reklama

Jak se zbavit bolesti v krku? Domácí rady pomohou

Každá bolest v krku není angína - mnohem častěji jde o důsledky chřipky či virózy. Pomohou domácí rady i účinné přípravky.

Foto: Thinkstock

Bolest v krku v rodině obvykle způsobí paniku: bude třeba zůstat v posteli a aspoň týden brát antibiotika, ale kdo na to má čas? Nemusí být tak zle! V 80 % případů nejde o angínu, ale virovou infekci. Tu můžete zvládnout sami.  

"K bolesti v krku dochází, když infekce, většinou virového původu, způsobí poškození sliznice charakterizované místním zánětem. Pro ten jsou mimo jiné typické bolest a otok hrdla a s tím spojené polykací obtíže," vysvětluje MUDr. Jiří Slíva, PhD. ze 3. Lékařské fakulty UK v Praze. Na viry však antibiotika vůbec nezabírají a naopak nadělají víc škody než užitku - při jejich zbytečném užívání si tělo proti nim vytvoří rezistenci a pak už nám nezaberou, ani když je opravdu potřebujeme.

První volbu nebrat!

Spolu s plným nosem a kašlem je bolení v krku obvykle příznakem nachlazení nebo chřipkového onemocnění, jemuž v sezóně od října do února podle statistik podlehne každý dvacátý člověk. Pokud se nám je podaří včas podchytit či zcela zastavit, vyhneme se dalším potížím. Začněte však s léčbou včas, protože zánět virového původu dokáže citlivou sliznici v krku oslabit natolik, že následná bakteriální infekce snadno překoná nahlodanou obranyschopnost. Co nám pomůže?

Doporučujeme: Každá bolest v krku nemusí být angína. Jak to poznat?

"Vykloktej si slivovicí," zní obvykle první rada, kterou od někoho dostaneme. Neposlouchejte ji. Tvrdý alkohol je na sliznice špatný, ničí přirozené prostředí a sliznici vysušuje. Povrch je pak ještě náchylnější k novému poškození, a vnitřní problém se tak stejně neodstraní.

Prospěšné kloktání

To už je lepší vykloktat si slanou vodou (hodně slanou!). U domácích surovin můžeme ještě zůstat. Skořice smíchaná s medem je zázrak, kterým se léčily už naše babičky, když je pálilo v krku. Nic nezkazíme ani cibulovým sirupem - nadrobno nakrájenou cibuli zalijeme medem nebo zasypeme cukrem, a když pustí šťávu, můžeme se pustit my do něj. Zkuste také cucat hřebíček, je to silný a účinný prostředek proti bolesti, který zároveň dezinfikuje. Pozor, ostrá chuť tohoto "vánočního koření" vás může nepříjemně překvapit.

Přečtěte si: Češi vrací úder: Chřipku zdolají pitím piva

Výborným pomocníkem je kloktadlo ze šalvějového nálevu. Připravíte ho tak, že jednu čajovou lžičku šalvěje svaříte s 250 ml vody, necháte krátce vylouhovat a scedíte. Vlažný nálev kloktejte několikrát denně. Chrapot i bolest tak ustoupí mnohem dříve. Podobně pomáhá plicník.

Pokud přece jenom zamíříte do lékárny, kupte si kloktadlo s propolisem. Do dvou dnů určitě zaberou Citrovital kapky nebo  česnekové kapky.

Kapky, spreje, pastilky

V nabídce bude také množství jiných kloktadel, pastilek s dezinfekčními účinky nebo sprejů,  z nichž některé navíc obsahují lokální anestetika. Oblíbený Bioparox ale při virovém původu infekce nekupujte. v tomto případě pomůže novinka Strepfen Sprej. S výběrem vám poradí lékárník. "Volně prodejné léky, které zmírňují bolest a zánět, jsou velmi efektivní hlavně v prvních dnech nemoci, kdy jsou příznaky nejhorší," připomíná doktor Slíva. 

Důležité také je pamatovat na přísun dostatečného množství tekutin.  Vyplavují z těla škodlivé látky, přispívají k ředění hlenu a také nahrazují ty, které jste vypotili. Zvlhčit krk pomáhá teplý čaj s citronem, nejlépe ovocný, čímž do sebe zároveň dostanete potřebnou dávku vitamínu C - známého bojovníka proti všem možným nemocem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Škrábe vás v krku? Co s tím?

10 důvodů, proč vám může stoupnout krevní tlak

Paraziti: Je jich plno i v ČR, jen se o tom nemluví

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama