reklama

Jak vybrat přilbu na lyže?

Jak nejlépe si chránit hlavu před úrazem na sjezdovce?

Nové typy lyží jsou stále rychlejší, a tak jezdit na lyžích bez lyžařské helmy je velký risk.

Jaké jsou helmy na trhu? Základní dělení je na celoskeletové a freestylové. Helmy se dělí také na lyžařské, snowboardové, toto dělení však není přesné, protože lyžař může jezdit s helmou snowboardovou a naopak. Spíše pro profesionály nebo skicrossaře jsou těžké helmy integrální s pevně přidělaným chráničem brady.

Celoskeletové helmy jsou vyráběny s pevnými chrániči uší. Vhodné jsou především pro pokročilé lyžaře. Vybavené jsou odvětrávací otvory a rychloupínací přezka.

Helmy freestylové s odnímatelnými měkkými uchy  jsou na nošení o něco pohodlnější. Hlava se v nich také tolik nepotí.

Jak vybrat správnou helmu? V první řadě musí helma padnout přesně na hlavu. Nesmí nikde tlačit, aby se v ní mohlo jezdit celý den, zároveň nesmí být velká. Pokud pokýváte v zapnuté helmě hlavou, nesmí se na hlavě pohnout. Nesmí být odkryté čelo - mezi helmou a obočím by měly být asi dva centimetry prostoru. Přilba by také neměla být moc těžká, aby vás nezačala bolet hlava a nebyla přetěžována krční páteř.

Důležitou roli hrají i odvětrávací průduchy, v lepším případě uzavíratelné. Jednoznačnou výhodou je zkoušet si helmu současně s lyžařskými brýlemi, ne každý typ helmy právě k těm vašim brýlím sedí.

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama