reklama

Jak se zbavit bolestí zad: Základem je odhalit příčinu a najít účinné řešení

Neustálá bolest zad dokáže pěkně otrávit a znepříjemnit život. Přestaňte polykat pilulky a začněte řešit příčinu vašich bolestí.

Foto: iStock

Ať už sedíte celý den za počítačem, nebo máte práci, při které vykonáváte jeden pohyb pořád dokola, vaše tělo trpí. Přečtěte si, jak s bolestí zad zatočit jednou provždy.

Když narazíme na problém, snažíme se ho nejčastěji vyřešit co nejrychleji. U bolesti zad to často bývají prášky proti bolesti nebo nárazové masáže.

Tak jednoduché to ale není, na nic totiž neexistuje jedna magická formule. Je třeba se totiž zaměřit na základ problému a zamyslet se nad komplexním řešením, jinak se bolesti zad budou neustále vracet. 

Záda bolí kvůli nedostatku správného pohybu

Bolest zad je často způsobena přetěžováním nosných kloubů, které je paradoxně důsledkem nedostatku pohybu. "Spousta lidí v zaměstnání sedí za počítačem a ani volný čas netráví příliš aktivně. Nedostatek pohybu se projevuje svalovým oslabením určitých partií těla. Následné nerovnoměrné zatížení kloubů a svalů je původcem svalových dysbalancí," vysvětluje úskalí fyzioterapeutka z Lékařského domu Praha 7 Pavla Daumann. Právě tyto dysbalance pak mohou způsobovat velmi nepříjemné bolesti.

"Napravování" už moc neletí

V minulosti bylo populární různé napravování, kdy fyzioterapeut páteř "prokřupnul", v dnešní době se ale od těchto postupů ustupuje. Důvodem je riziko natažení, či dokonce natržení vazů. Lékaři spíše radí postupnou mobilizaci, která krok po kroku uvede kloub do správné podoby bez hrozby trvalého poškození.

Návštěva odborníka by měla probíhat tak, že vás lékař či fyzioterapeut nejprve vyšetří a následně provede cviky, které jsou vhodné právě pro vaše problémy. Ty byste měli cvičit pravidelně i doma. Kromě toho je také důležitá vaše edukace fyzioterapeutem, který vám vysvětlí, jak například správně sedět, zvedat břemena, vstávat ze židle, a mnoho dalších náhradních modelů pohybů, které je mnohdy velmi důležité změnit, pro lepší efekt uzdravení. Na vše je potřeba jít postupně a výsledky se po několika týdnech opravdu dostaví.

Mobilizace a pravidelné provádění vhodných cviků můžou dlouhodobě odstranit bolesti na hrudi, bolesti hlavy, šíje, zad, některé bolesti v horních nebo dolních končetinách, ale i dechové potíže nebo závratě. Mnohým lidem fyzioterapie pomáhá také s pocity úzkosti.

Jak je to s masážemi?

Zdravotní masáže mohou pozitivní výsledek cvičení jen podpořit. Dejte si ale pozor na rádoby odborníky, kteří si jen udělali masérský kurz za pár stovek s vidinou rychlého a snadného zisku. Nekvalitní masáž vám může dost ublížit, dejte proto raději na doporučení. 

Masáže nemusí řešit jen bolesti kloubů, pomohou vám i od bolesti a otoků nohou. Přispívají nejen k lepší regeneraci svalového aparátu, ale třením urychlují také vyprazdňování povrchových žil a lymfatických cest. Díky tomu podporují rychlejší vstřebávání otoků nohou, se kterými k nám často přicházejí například lidé vykonávající práci, při které musí dlouhodobě stát, nebo lidé po úrazech. Masáže jsou tedy při bolestech pohybového aparátu i otocích rozhodně vhodné, vyhněte se však experimentování, najděte si jednoho odborníka a k tomu docházejte pravidelně. Jen tak můžete dosáhnout kýžených výsledků. Důležité je maséra vždy informovat o vašem zdravotním stavu a ten dle toho by měl přizpůsobit masáž nebo vás poslat k lékaři.

Vyzkoušejte jógu

Možná vám připadá, že jóga je dnes předepisována jako lék na všechno - od stresu přes psychické obtíže až po problémy pohybového aparátu. Pravdou ale je, že právě toto komplexní starodávné cvičení s důrazem na správné dýchání není na výsluní zájmu pro nic za nic. Právě jóga vám může skutečně pomoci nejen předcházet bolestem zad, ale také vás jich postupně zbavovat. Stejně jako u masáží je však i zde důležité dbát na to, jaký typ tohoto cvičení zvolíte. Pokud vás záda zatím nebolí a ani nemáte žádné jiné zdravotní problémy, vesele si vybírejte z nepřeberného množství druhů jógy.

V případě, že však máte problémy s pohybovým aparátem, měli byste vybírat s větší obezřetností. Existují dokonce už i speciální druhy jógy, které kombinují cvičení s prvky fyzioterapie, a právě takové kurzy jsou pro lidi s pohybovými problémy nejvhodnější. "Cílem lekcí pro zdravá záda je bolavou páteř uvolnit a protáhnout svaly. Zároveň je při hodině kladen důraz na posilování svalů v místech, kde bývají ochablé. Střídáme průpravná cvičení z jógy a jógové ásany s fyzioterapeutickými prvky, cvičením s pomůckami a relaxací," prozrazuje kouzlo Jógy pro zdravá záda fyzioterapeutka a instruktorka jógy z center zdravého životního stylu Dům Jógy Tereza Novotná.  

Kromě správného dýchání a vědomého uvolnění je u tohoto druhu jógy nejdůležitější precizní provedení cviků. Právě v případě bolavých zad či kloubů totiž mohou lidé nevhodným prováděním pozic své potíže ještě prohlubovat. Cvičitel navíc při lekci klade důraz na provádění cviků podle možností každého jedince. Správně si vyberte pokročilost kurzu a ideálně s lektorem před začátkem první lekce proberte, jaké pohybové problémy máte.

Pokud máte sedavé zaměstnání, zvolte Office jógu

Pro všechny, kdo mají sedavou práci a zároveň se cítí ve stresu, existuje ještě další druh jógy, který pomáhá s celkovým fyzickým i psychickým uvolněním. Jedná se o takzvanou Office jógu. Ta se zaměřuje především na posílení oblasti zad, uvolnění krční a bederní páteře a zároveň na posílení břišních svalů a protažení spodní části těla. Tato lekce by vám však měla pomoci nejen fyzicky, ale také psychicky. "Cílem kurzu je dosáhnout uvolnění psychického napětí a stresu, posílit koncentraci a soustředění a znovu získat energii i elán do života," popisuje Novotná. Naučíte se zde různé pozice, které vám pomohou navrátit energii. Ty můžete praktikovat klidně během dne v kanceláři, pokud se cítíte vybití. Budou vám představeny také pozice pro zklidnění, jež je možné využít v případě, že jste občas navečer hyperaktivní a nemůžete usnout.

Ať už věříte na zázračné účinky jógy, nebo ne, nenechávejte vaši bolest zad dojít do stadia, kdy už budou cvičení nebo fyzioterapie na problém krátké. I to se totiž po dlouhých letech ignorování problémů a užívání léků proti bolesti stává. A následná lékařská péče je zdlouhavá, bolestivá a mnohdy zbytečná, protože by se jí dalo předejít právě preventivním řešením - cvičením, fyzioterapií a masážemi.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama