reklama

Jak ženy způsobují mužům impotenci

Neplodných mužů je v populaci čím dál víc - tvoří už téměř stejně velkou skupinu jako neplodné ženy. Vědci hledají důvody - a stále častěji je nacházejí právě u žen. Jak je to možné?

Foto: Profimedia.cz

JDE O PRŮNIK!

Kapacitace spermií je dozrání spermie, ke kterému dochází v ženském pohlavním traktu a bez kterého není spermie schopná vajíčko oplodnit.

Neplodných mužů je v populaci čím dál víc - tvoří už téměř stejně velkou skupinu jako neplodné ženy. Vědci hledají důvody - a stále častěji je nacházejí právě u žen. Jak je to možné?

Před časem se objevil pojem hormonální akvárium, který začali vědci a ochránci životního prostředí používat pro vody, všude na světě kontaminované vyplavenými zbytky z hormonální antikoncepce. Počet žen, jež ji užívají, už celosvětově překročil 110 miliónů.

Spermie nemají čas dozrát

Jde především o ženský hormon estrogen. Kvůli němu se už někteří rybí samci mění v samice a totéž se objevuje u ledních medvědů a dalších živočišných druhů. A to bohužel včetně lidí - všeobecně se rodí méně chlapců, a ti, když dospějí, ještě ke všemu mají stále častěji problémy s plodností a početím. Podobné účinky jako estrogen má také bisfenol A, který je součástí některých  plastů, zubních tmelů, účtenkových termopapírů a dalších výrobků.

Všeobecně se však má za to, že jde o důsledek obrovského nástupu antikoncepčních přípravků. Další důkazy tohoto jevu přinesla práce vědců z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pod vedením doktorky Kateřiny Hortové, publikovaná v časopise Reproduction.

Neprojdou!

Zjistili, že zvýšená koncentrace estrogenů ovlivňuje rychlost kapacitace spermií - dozrání spermie, ke kterému dochází v ženském pohlavním traktu a bez kterého není spermie schopná vajíčko oplodnit.

Během kapacitace dochází k přestavbě spermie a změnám v některých chemických drahách. To umožní spermii po navázání na vajíčko provést takzvanou akrozomální reakci, díky níž se dostane přes ochranný obal vajíčka zona pellucida, tvořený bílkovinami a cukry.

Vědci na spermiích zkoumali vliv receptorů (molekul přijímajících signál) pro estrogeny na proces přípravy pro vniknutí do vajíčka (kapacitace). Ukázalo se, že nadbytek těchto hormonů vede k nežádoucímu urychlení průběhu této reakce. Pokud však spermie nemá k proběhnutí této reakce dostatek času, není schopna obalem vajíčka projít a oplodnit ho.

Začarovaný kruh

Pokud je počet kvalitních spermií nízký, což je obecný trend posledních let, další snížení kvality samčích pohlavních buněk může vést k dalšímu nárůstu neplodnosti.

"Toto zjištění je zcela zásadním přispěním k pochopení problematiky narůstající neplodnosti v lidské populaci. Estrogenní hormony nevypnuly zcela schopnost spermií oplodnit, nicméně snížily procento spermií, které jsou oplození schopné," vysvětluje doktorka Hortová.

Zdá se, že čím víc žen na světě používá hormonální antikoncepci, tím větší problémy s plodností se budou objevovat.

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama