reklama
 

5 tipů, jak se vypořádat s bolestí zad: Nespěte na břiše a jezte cereálie

Záda vás bolí tak, že nemůžete ani usnout? Nejste v tom sami, bolest zad je jednou z nejrozšířenějších civilizačních chorob. Jak zádům ulevit?

Foto: iStock

Bolest zad je jedním z nejčastějších zdravotních problémů a postihuje lidi všech věkových kategorií. Fakt, že v dnešní době většina z nás sedí polovinu dne za počítačem a málo se hýbe, tomu zrovna nepomáhá.

Co s bolestí zad dělat? Vyzkoušejte následující tipy.

Nespěte na břiše

Pokud každý večer spíte na břiše, zaděláváte si na problém se zády a krkem. Zkuste polohu na boku s polštářem mezi koleny, nebo na zádech s polštářem pod koleny. A pokud v jiné poloze než na břiše nemůžete usnout, zkuste si polštář dát namísto pod hlavu pod vaši pánev. 

Změňte matraci a polštář

Žádná magická matrace a polštář, které by vás zbavily bolesti, bohužel neexistují, ale přesto je možné, že vaše současná matrace a polštář celému problému moc nepomáhají. Zaměřte se na to, jak se po spánku cítíte. Měkká matrace a příliš vysoký polštář jsou většinou jedny z nejčastějších příčin bolavých zad po ránu.

Zaměřte se na to, jak stojíte a sedíte

I když vaše záda bolí jen v noci, neznamená to, že je na vině to, jak spíte. Problém může být taky v tom, že se celý den hrbíte nad stolem, nebo máte špatný postoj, kvůli kterému pak trpí vaše spodní záda. To se za celý den nasbírá a záda začnou bolet v noci. 

Vyzkoušejte kapsaicinový krém nebo náplasti

Pokud vás zajímají alternativní léčebné metody, můžete vyzkoušet kapsaicinový krém nebo náplasti na bolest zad. Kapsaicin je rostlinný alkaloid, který je zodpovědný za pálivou chuť papriky. Po nanesení na záda vás nejprve místo bude pálit, poté ale odezní jak pálení, tak bolest. Je nutno ale myslet na to, že náplasti a krém neléčí příčinu, pouze tlumí bolest. Pokud používáte krém, nezapomeňte si po nanesení pečlivě umýt ruce.

Upravte jídelníček

Je to zajímavé, ale i proti bolestem zad se dá bojovat i jídlem, respektive přísunem vitaminů. Pro zádové nervy je výborným životabudičem vitamin B - nejlépe B2, B6 a B12 - kombinace těchto tří vitaminů totiž působí synergicky. Také zlepšují metabolismus a mají blahodárný vliv na regeneraci periferních nervových vláken. Co se potravin týče, vitamin B najdeme nejvíce v mase, droždí nebo cereáliích.

Vždy platí, že pokud vás problémy trápí delší dobu, například několik týdnů, a nic nepomáhá, na nic nečekejte a vyhledejte lékaře.

Pětileté děvče kopíruje celebrity. Zvládne Angelinu Jolie i Serenu Williams | Video: Instagram/Stefani Chaglar

Mohlo by vás zajímat

reklama
reklama
reklama