reklama

Jak se dá nejvíc ztloustnout? Nejobéznější lidé světa

Jak se vůbec člověk může vykrmit na 400 kg a víc?

Foto: Thinkstock

Umíte si to představit?  Člověka, vážícího víc než 400 kilogramů? Už lidé kolem s třetinovou vahou vzbuzují na ulici pozornost - jako svého druhu přírodní úkazy.

Jakých rozměrů může vůbec lidské tělo dosáhnout?  Z historie je známý případ Johna Bowera Minocha z USA který ve 40. letech 20. století údajně vážil 635 kg, ale oficiálně zadokumentovaných má "jen" 419. Stejně neověřených je 727 kg Američanky Carol Yagerové (+34 let) , ale o tom, že zhubla 236 kg za pět měsíců a zemřela s váhou 544 kg píše i Wikipedie.

Nejtlustší muži Británie

Před pár dny zemřel nejtlustší muž Británie Carl Thompson. Ve svých 33 letech to dotáhl na 412 kg. Když mu před třemi lety zemřela matka, začal se přejídat tak, že během krátké doby zdvojnásobil svou váhu. Příběh jako "přes kopírák": Další Brit Keith Martin ztratil matku v šestnácti a pak už jen jedl, než ve 44 letech zemřel s vahou 444 kg.

Doporučujeme: Cvičení je pro štíhlé. Jak mají hubnout tlustí?

Až do své smrti loni v prosinci byl upoután na nemocniční lůžko. S obezitou přitom bojoval - rok předtím podstoupil operaci, při které mu byly odstraněny tři čtvrtiny žaludku a pak se snažil držet dietu. Nic už nezabralo.

Na zhubnutí může být pozdě

Oběma uvolnil smutný titul nejtlustšího muže Paul Mason, který ještě před pár lety  vážil 445 kg. Opět Brit, tentokrát byla spouštěčem neuvěřitelného přejídání nešťastná láska. Mason se však obrátil na veřejnost s žádostí o pomoc, a díky příspěvkům mohl podstoupit podvázání žaludku. Sundal neuvěřitelných 304 kilo a následnou operací, kdy mu odstranil převisy kůže a podkožního tuku, dalších asi 25 kg. Dnes váží 140 kg a zřejmě si tak zachránil život.

Zhubnutí o 225 kilo ale nepomohlo Manuelu Uribemu z Mexika, který začínal s 594 kily. Brzy začal znovu nabírat a zemřel loni v květnu s váhou 394 kg. I jemu zemřela matka a ztrátu řešil jídlem.

Jak se dá tolik přibrat?

Jaký je recept na dosažení takového rozměru morbidní obezity? Prvním momentem je, že se jídlo stane útěchou, náhražkou citů a náplastí na deprese, a nakonec jediným zdrojem příjemných pocitů.

Všichni nešťastníci shodně přiznávali denní příjem kolem 20 tisíc kalorií, což je asi tak desetinásobek normálního příjmu. Jak se ale dá tak strašného čísla vůbec dosáhnout? Jídly z fastfoodů, pizzami, smaženkami a podobně. Jistě, ztloustnout se dá i ze "zdravého" jídla, ale fastfood a další tučné pokrmy obsahují hodně energie v relativně malém objemu. Kapusty, která by měl stejné množství energie, prostě metrák denně nesníte. A pak jsou tu samozřejmě sladkosti včetně mnoha litrů nápojů. To už by člověka mohlo přivést k zamyšlení. Nepřipomíná vám to něco?

Jídlo jako náhražka

Problém je v tom, že od určité váhy už člověk stejně nic jiného než jíst dělat ani nemůže. Nedokáže chodit, z postele se vůbec nezvedne a dokonce se nedokáže ani sám obrátit. I sebepřísnější dieta, pokud je schopen ji dodržovat,  nemusí zabrat dost rychle, aby zvrátila smrtelné procesy v organismu.

Nejvíc trpí srdce - v podstatě všichni váhoví rekordmani zemřeli na jeho selhání, i když někdy se uvádí jako příčina zápal plic - to však už je jen důsledek.. Má samozřejmě o to víc práce, o co "větší" tělo musí obsluhovat dodávkami krve. Zároveň funguje tím hůř, čím víc tuku ho obklopuje. Zvyšuje se krevní tlak a kvůli zvětšení tukové tkáně vzrůstá průtok krve tukem. Srdce je tak nuceno zvyšovat svůj výkon.

Roste hlavně objem krve, který vytlačí při jednom stahu. Takovým dlouhodobým chronickým přetížením dochází ke zbytnění levé srdeční komory a následně k srdečnímu selhání. Zvětšené srdce ochabne a ztrácí výkon - asi o 10 % každý rok.

Co to udělá se srdcem  a dalšími orgány?

Vysoká hladina tuků v krvi vede ke kornatění cév, které postihuje všechny tepny v těle. Nejnebezpečnější je ale ucpávání srdečních a mozkových cév. Pokud se uzavře aterosklerotická věnčitá tepna, dojde k infarktu části srdečního svalu. Když se ucpe (nebo naopak praskne kvůli křehkosti, způsobené tukem) céva v mozku,  jde o mrtvici.

Slinivka přestává stíhat vyrábět dostatek inzulínu a zároveň se zvyšuje odolnost tkání vůči tomuto hormonu, která zase dál zvyšuje tendenci přibírat. Začarovanému kruhu se říká cukrovka

Játra, která fungují jako chemická továrna našeho organismu, začnou také ukládat tuk. Pokud je přísun tuku v potravě dlouhodobě příliš velký, může být jaterní buňka tukem přímo nabitá, až následně vyroste. To vede až ke zvětšení celých jater.
Pokud je nepřestaneme dál krmit, ztučnění jater (steatóza) se změní ve fibrózu a odtud je již malý krůček k jaterní cirhóze.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zhubla 70 kg a nafotila skvělé fotky PŘED a PO!

Trhaný spánek: Spěte na "dvě šichty", bude vám lépe

Nejste v tom sami/y: Polovina mužů má problém v sexu

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama