Jak se zbavit kocoviny? Zapomeňte na kávu a kyselé okurky. Chce to vzduch a "céčko"
Chystáte bujarou silvestrovskou oslavu? Tady je pár věcí, které se vyplatí vědět před ní, a hlavně ráno poté...
Ideální by bylo nepít vůbec a měli byste klid. Jenže příchod nového roku je prostě potřeba přivítat aspoň jednou skleničkou sektu. U jedné ale bohužel většinou nezůstane. Proto přinášíme pár rad, jak pít bezpečně i jak se dostat z kocoviny, když to přeženete.
Prevence je základ, takže:
- Předem se najezte a s čistým svědomím uždibujte i během večera.
- Nadopujte se v předstihu vitaminy, hlavně céčkem.
- Průběžně doplňujte tekutiny, myšleno nealkoholické, třeba i přidáním ledu do drinku. Zato vynechte bublinky ze sycených nápojů, zvyšují totiž rychlost vstřebávání alkoholu do krve. Vypít hodně vody je dobré i před spaním.
- Pijte pomalu.
- Raději nemíchejte různé druhy alkoholu. Čiré drinky jsou lepší, protože obsahují méně chemických látek, které zlepšují chuť, vůni a barvu nápoje. Taky platí, že dražší a kvalitnější pití je lepší a nezpůsobuje tak hrozné následky.
Nepomohlo to?
Tak se pojďme podívat na pár vychytávek, které pomohou, když jste se po oslavě vzbudili s třeštící hlavou a žaludkem na vodě.
Dokázali jste vstát z postele? Výborně. Vaše první kroky by měly směřovat do kuchyně. Pokud tam najdete minerálku - tentokrát by měla být s příchutí, kvůli obsahu cukru, i s bublinkami. V opačném případě vezměte zavděk obyčejnou vodou. Obojí doplňte pár kapkami citronu kvůli obsahu známého životabudiče, vitaminu C. Každopádně vypijte aspoň půl litru. Raději ale opatrně, po doušcích…
Co určitě nebrat
Kocovina je vlastně mírná otrava etylalkoholem způsobená dehydratací a nízkou hladinou cukrů v krvi. Obojí je potřeba v těle doplnit. Čím víc jste toho vypili, tím víc tekutin jste ztratili. Rozhodně ale zapomeňte na "vyprošťováky". Dalším přísunem alkoholu byste problém pouze odsunuli na pozdější dobu, což nic neřeší.
Nepomůže ani káva - nabuzením organismu se zvýší účinky zbytkového alkoholu a kofein také přispívá k dalšímu překyselení těla. Navíc může dráždit žaludek a jeho močopudné účinky by vás ještě víc odvodnily, což by dál zhoršilo váš stav.
Kupodivu oblíbené okurky, kyselé ryby nebo zelňačka taky nic neřeší, spíš jen jdou dobře do krku, ale aspoň pak pomáhají odstranit nežádoucí bakterie ze zažívacího traktu.
Pomohou léky?
Na bolest hlavy sice zaberou, ale možná vám také dál podráždí žaludek, tím jsou analgetika známá. Pozor si dejte hlavně na léky s obsahem paracetamolu, který v kombinaci s alkoholem poškozuje játra i mozek už při relativně nízkých dávkách. Sníst byste neměli víc než dva (s odstupem aspoň čtyř hodin). Tlumení bolesti má strop, takže víc tablet víc neuleví. Negativní účinky se však sčítají, a to nejen v rámci jednoho dne, ale i z dlouhodobého hlediska.
Pokud jste se připravili předem, pak v lékárničce najdete AntiEthanol 07 - unikátní herbální přípravek, který z extraktů rostlin tradiční asijské medicíny vyvinul profesor Luděk Jahodář z Farmaceutické fakulty Karlovy univerzity. Omezuje vedlejší účinky alkoholu tím, že urychluje vylučování acetaldehydu, který vzniká při jeho zpracování. Tím zajišťuje ochranu jater a prevenci před vznikem kocoviny, ale užít ho můžete i po konzumaci.
Zbavit se nezpracovaných metabolitů alkoholu lépe pomůže proplachování buď již zmíněnou vodou, nebo detoxikačními čaji s obsahem ostropestřce, pampelišky, klanoprašky (schizandry), případně jejich směsí. Prospěje vám také silný vývar nebo česnečka. Vědci se neshodnou, proč zabírá i mléko, ale je to tak.
Už můžete jíst?
Pokud jste dospěli až sem, máte napůl vyhráno. Dokážete totiž něco sníst, což je důležité pro vyrovnání cukrů v krvi. Mělo by to být něco s obsahem sacharidů, stačí kousek chleba nebo jiné pečivo. Ještě lepší je ovoce nebo med. Metabolismus podpoří také procházka na čerstvém vzduchu.
Po konzumaci alkoholu dochází také ke zvýšené tvorbě žaludeční kyseliny, což vede k pálení žáhy, říhání a nevolnosti. "V takovém případě nám pomohou antacida, z volně prodejných léčiv patří mezi nejznámější Rennie, Gaviscon nebo Talcid," radí Lucia Kulichová, vedoucí internetové lékárny sLéky.cz. Volně prodejné léčivé přípravky jako Apo-Ome nebo Helicid doporučuje u lidí, kteří už mívají problémy se žaludečními vředy, případně současně užívají nesteroidní antiflogistika typu Ibuprofen, Ibalgin, Nalgesin, Diclofenac. Mezi přípravky, které vám pomohou uklidnit rozbouřený žaludek, patří také volně prodejný Antimetil, který obsahuje výtažky ze zázvoru.