reklama

Jak poznáte, že jste chytili pohlavní nemoc?

K nezapomenutelným letním zážitkům patří často nákaza pohlavními chorobami. V ČR, kde většina lidí za "chráněný sex" považuje antikoncepci a odmítá kondom, jejich počet roste.

Foto: Isifa/Thinkstock

K nezapomenutelným letním zážitkům patří často nákaza pohlavními chorobami. V ČR, kde většina lidí za "chráněný sex" považuje antikoncepci a odmítá kondom, jejich počet roste.

Z údajů, které každý rok zveřejňuje Ústav zdravotnických informací a statistiky vyplývá, že po období poklesu už několik let za sebou roste výskyt syfilis a kapavky, stoupá i počet nakažených HIV.  Pokud si myslíte, že těmito třemi výčet sexuálně přenosných nemocí končí, mýlíte se.

Kolik pohlavních chorob znáte?

Patří k nim dále Ulcus molle (měkký vřed), žloutenka (hepatitida B a C), svrab, genitální opar, kandidóza (jako známou mykózu ji můžete dostat i jinak), chlamydiové infekce a mnoho dalších. Některé z nich jsou v ČR nové tudíž ne tak časté - ale přesto je proč se jich bát.

Je to například lymhogranuloma venereum (LGV). Jedná se o velmi závažné onemocnění, které pochází ze zemí subsaharské Afriky, Jižní Ameriky, Severovýchodní Asie a Karibiku. První případ v Evropě se objevil v roce 2003 v Rotterdamu. Ve vyspělých zemích byla tato choroba potvrzena už téměř u 2000 případů, v ČR jich je zatím do dvou desítek.

Doporučujeme: Téma Sexuálně přenosné choroby

Nebývalý vzestup zaznamenali lékaři také u genitálních bradavic (kondolymat), které způsobuje infekce tzv. lidským papilomavirem HPV. Jde o nejčastější sexuálně přenosnou infekci, která mimo jiné stojí i za známou rakovinou děložního čípku.k jejich šíření přispívá mj.holení na intimních místech.

Za přenos mnoha pohlavních chorob může také používání různých sexuálních hraček. A pozor: kapavkou se můžete nakazit při pouhém líbání!

S čím si lze pohlavní nemoc splést?

Problém je často v tom, že lidé vůbec nepovažují sex za rizikovou činnost a možnost nákazy je tak ani nenapadne. Jejich příznaků si buď nevšímají (zpočátku se totiž opravdu příliš neprojevují), nebo si je z nevědomosti pletou.

Ty, které způsobující výtok (kapavka, chlamydie), si  pacienti nejčastěji zaměňují za infekci močových cest. Obtíže v oblasti konečníku považují za hemeroidy či jinou infekci. Nemoci způsobující defekty (syfilis, genitální opar) si nejčastěji pletou s poraněním, občas s velmi kuriózním způsobem vzniku. A nemoci, které způsobují výrůstky (HPV, moluska) s různými vyrážkami nebo znaménky.

Váhání, zda jít na vyšetření, však může být nebezpečné. Nemoc se brzy rozvine do dalších, ničivějších a nebezpečnějších stádií, a navíc se v mezidobí mohou nakazit další lidé z okolí. 

Kde se nakazíte nejčastěji?

"Lidé by neměli váhat s návštěvou venerologického pracoviště v případě nebolestivých vředů či výrůstků v oblasti genitální a anální, výtoku z močové trubice," upozornil pro Deník MUDr. Jiří Horažďovský. primář kožního oddělení českobudějovické nemocnice.

Právě Jižní Čechy, častý cíl prázdninových pobytů, jsou v rámci naší republiky jednou z nejpromořenějších oblastí. Podle primáře  Horažďovského se navíc situace v poslední době neustále zhoršuje. případů je dvakrát víc než před pěti lety. Jedná se hlavně o kapavku, zatímco syfilis můžete "potkat" nejčastěji v Praze nebo v Severních Čechách.   

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Test: Poznáte pohlavní choroby?

Žloutenka zničí celé tělo. Vyhněte se jí!

U moře jedině na lehátku. V písku žijí parazité

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama