reklama

Jak se vyhnout nachlazení? Jezte kysané zelí, omezte alkohol a zkuste tuhle jednu věc

Zimní počasí, úbytek světla a času stráveného venku nahrávají nejrůznějším nachlazením a snižují lidskou imunitu. Udržet si zdraví přitom není složité, pokud se budete řídit několika málo ověřenými radami.

Ilustrační foto Prohlédnout grafiku
Ilustrační foto | Foto: iStock

Nejen koronavirus, ale především řada lehčích nachlazení a respiračních onemocnění číhají s příchodem chladného počasí na lidi se sníženou imunitou.

"Lidské tělo je v chladnějších obdobích roku náchylnější k prochladnutí, jelikož se s teplotou snižuje i jeho prokrvení, což oslabuje činnost imunitního systému. Nosní sliznice, kterou viry do těla často pronikají, má také vlivem nízkých
teplot staženější cévy, což vede ke snížení její schopnosti bránit se," vysvětluje doktorka Kateřina Pinterová z laboratoře Synlab.

Silná imunita ale zdaleka neznamená jenom dostatek vitaminů, ale také ohled na vlastní celkový tělesný a duševní stav. Právě stres a nedostatek odpočinku totiž vedou ke snížení obranyschopnosti.

"Základním předpokladem pro správnou funkci imunitního systému je zdravá životospráva, vyvážená střevní mikroflóra a příjem vitaminů," říká Pinterová.

Co dělat pro to, abyste zůstali zdraví a fit? Projděte si naše tipy.

reklama
reklama