reklama

Poradna: Jak probíhá omlazení genitálu a léčba suché vaginy a proč je podstoupit?

Kateřina Klauzová patří mezi špičky estetické dermatologie v Česku, v online poradně bude 20. září odpovídat čtenářkám na dotazy ohledně neinvazivní léčby inkontinence, suché vaginy nebo omlazení genitálu.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock
MUDr. Kateřina Klauzová, MBA

MUDr. Kateřina Klauzová, MBA

 Patří mezi nejuznávanější specialistky v Česku. Má bohaté zkušenosti s kompletním portfoliem estetických dermatologických výkonů včetně laserové rejuvenace pletiaplikace výplňových materiálů a botulotoxinu či neinvazivní léčby intimních partií. Klienti ji vyhledávají pro její citlivý přístup a smysl pro přirozenost.

Proč podstoupit omlazení genitálu, jak probíhá léčba suché vaginy a lze se zbavit povolení pánevního dna a s ním spojeného úniku moči? Pokud uvažujete o neinvazivním lékařském zákroku intimních partií, který vám zlepší kvalitu života po vaginálním porodu nebo menopauze, můžete se poradit s přední odbornicí na toto téma.

Své otázky můžete i anonymně pokládat ještě před termínem konání poradny do našeho formuláře, nebo se zúčastnit online poradny v úterý 20. září od 11 do 12 hodin. V tento čas bude Kateřina Klauzová z Institutu klinické a estetické medicíny Asklepion odpovídat na došlé dotazy. 

Online rozhovor s MUDr. Kateřinou Klauzovou

Již není možné pokládat otázky
?
Martina
| 20. 9. 2022
Dobrý den, trápí mě vaginální suchost, dá se to u vás nějak léčit?
Děkuji M.
MUDr. Kateřina Klauzová
MUDr. Kateřina Klauzová
Dobrý den, nejprve je nutno vyšetřit, zde je všechno v pořádku. Cytologie, poševní mikroflora a stav sliznice pochvy. Léčba samozřejmě je. Stačí se domluvit s vaším lékařem. Nejběžněji se doporučují lubrikační krémy a gely, ale jejich funkce je pouze přechodná. S dlouhodobějším efektem je aplikace hyaluronové kyseliny přímo do sliznice pochvy a poševního vchodu a dále laserové ošetření oblasti pochvy a okolí. Laser má efekt dlouhodobý, ale je nutno ho opakovat. Efekty jsou vynikající.
?
Karolína
| 20. 9. 2022
Dobrý den, paní doktorko,

bolí zákrok pomocí G-setu? Jaká je následná rekonvalescence?

Děkuji za odpověď
MUDr. Kateřina Klauzová
MUDr. Kateřina Klauzová
Ošetření je opravdu nebolestivé, pouze v oblasti poševního vchodu laser lehce pálí, není třeba žádná anestézie. Pokud byste, ale opravdu nechtěla nic cítit, lze poševní vchod namazat anestetickým krémem. Žádné injekce vás nečekají. Rekonvalescence je nulová, můžete dělat vše ihned po zákroku, pouze doporučuje sexuální zdrženlivost 3-5 dnů a nechodit pár dnů po zákroku do veřejných bazénů.
?
Květa
| 20. 9. 2022
Ráda bych znala podrobnější informace k léčbě suché vagíny:
- do jakého věku je možné tento problém úspěšně řešit,
- jak vysoká je úspěšnost léčby,
- jak léčba probíhá,
- jaká jsou zdravotní rizika léčby (vedlejší účinky),
- kdo tuto léčbu nemůže podstoupit, - kde a jakým způsobem se k léčbě přihlásit, - kolik tato léčba stojí (může být hrazena pojišťovnou?)
MUDr. Kateřina Klauzová
MUDr. Kateřina Klauzová
Dobrý den, doporučuji přijít na konzultaci a vše podrobně s vámi probereme. Ale ve zkratce. Terapie pomocí laseru věkové omezení nemá, pouze ve vyšším věku, kdy se k atrofickým změnám ještě přidávají většinou obtíže s poklesem dělohy, je třeba více ošetření. Úspěšnost léčby je vysoká při mírných obtížích. Lasery jsou opravdu velcí pomocnými, ale efekt operace nenahradí. Samotný zákrok trvá 15-20 minut, záleží na použitém typu laseru a protokolu a čeho chceme dosáhnout. Rizika terapie jsou dráždění sliznice, výtok, lehké pobolívání v podbřišku atp. Léčbu nemohou podstoupit těhotné ženy, ženy v šestinedělí, ženy s pozitivním nálezem na děložním krčku, ženy s akutním zánětem v pochvě apod. Léčba zatím bohužel pojišťovnou hrazena není. Cena se pohybuje obvykle od 7000-15.000 Kč, záleží na typu přístroje.
?
Ladislava Nováková
| 20. 9. 2022
Dobrý den, paní doktorko, týkají se všechny tyto problémy žen po menopauze? blíží se mi toto období a ráda bych na něj byla připravená, lze něco dělat preventivně, třeba léky? Děkuji
MUDr. Kateřina Klauzová
MUDr. Kateřina Klauzová
Dobrý den,
některé ženy žádné problémy mít nemusí, ale běžnější bohužel je, že suchost vaginální sliznice nebo pocity svědění přítomné jsou. Preventivně doporučuji hodně pohybu, hlídat si váhu a při začínajících obtížích promazávat krémy s obsahem hyaluronové kyseliny, které jsou určeny zejména na oblast genitálu.
?
Norka
| 19. 9. 2022
Dobrý den, paní doktorko, je mi 61 let a samozřejmě trpím vag. suchem, jaký je rozdíl mezi estrogenovou léčbou a zákroky, které vy provádíte a pomohly by mi zlepšit sexuální život? Děkuji
MUDr. Kateřina Klauzová
MUDr. Kateřina Klauzová
Zákroky, které my provádíme neobsahují hormony. Velmi pomáhá aplikace hyaluronové kyseliny v oblasti poševního vchodu. Po její aplikaci dojde ke zklidnění dané oblasti, hydrataci a následnému omezení svědění, což vše zlepší sexuální prožitek. Zákrok je téměř nebolestivý a rychlý. Nemá žádnou dobu rekonvalescence.
?
Kamila R.
| 19. 9. 2022
Hradí z toho něco pojištovna? Mám po boletivém porodu a jít na plastiku nemám, přitom mám obrovské problémy, úniky moči atd.. děkuji, Kamila R
MUDr. Kateřina Klauzová
MUDr. Kateřina Klauzová
Dobrý den, pojišťovna poradí pouze operační zákroky nebo preskripci některých léků. Aplikace hyaluronové kyseliny nebo laserové zákroky bohužel zatím nehradí.
?
Lenka
| 19. 9. 2022
Dobrý den, je mi 32 let, po vaginálním porodu, přirozené natrhnutí hráze. Půl roku po porodu máme velké problémy s manželem v sexuálním vztahu, zkrátka to je jiné, pro mě ne tak příjemné, pro něj méně citlivé. Lze toto řešit nějak neinvazivně a případně jak?
MUDr. Kateřina Klauzová
MUDr. Kateřina Klauzová
Dobrý den, v tomto případě bych určitě zkusila aplikaci hyaluronové kyseliny v oblasti jizvy, která vás může táhnout a ošetření dané oblasti laserem. Laserem doporučuji ošetřit jak oblast poševního vchodu, tak oblast pochvy jako takové. Dojde k novotvorbě kolagenu a jejímu zpevnění a změkčení jizvy. Obtíže určitě se zmírní a i manžel určitě změnu zaznamená.
?
Alena Lipenská
| 19. 9. 2022
Dobrý den,
je mi padesát osm let a jsem šestnáct let po hysterektomii (částečné). Již během menooauzy jsem začala mít bolesti při pohlavním styku. Lubrikační přípravky omáhají pouze částečně. Zkoušela jsem i zaváděcí zvlhčovací globule, ale efekt je poměrně slabý. Sliznice je velmi citlivá. Chtěla jsem se zeptat, zda má tato situace nějaké řešení. Děkuji
MUDr. Kateřina Klauzová
MUDr. Kateřina Klauzová
Za vaše obtíže nejspíše může atrofie sliznice, která je způsobená snížením hormonů. Gynekolog může předepsat hormonální gely s obsahem hormonů, nebo substituční hormonální terapii. Má svoje omezení a proto doporučuji vše s ním probrat. Hydratace sliznice injekčně zavedenou hyaluronovou kyselinou má dlouhodobější efekt než samotné globále a velmi pomáhá. Dále doporučuji laserové ošetření nebo aplikaci plazmy, obě tato ošetření vedou k podpoře tvorby nových cév ve sliznici a jejímu "omlazení". Sliznice pak bude opět produkovat lubrikační látky, jako je glykogen a bude se hydratovat sama.
?
Anja
| 19. 9. 2022
Dobrý den, mám dotaz, jak probíhá zakrok lečeni inkontinence,celková anestezie ,je to bolestivé?, a doba hospitalitace prosím?Jsem po 5 porodů už 5 let a chci to řešit ,únik moči pro kašlani nebo kychnuti. Předem moc děkuju. Anja
MUDr. Kateřina Klauzová
MUDr. Kateřina Klauzová
Dobrý den, jsou dvě formy řešení inkontinence a záleží jakou tíži inkontinence máte. doporučuji navštívit urogynekologa. Pokud se jedná o operační řešení dělá se buď v velká anestezii ale lze už i ve shodné anestezii. Určitě počítejte s nějakou dobou rekonvalescence, zejména zvedání těžkých předmětů atp. Pokud však únik moči není tak výrazný, lze ošetřit pochvu laserem. Výhoda je, že není nudná žádná příprava (pouze doporučujeme od gynekologa mít cytologické vyšetření), zákrok není nikterak bolestivý, pouze u poševního vhodu budete cítit teplo laseru. Tak jak přijdete, také odejdete a doporučuje se pouze omezit sexuální styk po dobu 3-5 dnů. Žádná anestezie není potřeba.
?
Hanka
| 19. 9. 2022
Dobrý den, paní doktorko, chtěla bych se zeptat v kolika letech obvykle dochází k ochabování vagíny a zda to postihuje i bezdětné.
MUDr. Kateřina Klauzová
MUDr. Kateřina Klauzová
K ochabování vaginy dochází zejména po porodu a čím je porod ve vyšším věku, tím je ochabování výraznější. Nicméně klasické ochabování pochvy se týká i žen bezdětných, které nerodily, stejně tak i žen, které rodily císařským řezem. Ochabování a ztenčování sliznice pochvy je známkou stárnutí a je závislé zejména na hormonech.
?
Anna
| 19. 9. 2022
Zajímalo by mě,jak probíhá léčba suché vagíny.Intimní styk je pro mě někdy
bolestivý,jsem po přechodu,tak předpokládám,že příčinou je právě suchá vagína.Předpokládám,že způsob léčby je neinvazivní.Děkuji.
MUDr. Kateřina Klauzová
MUDr. Kateřina Klauzová
Dobrý den, doporučují se krémy s obsahem hyaluronové kyseliny, aplikace hyalurnsové kyseliny pomocí drobných jehliček (aplikuje se před tím samozřejmě znecitlivující krém) a nebo intravaginální laser. Laser je neinvazivní. Vše spolu omlazuje poševní sliznici a těm napomáhá k jejímu správnému fungování, což je i její přirozená hydratace.
?
| 19. 9. 2022
Dobrý den.. prosím více informací o léčbě suché vagíny.
MUDr. Kateřina Klauzová
MUDr. Kateřina Klauzová
Dobrý den, suchá vagína je známkou snížené tvorby hormonů a přirozenou známkou stárnutí. Terapie je místní pomocí krémů s obsahem hormonů nebo hyaluronové kyseliny, aplikace hyaluronové kyseliny pomocí injekcí, která pak tvoří depo ve sliznici a váže vodu a zlepšuje hydrataci a neposlední řadě pomocí intravaginálích laserů, které pomáhají novotvorbě kolagenu a cév. Cévy poté vyživují sliznici a ta sama již tvoří hydratační složky a glykogen.
O tom, jak umírat doma, už umíme mluvit. A mění to celou společnost, říká Marková | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama