reklama

Jak poznat nemoc podle rtů: Tady je 8 diagnóz

Podívejte se, co prozradí vaše rty. Tady je 8 diagnóz.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Rty jsou nejen vizitkou každého z nás, ale také spolehlivě signalizují, že se v těle děje něco neobvyklého. Dokonce zvládnou odhalit i vážnější nemoc.

Ať už nás trápí opar, prasklý koutek, vyrážka, brnění či nateklé rty, vždy bychom tyto náznaky neměli podceňovat. Jistě může jít jen o suchou pleť vlivem počasí či špatně umytou skleničku, ale za dlouhodobějšími potížemi se často ukrývají i vážnější problémy. Co mohou rty prozradit?

Brnění rtů a okolí

Nemusí jít hned o neurologické potíže. Za jemným brněním se může ukrývat i psychický problém v podobě dlouhodobějšího stresu, úzkosti či strachu. Vaše tělo na tyto pocity reaguje stažením svalů a rychlejším dýcháním. Nebo naopak, pokud ve stresu rychleji dýcháme, nastupuje výrazné bušení srdce, a tím dochází k překysličení organismu. Ve chvíli, kdy vás často brní rty, může jít o dlouhodobě potlačovaný strach z čehokoliv. Vždy je lepší vyhledat odbornou pomoc.

Necitlivé rty

Nejspíš se jedná o alergickou reakci. Zvláště pokud se projevuje těmito příznaky: otoky (angioedém), svědění a zčervenání. Nejčastěji jde o potravinovou alergii či nepřiměřenou reakci na kosmetiku.

Náš tip: Jak pečovat o rty? Pomůže zlato i kaviár

Tělo do krve vyplaví velké množství histaminu, hormonu, který může zúžit průdušky, vyvolat kopřivku nebo donutit imunitní systém, aby jakýmkoliv jiným přehnaným způsobem zareagoval.

Zmodralé rty

Možnou příčinou může být selhání srdce či záškrt. Modrá kůže signalizuje nedostatek kyslíku. Záškrt je velmi nepříjemné respirační onemocnění, kterým nejčastěji trpí děti. Kvůli dusivému dráždivému kašli nelze pravidelně a dobře dýchat.

Dospělé lidi často modré rty varují, že jejich srdce dostatečně nezvládá pumpovat okysličenou krev do celého oběhu. Trpíte-li podobnými příznaky, neváhejte navštívit svého kardiologa.

Suchá kůže se šupinkami

Zamyslete se nad tím, zda máte dostatek spánku nebo nejste pod nějakým neustálým stresem. Velmi rychle začněte od základu měnit životosprávu, jinak obyčejné odlupování kůže přejde v šílená zánětlivá ložiska a opary. Určitě do svého jídelníčku nevpouštějte arginin, aminokyselinu, která se nejčastěji objevuje v čokoládě či arašídech.

Vyrážka na rtech

Obvykle jde spíše o časté olizování či okusování než o něco vážného. Zkuste se zbavit nutkání, že potřebujete neustále okusovat kůžičku ze rtů a snažit se je zvlhčit tím, že si je olíznete. Nebudete-li důslední, může vše dojít až k ekzému, který zahojí jen krém s podílem hydrokortizonu.

Velmi oteklé rty

Klidně vás mohou varovat před Crohnovou chorobou. Že vůbec netušíte, proč by rty měly poukázat na onemocnění střev? Podle všeho právě tento typ onemocnění způsobuje otoky na různých částech těla a ústa nejsou výjimkou.

Prasklý koutek

Nejspíš máte nedostatek vitaminu B, který si dokáže poradit s prasklým koutkem či rtem. Ale nic by nemělo trvat dlouho. Pokud se nehojí, zkuste nejprve navštívit kožního lékaře, a pokud ani on nepomůže, vyrazte na internu, mohlo by se totiž jednat o cukrovku. Velké množství cukru v organismu je přímo ideální potravou pro plísně, které se objevují různě po těle.

Nepříjemné pálení

A co jsme tu ještě neměli za diagnózu? Herpes, infekce, která děsí a otravuje život. Právě pálení patří mezi první fázi tvorby oparu. Během jednoho dne se přidají puchýřky, mokvání, strup, praskání. A celý tento zdlouhavý proces hojení vám znesnadňuje život tím, že jste v tu chvíli vysoce nakažliví.

Čtěte také: Jak se zbavit oparu? Banánem, kokosem i náplastí

Jestli jednou chytnete opar, vir z těla už nikdy nevypudíte, jen jej budete potlačovat. Kdykoliv přijde oslabení imunitního systému, vyskočí nepozorovaně ven, aby vás opět otravoval.

Máte často problémy se rty? Co podle vás nejlépe pomáhá na opary a prasklé koutky? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co k přirozenému porodu nepatří a lékaři to dělají?

Jak zařídit nový byt? Zkuste pomoc on-line designéra

8 typů mužů, kteří nestojí za vaši pozornostČeši v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama