reklama

Štěstí je krásná věc, ale návod na něj neexistuje. Základem je pocit vděčnosti

Pokud chcete dát své každodennosti smysl a přestat cítit vnitřní prázdno, musíte převzít plnou zodpovědnost za svůj život. Uvědomte si, co vám pomáhá cítit se lépe, a přesně to dělejte. Psycholožka radí, jak na to.

Udělejte si životní inventuru a zjistěte, co vám chybí. Prohlédnout grafiku
Udělejte si životní inventuru a zjistěte, co vám chybí. | Foto: Shutterstock

Cítit se psychicky špatně není podle psycholožky Kateřiny Slezákové Kramolišové v této době nic zvláštního. "Poslední tři roky byly kolektivně nejnáročnější od druhé světové války. Dva roky pandemie a jeden rok války, která se sice odehrává za humny, ale různou měrou ji prožíváme i uvnitř nás. Z toho plynoucí finanční a hospodářská krize, která bude trvat nejspíš během následujícího roku. Tohle všechno jsou extrémně náročné a zatěžující situace, které mnoho lidí uvrhly do zdravotních, existenčních a psychických problémů," vysvětluje. 

Z toho důvodu potřebujeme podle ní věnovat čas péči o své potřeby a pohodu. "Naše kapacita jet na plný výkon je už často vyčerpaná," upozorňuje.

Radí naordinovat si životní inventuru, která pomůže zjistit, co je příčinou našeho špatného rozpoložení. "Je důležité uvědomit si, že to, jak se cítíme, má vždy nějaký důvod. Jen je třeba zjistit jaký," říká odbornice.

Jak ve svém životě obnovit pocit spokojenosti a štěstí? Podívejte se do galerie. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama