanceláři nebo ideálně obejděte budovu. Stačí pár minut a tělo se probudí a nastartuje a stres se odplaví.

2) Zklidněte se dechem 

Všichni jste asi někdy slyšeli, že dechem se zklidní stres i poté, co jste se třeba pohádali s kolegou. Zní to krásně, ale důležité vědět, jak na to. Ti z vás, kteří jsou zkušenými jogíny, dechy znají. Pokud s nimi zkušenosti nemáte, vyzkoušejte hluboký dech do bříška.

Nejlepší je ho nazkoušet každý den ráno po probuzení, nařiďte si budíka o pět minut dříve a ležte v posteli na zádech, ruce i nohy natažené. Snažte se o co nejuvolněnější pozici. Nadechněte se do bříška, břicho se jemně nafoukne a z něj veďte nádech co nejvýš - do bránice, nebo až ke klíční kosti, jak dech dovolí. S výdechem se dech vrací zpátky. Snažte se dech zpomalit a zklidnit. Až si hluboký dech trochu nacvičíte, půjde vám nejen vleže, ale také vestoje nebo vsedě. Používejte ho pak i v krizových situacích. Třeba po hádce můžete odejít na záchod a pár minut se vydýchat, když není jiný vhodnější prostor.

3) Bylinkové SOS 

I bylinky umí utlumit stres, některé firmy vyrábí přímo směsi proti stresu, ale můžete vyzkoušet i čaj jednodruhový. Na zklidnění je velmi dobrý valerian, tedy kozlík lékařský. Zároveň ale podporuje i spánek - a to se v předvánočním rušném období moc nehodí.

Takže si dejte šálek večer před spaním a budete lépe připraveni na další pracovní den. Přímo "na místě činu" si pak můžete uvařit čaj z anděliky (jen pozor při těhotenství nebo zánětu ledvin), dobrý je také šišák bajkalský, ale je hodně hořký, takže doporučuji spíše tinkturu nebo tablety, zklidňuje také "stará dobrá" mateřídouška nebo meduňka.

4) Vůně, která léčí

Proti stresu pomáhají i vůně, například růže, santalové dřevo, ale také pomeranč, který je sice také energizující, ale zároveň zklidňuje. Pokud potřebujete, aby vám to myslelo a zároveň jste se cítili plní energie, vyzkoušejte rozmarýn. Všechny zmíněné vůně, tedy tu, která se vám bude líbit nejvíce, si můžete pořídit jako esenciální olej a mít ji připravenou v kabelce nebo šuplíku pracovního stolu. Když bude potřeba, jen odšroubujte víčko a minutu až dvě inhalujte. Nervová soustava se zklidní a stres spolu s ní.

5) Chce to pravidelný pohyb 

Je jasné, že například na pracovišti pohybu moc nedáte, ale mimo něj doporučuji zklidňovat nervy pravidelně. Je dobré jednou až dvakrát týdně navštívit jógovou lekci, nejlépe tu, při které se na konci dělá také meditace. Skvělé je tai-či a podobné zklidňující aktivity.

Pokud jste si ale k józe zatím cestu nenašli a preferujete jiný druh sportu, klidně se věnujte jemu. I to má na vaši mysl blahodárný vliv. Při sportu se vyplaví endorfiny, a díky nim pak stresu už tak snadno nepodlehnete. Jednou týdně byste se také měli vydat na pořádnou procházku do přírody. Les, hory, to vše umí naše prací rozjitřené nervy uklidnit nejlépe.

"Vždyť tohle každý ví," říkáte si? Ale opravdu těchhle pět bodů, nebo aspoň některé z nich dodržujete? Já ano, a věřte mi, že dobrý dech, aspoň pět až deset minut denně, bylinky, jóga a samozřejmě také čas na sebe dokážou eliminovat stres, zlepšit náladu a zklidnit nervy…

reklama

Komerční tip

reklama