reklama

Jak vzniká homosexualita? Jen v genech to není

Teorií o vzniku homosexuality je hodně, žádná definitivní. Vědci se shodnou na jediném: nedá se změnit.

Foto: Thinkstock

"Všichni jsme stejně teplí", zval plakát na letošní pátý Prague Pride, festival zaměřený na gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematiku, který právě probíhá. Z pohledu termokamery to je jistě pravda. Jak se ale člověk stane homosexuálem?

Jistá je pouze jedna věc: věda to dosud s určitostí nezjistila. Odborníci se shodnou zatím pouze na tom, že u homosexuality nejde o možnost volby: tato vrozená dispozice provází člověka od narození a nedá se změnit léčbou, vůlí ani trestem.

Záhadné geny

Příčiny sexuální orientace na stejné pohlaví už tak jednoznačné nejsou. Často slýcháme, že jde o genetickou záležitost, ale to je velké zjednodušení, k němuž neexistují definitivní důkazy. Podle některých studií byly u mužských chromozomů prokázány geny, které homosexualitu vyvolávají. Nic takového však zatím nebylo prokázáno u leseb, takže tato teorie zřejmě selhává.

Doporučujeme: Jsou gayové napůl ženy?

Další možností, o níž věda uvažuje, je průběh vývoje plodu v těhotenství. Tak jako vliv hormonů určuje pohlaví vznikajícího jedince, tak je působením hladiny pohlavních hormonů na zárodek dána také jeho budoucí sexuální orientace. Přičítá se nevyváženému přísunu hormonů do příslušných mozkových center. Roli může hrát hladina testosteronu, který je sice označován za mužský hormon, ale je přítomen i v ženském těle.

Sex začíná v hlavě

Biologický původ homosexuality potvrdilo několik studií. Prokázaly, že mezi heterosexuálními a homosexuálními muži existuje odlišnost v jedné části mozku. Homosexuálové mají větší tzv. kalózní těleso (corpus callosum), které spojuje pravou a levou hemisféru a funguje mezi nimi jako důležitý nervový vodič.

Kalózní těleso je u žen mnohem větší než u mužů, takže se jedná o důkaz, že gayové mají mozek víc podobný ženskému. Ale ani tady vědci nevědí, zda rozdíly vznikají už při vývoji, nebo až v průběhu života.  

Vliv má i prostředí

Zajímavá je teorie renomovaného psychologa Daryla J. Bema, která spojuje genetiku a vliv prostředí. Podle ní genetické předurčení sice neexistuje, ale dítě se narodí s určitými psychickými vlastnostmi - temperamentem. Ten předurčí, jakému typu činnosti pak bude dávat přednost, zda agresivnějšímu, nebo pasivnějšímu.

Soutěživost je typická spíš pro chlapce, klidnější aktivity pro holčičky. Dítě, které se chová v souladu s tímto stereotypem, vnímá ty druhé jako "exotické".  Ty, které se chovají odlišně, však za exotické považují naopak příslušníky stejného pohlaví. Podle Bema se pak v pubertě toto "exotično" promění v "erotično". Jedinec je sexuálně přitahován jinakostí, což je v případě heterosexuality opačné pohlaví, zatímco v případě homosexuality pohlaví stejné.

Poznají se už v dětství

Tuto teorii podpořil velký výzkum, podle něhož  71 % gayů a 70 % lesbiček se v dětství považovalo za odlišné od vrstevníků stejného pohlaví. Uvedená odlišnost se projevila jako spolehlivý předpoklad pro budoucí výskyt homosexuality i v dalších studiích. Například se ukázalo, že ze 75 % chlapců, kteří byli v dětství hodnoceni jako genderově nekonformní, se stali homosexuálové.

To ale rozhodně neznamená, že by se výchovou (převýchovou!) nebo "léčbou" dalo něco změnit. Právě naopak: Bemova teorie zdůrazňuje vrozené predispozice jako nezbytný základ pro vytvoření sexuální orientace. "Existuje řada spouštěcích mechanismů, které vrozenou orientaci probudí až v průběhu života," uvedla primářka sexuologického oddělení brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny MUDr. Petra Sejbalová v rozhovoru pro časopis Týden.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak se člověk stane homosexuálem? Jen v genech to není

Tábor pro babičku: Kam se seniory přes dovolenou?

Co proti křečím? Zkuste akupresuru, čokoládu i vodu

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama