reklama

Jak správně ošetřit drobné úrazy v domácnosti

Následující rady se mohou hodit kdykoliv, ale zvlášť teď. Víte, jak ošetřit úrazy?

Foto: Thinkstock

Na opatrnost nesmíme zapomenout ani v (relativním) bezpečí domova. Následující rady se mohou hodit kdykoliv, ale zvlášť teď, kdy prožíváme dramatické chvíle povodní. Víte, jak ošetřit úrazy?

Mezi domácí zabijáky patří nejenom špatně osvětlené chodby a schody, ale třeba pantofle na zemi, rohožka přede dveřmi, nečekaně otevřené dveře či rohy nábytku.

Opatrně hlavně v kuchyni

Ovšem domácnost, to je především kuchyně. Právě zde se nejčastěji odehrávají malá, často i krvavá dramata. Nejvíce úrazů vzniká pouhým uklouznutím po podlaze. Takový pád v poměrně omezeném prostoru kuchyně znamená, že ještě narazíme na nějakou tvrdou hranu nebo na sebe shodíme šálek horkého čaje či hrnec.

Doporučujeme: Úraz hrozí i v domě

V nebezpečí je i naše hlava. Velmi tvrdý úder hrozí třeba o otevřený šuplík, pod který se skláníme a který jsme zapomněli zavřít. Zrádné jsou občas i ostré nože volně ležící v šuplíku, kterými se můžeme pořezat, horké hrnce, o spotřebičích nemluvě…

A jak si poradíte s nejčastějšími domácími nehodami?

Drobné oděrky

Malé, lehce znečištěné oděrky omyjte proudem čisté vody, větší znečištěnou ránu ještě ošetřete přípravkem Septonex spray, který obsahuje povrchově aktivní dezinfekční látku zabraňující rozmnožování baktérií a některých virů. Nechte ji na vzduchu zaschnout a ochraňte ji náplastí s polštářkem nebo kompresí.

Tříska v kůži

Malé třísky, zadřené těsně pod povrchem kůže, můžete odstranit sami pomocí pinzety. Dávejte jen pozor, abyste třísku vytáhli celou. Nakonec ránu vydezinfikujte, zavažte obvazem nebo přelepte náplastí.

Pokud nemůžete třísku vyndat nebo se tkáň zanítila, měli byste navštívit lékaře. Větší třísky, u kterých nerozpoznáte, jak jsou v ráně hluboko, nesmíte odstraňovat sami. Zakryjte ránu opatrně kapesníkem a jděte k lékaři.

Řezné rány

Ránu nechte chvilku krvácet: tím se z ní odplaví špína a zárodky infekce. Omývejte ji jen velmi krátce a k desinfekci použijte Septonex plus, novinku s anestetikem. Přelepte náplastí, abyste fixovali okraje rány - lépe se zhojí. Silné krvácení zastavíte tlakovým obvazem. Na ránu přiložte sterilní kompresivní obvaz a upevněte jej obinadlem. Poté ihned vyhledejte lékaře.

Pohmožděniny

Na postižená místa přikládejte studené obklady, zabráníte tak dalšímu krvácení do tkáně a zmírníte bolestivé otoky. V případě nouze použijte ledové kostky nebo mraženou zeleninu, zabalte do ručníku, poraněnou končetinu zvedněte, podložte ji, aby zůstala ve zvýšené poloze a zůstaňte v klidu.

Náš tip: Kopřiva je skvělá na vlasy, klouby, pleť i vysoký tlak:

Pokud máte doma gel nebo krém Dolgit, můžete je na podporu léčení použít. Je běžně k dostání bez lékařského předpisu a nevyskytují se u něj kožní reakce na slunce. Pokud bolesti přetrvávají více než pět dní, navštivte lékaře.

Popálení nebo opaření

Ochlazujte popálené místo co možná nejdéle (asi 20 minut) tekoucí studenou vodou, dokud neodezní bolest. Po opaření rychle odstraňte mokré oblečení. Látku nalepenou na ráně ale odstraňovat nesmíte. Větší a hlubší rány přikryjte po ochlazení sterilním obvazem.

Při popálení či opaření menší části těla můžete zchladit a ošetřit postižené místo Aloe vera gelem nebo sprejem. Při popálení nebo opaření větší části těla hrozí šok, proto zavolejte okamžitě záchrannou službu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejčastější úrazy při sexu: Které to jsou?

Infarkt ve 30? Takhle ho dostanete: 5 velkých rizik

Horoskop na červen: Co vám přinese začátek léta?

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama