reklama

Jak přežít podzim bez nemocí, radí lékaři i bylinkářka

Připravte se na podzim, který zatíží tělo i duši! Sledujte rady odborníků pro imunitu, alrgie i únavu!

Foto: isifa/Thinkstock

Dobře připraven, dobře vyzbrojen! Připravte se na podzim, který zatíží tělo i duši!

Potřebujeme získat odolnost proti infekcím, únavě a vyčerpání, které se projevují nejen častými záněty dýchacích cest, ale i poruchami trávení, častou zácpu, přibíráním na váze, bolestmi hlavy a kloubů i kožními obtížemi.

Co řešit nejprve?  Imunitu, alergie a únavu! Sledujte rady pro jednotlivé problémy od odborníků.

Vyčistěte si systém zavčas

Dostatek energie na  nadcházející náročné studené měsíce můžeme načerpat netradičním podzimním detoxem. Právě teď je dobré dopřát si očištění těla, které pak bude schopnější přjmout posilu vlastní imunity v podobě vitamínových a minerálních kúr..

O hladovku však určitě jít nemá. Soustřeďme se na trávicí systém s milióny "přiznivých" bakterií. Ty v našich střevech bojují proti bakteriím nepřátelským,  a tím i proti infekcím.  Zdrojem těchto vhodných bakterií jsou jogurty s živými probiotickými bakteriemi, které tak prokazatelně napomáhají posilovat přirozenou obranyschopnost.

Doporučujeme: Přírodně na alergie: Bylinky, které uleví

Ideální je také například šťáva z rakytníku řešetlákového  - obsahuje řadu vitamínů, hlavně vitamín C, minerálů a dalších aktivních látek . Podporuje imunitní systém, funkce trávícího systému - tedy čistí žlučník a játra,  má  vliv na činnost plic i na  regulaci krevního oběhu.

Proti podzimním depresím

V podzimní kůře by pak neměly chybět právě podzimní bylinky jako je šípek, vřes, jalovec nebo řepík, z exotičtějších rostlin je to třeba aloe. "Podzim, zejména pak říjen a listopad, je nejrizikovějším obdobím pro rozvoj depresí. Příčinou je rapidní úbytek denního světla a snížení venkovní teplot. Tyto stavy, charakterizované smutnou náladou, ztrátou zájmů, poruchami spánku, poklesem energie či poruchami chuti k jídlu, bohužel postihují stále více lidí," připomíná známá bylinkářka Jarmila Podhorná.

Náš tip: Domácí rakytníkový olej: Pomůže kráse i imunitě

Z rostlin rostoucích v našem zeměpisném pásmu je na depresivní stavy nejúčinnější třezalka. Pomáhá při úzkosti, neklidu či psychickém napětí. Podle odbornice na bylinnou  terapii by ji však lidé měli kombinovat s natí dobromysli a listem vrbky úzkolisté, protože sama o sobě naplno účinkuje až po 10 dnech užívání. V uvedeném složení ale byliny působí téměř ihned.

Dalším vhodným bylinným prostředkem je eleuterokok neboli čertův kořen, radí J. Podhorná. Ten působí jako významný adaptogen a harmonizátor, zvyšuje tedy obranyschopnost organismu vůči stresu. "Z gemmoterapeutik (extraktů z pupenů) je ideální kombinace lípy a bělotrnu, která uvolňuje stavy úzkosti a posiluje nervovou soustavu." připomíná Mgr. Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.

Alergii bychom měli léčit trvale

Z pohledu alergika podzim vypadá jako začátek nejbezpečnějšího období v roce. Není to ale pravda. Výrazným alergenem podzimního období je ambrózie, která kvete až do konce října. Způsobuje alergickou rýmu, zánět spojivek či průduškové astma.

Ambrózie je odpovědná rovněž za  některé projevy tzv. "zkřížené alergie". Ty vznikají, když jsou některé druhy alergenu zčásti vzájemně shodné.Tvořené protilátky pak reagují jak na pyl, tak na ovoce či zeleninu. U člověka, alergického na ambrózii, se pak rozvine i reakce na banány, melouny, okurky a cukety, upozorňuje alergoložka MUDr. Dea Holotíková.

Na podzim přetrvává nebezpečí alergií na vosí jed, včetně hrozby anafylaktického šoku. Zvyšuje se  také pravděpodobnost  vlivu spór vláknitých venkovních plísní, zejména rodu Alternaria a Cladosporium. Potíže pacientů se zhoršují za mlhavého počasí, při práci na zahradě, při hrabání listí či houbaření. Alergeny těchto spór vyvolávají alergický zánět dýchacích cest a více než u pylu hrozí rozvojem průduškového astmatu

Podzim je tak obdobím, kdy máme nejvyšší čas alergie řešit u odborného lékaře. Širší protizánětlivý účinek nových druhů antihistaminik se může plně rozvinout  teprve  při pravidelném kontinuálním užívání. "Ve spojení s dalšími léčebnými postupy a režimovými opatřeními tak můžeme omezit vývoj v průduškové astma," upozorňuje MUDr. Irena Krčmová z Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Na chřipku a nachlazení přírodní cestou! Zvítězíte

Zlomené srdce je oficiální diagnóza. Dá se z něj zemřít

Jezte syrové jídlo: Zkrásníte a omládnete. Máme důkaz

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama