reklama

Jak z diety zpět do života. Poradíme, jak na to

Co udělat pro tělo, když jsme absolvovali dietu? Jak se vrátit opět do normálního života?

Foto: holmesplace.cz

Pokud se po úspěšné dietě vracíte k pravidelným stravovacím návykům, vyhráli jste pravděpodobně v tom nejdůležitějším - nastartovali jste zdravější způsob života.

Jestliže však vaše dieta spočívala převážně v hladovění, nešlo o nic jiného, než týrání těla a kila máte rychle zpět, většinou i s přídavkem za týrání. Trvale zhubnete jen změnou stravovacích návyků, pravidelnou konzumací zdravých potravin a pohybem, který vám přináší radost.

Podaří-li se vám zhubnout pomalu, je návrat k normálu jednodušší a kila nahoru většinou nejdou. Pokud  to pro někoho neplatí, je potřeba zapojit více pohybových aktivit, ale rozhodně znovu neomezovat jídlo.

Síla stravovacích návyků

Velkou roli hraje důvěra v sebe samého. Pokud si budete věřit, že se vám vše podaří, máte velkou šanci, nedůvěra obvykle přináší neúspěch. Nic nejde moc rychle, odborníci uvádějí, že na dvacet let špatných stravovacích návyků je potřeba neméně pět zdravě prožitých.

Naše tělo si potřebuje na novou situaci zvyknout a nejde to rychle. Pokud vydržíme a jsme důslední, podaří se nám z jídelníčku odstranit smažená jídla, sladkosti a jiné potraviny, které jsou pochodujícími kaloriemi, dostaneme se do období, kdy nejenom, že nebudeme mít na taková jídla chuť, ale i naše tělo by je už složitě přijímalo. Odlehčený trávicí systém by si se zatížením podobnými potravinami těžko poradil.

Pokud se vracíte po několika týdnech do stravovacího normálu, je potřeba si váhu pravidelně hlídat a postupně přidávat dle odborníků za 14 dnů vždy 400 kJ. Pokud vaše váha začíná znovu ukazovat vyšší hodnotu, toto množství uberte. Jídelníček však nesmíte ošidit. Základem úspěchu je jeho vyváženost.

Nezapomínejte na ovoce, zeleninu, bílkoviny, luštěniny, ryby a zakysané mléčné výrobky. Vytvořte si takový jídelníček, který budete mít rádi a nebude mít často na něco chuť. V malém množství a občas můžete i sladkosti, je však potřeba vybrat kvalitní výrobky, které jsou často méně kalorické, než byste čekali. Platí to například pro čokolády, jejichž kvalita je dána výší procentuálního zastoupení kakaa.

Role vody pro udržení váhy

Základním kamenem každé diety je dodržování pitného režimu. Někdy je až neuvěřitelné, jak jdou dolů kila po pravidelné konzumaci 2 - 3 litrů obyčejné vody denně. Nečekejte na žízeň, vytvořte si své vlastní vyhovující stravovací návyky , zapojte do života pravidelný pohyb a věřte si. Budete žít zdravě, cítit se lépe a nebudete muset váhu obcházet obloukem…

Dvořák může vést ČT jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama