reklama

Jednoduchý návod, jak správně vyndat klíště. Přestaňte dělat tuhle chybu

Sezona klíšťat je v plném proudu. Přestože je nejlepší se kontaktu s nimi snažit vyhnout, Státní zdravotní ústav vydal video o tom, jak jej správně vyndat, když už se přisaje. Správné a rychlé vyndání klíštěte totiž minimalizuje riziko infekce. Víte, jak na to?

Jak správně vyndávat klíšťata? | Video: Twitter/Státní zdravotní ústav

Klíšťata k jarnímu počasí neodmyslitelně patří. Teploty nad deset stupňů a dostatečná vlhkost tvoří ideální podmínky pro jejich život a aktivitu. Lékaři také letos hlásí zvýšený výskyt pacientů nakažených po přisátí klíštěte. Základem je tedy prevence: je potřeba se v první řadě chránit vhodným oděvem i repelenty. Za uvážení stojí také očkování proti klíšťové encefalitidě.

Navzdory všem opatřením se ale může stát, že se klíště přisaje. Vyplatí se proto znát několik zásad pro jeho vyndání. Klíštěte se nikdy nedotýkáme holýma rukama, neboť by to mohlo vést k přenosu infekce. Také jej nikdy nepotíráme dle starých návodů olejíčky, krémy a mastmi, může se začít dusit a zvracet, čímž se zvyšuje riziko infekce. Při vyndávání pinzetou klíště nevytáčíme ani netaháme násilím, ať se nepřetrhne. 

Ke správnému vyndání klíštěte se doporučuje použít jednorázové gumové rukavice a místo přisátí dezinfikovat. Na to, jak správně klíště vytáhnout pinzetou nebo kleštičkami, se podívejte ve videu.

To nejúžasnější je uvnitř. Superdrahá Vila Tugendhat v době vzniku dráždila | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama