reklama

Jak souvisí kila s otěhotněním? Málo je špatně, moc ještě hůř

Člověk ani neví, co všechno ovlivňuje počet kil, s nimiž se pohybuje po světě. Patří sem i možnost otěhotnět, i když možná právě naopak, než si myslíte.

Foto: Shutterstock

Že přílišná hubenost může být překážkou asi napadne každého - tělu nejspíš chybí dostatek živin a koneckonců i klid, který je na takový "úkol" potřebný. Ale negativní vliv na plodnost má především výraznější nadváha a obezita. Zjistěte, jak moc a jakým způsobem.

Jestliže má žena BMI jen něco nad 25, respektive mezi 25 a 30, její plodnost pravděpodobně nijak významně ovlivněna nebude - samozřejmě za předpokladu, že nemá jiné zdravotní komplikace.

Kila rozhází hormony

"Při BMI nad 30 se ale už mnohem častěji vyskytují poruchy ovulace, samovolné potraty, dochází k četnějšímu výskytu těhotenské cukrovky a vyššího krevního tlaku. To vše vede k tomu, že tyto ženy mají šanci na porod živého plodu sníženou o dvacet dva procent," konstatuje doktorka Martina Novotná, endokrinoložka z Institutu reprodukční medicíny Unica

Tělo obézních žen totiž vytváří více estrogenu, čímž dochází k hormonální nerovnováze. Ta vede následně k tomu, že žena začne mít problémy s menstruací, případně přestane menstruovat úplně, a tím pádem nedochází k ovulaci.

Klíčem je estrogen

Nadbytečné množství estrogenu může zároveň v určitých případech vést i k potratu.I pokud se ženám s vyšší váhou povede otěhotnět a plod úspěšně donosit, ještě nemají vyhráno. Hrozí jim prodloužený porod, větší ztráty krve při porodu a také vyšší riziko, že budou muset porodit císařským řezem.

"Tato rizika se týkají zejména žen, které rodí poprvé, a jsou o 10 až 15 procent vyšší než u prvorodiček s normální hmotností," vysvětluje lékařka. Na druhou stranu u žen, které už rodily předtím, podle studií nehraje BMI tak výrazně negativní roli.

Důsledky i pro dítě

Obézním ženám také častěji hrozí těhotenstvím indukované zvýšení krevního tlaku a vznik těhotenské cukrovky. Obě tato onemocnění mohou způsobit velké potíže jak těhotné, tak jejímu nenarozenému dítěti. Podle doktorky Novotné nejenže mohou negativně ovlivnit vývoj plodu v děloze, ale mohou dokonce celoživotně ovlivnit i zdravotní stav dítěte," konstatuje lékařka.

Zhubnout … ale kolik?

Odborníci proto doporučují ženám s BMI 30 a výš, aby se před plánovaným otěhotněním pokusily svou váhu snížit. Ideálně pod lékařským dozorem, který pacientce pomůže sestavit správný jídelníček a vybrat vhodnou pohybovou aktivitu. Což se pak hodí i při případném těhotenství.Ke zvýšení šance na otěhotnění je však potřeba shodit zhruba 15 procent váhy.

"Studie prokazují významný pozitivní efekt až u redukce hmotnosti v této hodnotě. Je také potřeba hubnout pomaleji, rozhodně ne za kratší dobu než 12 týdnů. Pokud byla jedinou překážkou spontánního otěhotnění nepřítomnost ovulace, šance na početí se zhubnutím o 15 procent zvýší o dvacet," popisuje reprodukční endokrinoložka.

Tloušťka vadí i při umělém oplodnění

Ani když se ženě nepodaří po snížení váhy otěhotnět spontánně, nebylo její úsilí zbytečné: zvýšila se zároveň její šance na otěhotnění s pomocí odborníků - během hormonální stimulace vaječníků získají lékaři vyšší počet vajíček. Dokonce až o 85 procent!

"Máme potvrzeno, že obézní ženy potřebují větší množství hormonů při stimulaci, mají menší počet vajíček, ta jsou navíc méně kvalitní, a musejí častěji podstoupit další cykly," doplňuje lékařka z Institutu reprodukční medicíny Unica.

Snížení váhy před otěhotněním má ještě další výhodu: po porodu nebude muset novopečená maminka válčit s tolika přebytečnými kily, navíc díky nastavenému zdravému způsobu stravování a pohybu velmi pravděpodobně ani tolik nepřibere. A pokud bude své dítě kojit, její tělo bude mít díky vyváženému jídelníčku všechny živiny, které potřebuje.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama