reklama

Jakou cenu má sex? A kdo za něj má platit?

Představte si svět bez antikoncepční pilulky: sex jen za účelem plození nebo jako tajný hřích spojený s  nepříjemnými metodami, jak zabránit početí. Ženy v něm však vládly silnou zbraní...

Foto: ISIFA

Představte si svět bez antikoncepční pilulky: sex jen za účelem plození nebo jako tajný hřích spojený s  nepříjemnými metodami, jak zabránit početí. Ženy v něm však vládly silnou zbraní...

Teprve pilulka se stala motorem sexuální revoluce a umožnila ženám skutečnou emancipaci. Zato jim ale hodně vzala. Sociologické výzkumy totiž ukázaly, že v zemích, kde jsou ženy diskriminovány, je cena za sex vyšší. Ne snad přímo v penězích nebo v počtu velbloudů,  i když to možná také, ale  jako záležitost, která má svou vlastní  hodnotu.

Devalvace sexu

Podle psychologa z Floridské státní univerzity v Tallahassee doktora Roye Baumaistera je to tím, že v takových státech  muži musí vyvinout k dosažení sexuálního kontaktu větší úsilí.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Sex až po svatbě: Ani ve třiceti to nevzdám!

Podle něj vynález hormonální antikoncepce totiž ženám uložil sex jako (další) povinnost. Už se totiž nemohou "vymlouvat" na strach z odsouzení a/nebo  otěhotnění. Pohlavní styk je tak běžně dostupný, že sex vlastně devalvoval - ztratil svou cenu.

Tam, kde není sex tak dostupný, naopak ženská sexualita nabývá vyšší hodnoty. Tentokrát míněno v psychologickém slova smyslu nebo spíš v morálním a etickém. Jak je to možné?

Muži se o sex nemusí snažit

Závěry, které před časem zveřejnil odborný časopis The Journal of Social Psychology, jsou podloženy výsledky studie týkající se chování celkem 317 tisíc osob z 37 zemí celého světa.

Ve státech, kde je jednoznačně dána rovnost pohlaví, vedou muži i ženy sice aktivnější sexuální život, ale zároveň se tím sex devalvuje. Je tak všudypřítomný, že ztrácí svůj lesk a cenu - jako všechno, co může snadno a bez větší snahy získat každý. Co je zadarmo a všude, přestává být výlučnou hodnotou, po níž všichni touží.

Pokud jsou ženy svolné souložit na první schůzce či poskytovat sex bez závazků, muže nic nenutí  o něj usilovat.

Hodně neromantická teorie

"Pokud ženy nemají dostatek příležitostí vydělat si peníze, přiřadí sexu nejvyšší hodnotu. Právě ten je totiž tím nejdůležitějším, co mohou nabídnout. Aby tam žena měla v očích mužů hodnotu, je přístupná k sexu pouze občas. Jde o nechvalně známou neromantickou teorii," připomněl Baumeister na setkání Americké psychologické asociace.

Hormonální antikoncepce tak ženy vlastně připravila o jejich nejsilnější zbraň. Dřív býval sex činností, jíž bylo vyhrazeno výhradně manželství. Všechny jiné eventuality představovaly porušení určitých tabu, za něž bylo ovšem nutno zaplatit. Jistě, že svým způsobem platily především ženy, ale pro muže také nebyl zadarmo.

Sex představoval - alespoň pro většinu z nich - závazek, z něhož vyplývaly povinnosti. Podle obecně sdílených hodnot směřoval k manželství a zplození potomků a muž se cítil v takové situaci zodpovědný. Tedy alespoň většinou...

Laciný sex mění společnost

Podle sociologa Marka Regneruse z University of Texas v Austinu vede laciný sex k nárůstu počtu tzv. singles, protože dostupný sex nenutí muže vázat se. "Když ženy opět kolektivně zkříží nohy a budou méně dostupné, hodnota sexu vzroste a vzroste i hodnota vztahů a partnerství," tvrdí Regnerus.

Dnes je ve většině vyspělých zemí povinností žen sex umožňovat, a to bez ohledu na to, zda o něj mají zájem nebo ne. Pokud ho odmítnou, vystavují se posměchu nebo odsouzení, protože se vždy najde nějaká jiná, ochotnější. 

Kolik stojí sex?

"Cena sexu je řízena tím, kolik úsilí musí jedna strana investovat do toho, aby nalákala opačnou stranu. Někdy to může být koupě drinku, jindy přímo zásnubního prstenu. Tato chování se liší podle toho, jak je sex se ženou cenný pro muže, tak kvantifikujeme cenu sexu," tvrdí Kathleen Vohsová z University of Minnesota.

Podle jejího výzkumu 30 %  mladých mužů má sexuální vztahy se ženami bez jakékoli romantiky a lásky - žádné svádění, žádné randění, žádné roztomilé hlouposti a žádné sladké nesmysly. Docela škoda, ne?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hledám urostlého, mužného chlapa! Zn. Který nechce sex

Pozor! Za měsíc můžete být drogově závislí na čokoládě

Horoskop na prosinec: Co se vám stane do konce roku?

 

 

Potřebujeme poznat sami sebe. Při meditaci se vynořují bolesti a zranění, říká Bob | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama