reklama

Jak poznat lymskou boreliózu?

Oteplilo se, ale vás se drží jakási "divná" chřipka? Pozor, může jít o nebezpečnou lymskou boreliózu.

Foto: Isifa/Thinkstock

Oteplilo se, ale vás se drží jakási "divná" chřipka? Pozor, může jít první signál nebezpečné lymskou boreliózu, která dokáže naprosto zničit život.

Doba by tomu odpovídala - jaro přišlo v půli dubna a lidé vyrazili do přírody. Právě týden až dva je přesně inkubační doba boreliózy. Poté nemoc přejde do své první fáze, jejíž příznaky lze ovšem snadno přehlédnout. Bolestí kloubů a hlavy nebo únavou trpí přece občas každý, že...  

Boreliózu nejčastěji dostaneme od zvířat

Lymskou boreliózu vyvolávají bakterie Borrelia burgdorferi, které patří k tzv. spirochétám (ke stejnému rodu náleží i původce syfilis či leptospirózy). Jde o nejčastější onemocnění přenášené klíšťaty a nejčastější nemoc pocházející ze zvířat. V přírodě jsou rezervoárem borelií zejména drobní hlodavci, ale i větší zvěř, v domácnostech jimi mohou být i psi a kočky.

V roce 2011 bylo hlášeno 4 834 nových případů  a v posledních letech počty onemocnělých opět rostou. Jedinou prevencí je včasné odhalení počátečních příznaků.

Doporučujeme: Prohlédněte si tělo: Hrozí nebezpečná nákaza

Mezi lidmi je rozšířená informace, že signálem nákazy je zarudlé místo na kůži zvané erythema migrans  často s bílým středem, které přetrvává po odstranění klíštěte. Je to pravda, ale nikoliv celá. Původcem nemoci nemusí být klíště, ale stejně tak kousnutí či štípnutí od hmyzu,. ale také nemít zakousnuté klíště ještě neznamená, že boreliózu nemáte.

Červená skvrna a další příznaky nemoci

Dvě třetiny pacientů  (asi 67 %)  tuto červenou skvrnu vůbec neměli. Zpozornět byste však měli, pokud na sobě pozorujete některý z těchto příznaků, seřazených podle toho, jak je na sobě pozorovali sami nemocní:

  • bolesti velkých kloubů kolen, ramen a kyčlí  (71 %)
  • bolesti drobných kloubů - klouby na prstech  (49 %)
  • stěhovavé bolesti v kloubech a kostech  (52 %)
  • bolestivá (49%) a ztuhlá (58 %) šíje, svalové záškuby (46 %)
  • brnění páteře a končetin (55 %), mravenčení (58 %)
  • tlak a bolest v hlavě (56 %), nepřekonatelná únava (62 %), úzkost (54 %)
  • výpadky paměti (54 %) a poruchy spánku (52 %)
  • oční problémy - pálení, slzení (62 %)

Více o vzniku a průběhu této nemoci se dozvíte na www.borelioza.cz.

Jaká jsou stádia boreliózy?

Lymskou boreliózu celkem dobře léčit antibiotiky. Ovšem pouze tehdy, jsou-li nasazena včas. Ale ani pak nemusí být zcela vyhráno. Bakterie se totiž dokážou schovat do pojivých tkání, a vyhnout se tak působení antibiotik. V tomto "úkrytu" pak mohou vydržet klidně i několik let.

Nejpozději po 3 měsících nastává druhá fáze nemoci, kde již hrozí vážné nervové nebo srdečně-cévní poruchy. Dobrou šanci na uzdravení má i nemocný s rozšířenou infekcí, neboť bakterie dosud nenapadly imunitní systém (přestože u části nakažených již v této fázi nemoc propukne v plné síle - k typickým potížím patří zánět kloubů, nervů nebo svalů, horečka, bušení srdce, pocit pálení a mravenčení a další neurologické potíže.

Náš tip: Zápal mozku lze chytit i na letišti v Praze, říká lékař

Nejtěžším stádiem nemoci je chronická infekce, kdy je imunitní systém natolik oslabený, že se nedokáže bránit běžným virózám, dochází k aktivaci herpetických virů a časem se přidávají další chronická onemocnění. U těch, kdo mají dispozice k autoimunitním chorobám, nastává rychlý rozvoj onemocnění. Další nepříjemný problém představují neuropatie (postižení nervů projevující se bolestivostí, brněním, pálením, svěděním přes poruchy pohybu, citlivosti až po ochrnutí). Chronický zánět mozku poté vede k poruchám krátkodobé paměti, snížené schopnosti koncentrace a prostorové dezorientaci.

Chraňte se před klíšťaty všemi prostředky

Pokud máte doma chlupatého kamaráda, měli byste ho proto rozhodně chránit před klíšťaty. Podle MVDr. Stanislava Cienciala z Veterinární kliniky CTVET v Českém Těšíně přípravky jako Scalibor Protectorband nebo spot-on Activyl Tick Plus klíšťata, komáry i blechy a další druhy hmyzu odpudí a nedovolí jim se přisát, takže si je nepřinesete domů.

A co můžeme udělat my lidé?  

Vakcína proti lymeské borelióze zatím neexistuje, ale proti klíšťové encefalitidě ano. Přesto se Češi do očkování příliš nehrnou, i když by tak mohli výrazně snížit riziko nákazy, kterou klíšťata přenášejí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

Otravte klíště vlastní krví

Žaludeční vředy:  Pomůže voda a brambory

Velký horoskop na květen: Co vás čeká v měsíci lásky?

 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama