reklama

5 příznaků, že máte něco s očima. Čím se nejvíc kazí?

Když nepoznáte číslo blížící se tramvaje, tak asi pochybovat nebudete. Na problémy se zrakem ale mohou upozornit i úplně jiné potíže. Co našim očím nejvíc škodí?

Foto: Thinkstock

Více než 60 procent Čechů trpí nějakou oční vadou. Ne všichni o tom vědí, často totiž příznaky přisuzujeme úplně jiným příčinám.

Tady je pět příznaků, které mohou signalizovat, že možná máte oční vadu: pokud alespoň u jednoho bodu odpovíte ANO, rozhodně stojí za to zajít na preventivní prohlídku k očnímu lékaři. 

1) Často vás bolí hlava

Je možné, že trpíte dalekozrakostí. "Zhoršení zraku zpočátku nemusíte vůbec zaznamenat, oči mají tendenci se přizpůsobovat. Na problém, který je třeba korigovat, ale může upozornit právě častá bolest hlavy," vysvětluje Daniel Szarvas, odborník na vady zraku a kontaktní čočky. 

2) Nevydržíte dokoukat film

S kvalitou hereckých výkonů to nemá nic společného!  Pokud vás ale pálí oči při sledování televize, práci u počítače nebo u čtení, může jít o syndrom suchého oka z nedostatečného mrkání - ten lze poměrně jednoduše řešit očními kapkami nebo záměrným "promrkáváním". Vyloučena ovšem není ani dioptrická vada.

3) Špatně se soustředíte na čtení

Jedním z důvodů, proč se nedokážete soustředit na obsah textu, může být skutečnost, že vaše oči musí vynaložit příliš vysoké úsilí na jeho přečtení. Příčin může být několik, jednou z nich jet astigmatismus, kdy jsou okraje malých objektů (písmenek) jakoby rozmazané a oko musí neustále zaostřovat.

4) Cítíte se unavení, i když hodně spíte

Možná nejde o celkovou únavu, ale pouze o únavu očí. "Pálení a únava očí vede k tomu, že lidé mají tendenci je zavírat a pak často usnou. Některým pacientům trvá i několik let, než pochopí, že není unavený celý organismus, ale jen jejich oči. Důvodem může být opět námaha způsobená nekorigovanou oční vadou nebo pouhý syndrom suchého oka," vysvětluje Daniel Szarvas z VašeČočky.cz.

5) Točí se vám hlava a neudržíte rovnováhu

Pokud se vám často motá hlava, cítíte se dezorientovaní a máte závratě, zajděte si na kontrolu dioptrií. Oči se s věkem mění a možná jsou problémy způsobeny tím, že špatně korigujete oční vadu. Nejčastěji se tyto stavy vyskytují při používání příliš silných dioptrií.

Zdrojem potíží mohou být také brýle z drogerie nebo oční čočky, koupené bez porady s kontaktologem. Bez odborného vyšetření si nikdy nemůžete být jisti, že korigujete ten pravý problém, a k tomu si můžete dál poškodit zrak.

Čím si nejvíc škodíte? 

  • Nevhodně zvoleným světlem

Pro oči je nejvhodnější denní světlo, popřípadě umělé světlo barvou co nejpodobnější tomu přirozenému. Žlutě zabarvené žárovky mají spíše uspávací efekt, agresivní světlo zářivek zase může oči unavovat stejně jako přímé sluníčko.

  • Špatně nastaveným monitorem

Intenzita jasu monitoru by měla korespondovat s osvětlením okolního prostředí. Čím větší tma v místnosti, tím nižší by měl být jas monitoru. TIP: otevřete si bílou stránku v textovém editoru, pokud máte pocit, že svítí, uberte jas, pokud je šedivá, přidejte.

  • Málo se díváte do dálky

Pokud se většinu dne díváte do počítače, přetěžujete oční svaly pohledem na krátkou vzdálenost. Je dobré na to myslet a střídat pohledy na blízko a do dálky. TIP: nastavte si na mobilu upozornění a každou půlhodinku se běžte na 20 sekund zadívat z okna do dálky.

  • Hřešíte s čočkami

Nedodržování hygieny při manipulaci, líčení před aplikací čoček, přenášení a spaní v jednodenních čočkách nebo špatné zacházení s roztokem. Tyto nejčastější hříchy nositelů kontaktních čoček mohou způsobit podráždění oka nebo nepříjemný zánět.

  • Nenosíte sluneční brýle

UV záření je pro oči stejně škodlivé jako pro kůži, proto byste rozhodně neměli zapomínat na sluneční brýle, a to nejenom v létě. 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama