reklama

Jak posílit vůli, abychom vydrželi s předsevzetími

V poslední době se stalo módou na předsevzetí moc nevěřit. Kdo prý chce, ten se změnou začne i bez nich, a je lhostejné, který den to zrovna bude. Přesto od 1. ledna - aspoň někteří - cvičíme, nejíme, chodíme na angličtinu a nekouříme, aby nám po pár dnech či týdnech došel dech... Třeba se vám bude hodit pár rad, jak posílit pevnou vůli.

Foto: Isifa/Thinkstock

V poslední době se stalo módou na předsevzetí moc nevěřit. Kdo prý chce, ten se změnou začne i bez nich, a je lhostejné, který den to zrovna bude. Přesto od 1. ledna - aspoň někteří - cvičíme, nejíme, chodíme na angličtinu a nekouříme, aby nám po pár dnech či týdnech došel dech...  

Naplnění našich chvályhodných předsevzetí totiž chce výdrž. Třeba se vám bude hodit pár rad, jak posílit pevnou vůli.

Odstřihněte se od starých zvyků

 Z psychologického hlediska je začátek roku symbolem, obrazným předělem, který pomáhá odstřihnout se od starých návyků. Podle odborníků lidé potřebují milníky v čase, které pro ně představují předěl, nový start. Takový je začátek dalšího životního i přírodního cyklu, když začne nový rok.

Přečtěte si také:  Soňa: "Pevná vůle je k ničemu!"

K dosažení cíle nestačí si tento cíl stanovit, popsat cesty, jak k němu dojít, a pak si myslet, že už to půjde samo. Klíčem je právě ona pevná vůle, o níž už málokdo ví, co vlastně znamená. Útěchou nám může být, že to přesně nevědí ani odborní psychologové. Okřídlená věta "stačí chtít" vůbec neplatí, jak upozorňuje ve své knize Trénink vůle i americký spisovatel Abraham Low.

Najděte si motiv

Dnešní svět si totiž jinak této vlastnosti, dříve považované za jednoznačnou ctnost, vůbec neváží. Naučili jsme se chtít a mít všechno hned - jahody v prosinci, pravou italskou pizzu, i když sedíme v Horní Dolní, koupání v únoru a lyžování v červenci. Nic si neumíme odepřít a na nic nechceme čekat. A jaksi předpokládáme, že na všechno máme automaticky nárok.

S tímto přístupem ale výdrž a pevná vůle nejde moc dohromady. V posledních letech psychologové začali spíš než o vůli hovořit o motivaci, která se dá lépe popsat, kontrolovat a chápat v souvislostech s motivací k jiným jednáním.

Ovládejte svoje pudy!

Přesto bez pevné vůle nedojdeme nikdy nikam, tedy ani ke splnění svých novoročních předsevzetí. I když opravdu toužíme zhubnut, naučit se anglicky nebo si vypěstovat na břiše "pekáč buchet".

Psychologové vlastně nemají žádné vodítko, které by pomohlo tajemství vůle rozluštit. Vůlí se obvykle označují zvláštní psychické způsobilosti  a  sílu osobnosti odolávat náporu smyslových pudů a řídit jednání na základě vědomého chtění, záměru.

Pojem vůle je tedy kladen do protikladu pojmu pud. Tak  ji popsal třeba už Platón či Aristoteles. Znamená to tedy neustále porovnávat rozumově vytčené cíle s tím, co se nám právě "chce", a porovnávat jejich dlouhodobou výhodnost. To ovšem předpokládá, že nějaký rozum máme...

Duše se hádá s tělem

Vůle je vlastně zkrácená verze slova "volba." V psychice totiž někdy dojde k rozkolu mezi tím, co chceme, a tím, co děláme - nebo spíš co zrovna dokážeme dělat. Chceme zhubnout, ale nedokážeme odolat sladkému, alespoň ne pořád. Chceme jít cvičit, ale nedokážeme překonat únavu.

Občas se zdá, jako by vůle byla nějaká součástka naší psychiky, která se porouchala.  Je to proto, že naše vůle je nikoli psychická "součástka", ale proměnlivý proces rozhodování a realizace zvoleného rozhodnutí.

Tohoto rozhodovacího procesu se účastní několik významných vnitřních sil. Pere se v nás rozum s citem, tedy racionální, mozkové podněty (rozumové rozhodnutí), a smyslové vjemy (ať už negativní, nebo pozitivní), připomíná Abraham Low..

Vůle v posilovně

Každý z nás občas dělá nerozumné, nebo dokonce "nesprávné" věci, nejsme přece žádné stroje. Jsme nedokonalé lidské bytosti a jsme takoví všichni,, připomíná autor.

Pozitivní však je, že vůle se dá trénovat. A že na to existuje mnoho různých psychologických škol i pohledů.
Sílu jít systematicky a vytrvale za vytyčeným cílem  však lze pěstovat.

Postupným překonáváním překážek i sebe sama se vůle utužuje  podobně jako svaly, které mohutní posilováním.

Co to znamená v praxi?

Že nejlépe uděláte, pokud si dáte jen malé cíle - na rozdíl od obecně doporučovaných velkých cílů. Ty však bývají tak vzdálené a pracné, že člověk brzy rezignuje - tváří v tvář jejich velikosti se cítí malý a nedostatečný, a ztratí odvahu se do nich pustit.

Zato každá drobnost, přes kterou se přeneseme, nám dodá sílu a povzbudí. Kdo dokáže celý měsíc žít podle  vlastního předsevzetí, má ze sebe takovou radost, že vytrvá dál, připomíná A. Low. Radost přináší optimismus, nové odhodlání a pocit vlastního úspěchu.

Zvolte si malé cíle, radí kniha Trénink vůle. Takové, na které bude stačit vaše motivace každý den, a vydrží vám proto déle než pár týdnů. V optimálním případě napořád...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak zhubn:out a moc netrpět: Pomůže negativní motivace?

Závislost na prášcích na spaní? Peklo ve dne v noci

Horoskop na prosinec: Co se vám stane do konce roku?

 

 

 

 

 

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama