reklama

Jak odstranit záděru na nehtu, aby to nebolelo?

Záděra u nehtu bývá problém hlavně u malých dětí, ale potrápit umí každého. Jak se do ní dá infekce, pekelně bolí. Odstraňte ji správně!

Foto: Isifa/Thinkstock

Záděra představuje sice drobný problém, ale bývá velmi bolestivá a může dojít i k infekci. Je třeba ji správně odstřihnout a hlavně poškozené místo ošetřit.

Vhodné jsou k tomu například krémy či gely s výtažky z léčivých rostlin. Záděru způsobuje nejen okusování nehtů, ale také vysušená a dehydratovaná pokožka. problém může vniknout hlavně u miminek nebo malých děti, u kterých navíc musíme postupovat zvlášť opatrně, abychom se vyhnuli slzičkám.

Vinu nese papír!

Kromě toho, že není příliš hezká na pohled, může být i vstupní branou infekce - péče o ni se proto nesmí zanedbat. Je to suchá, odrostlá kůžička u nehtů, která může nepříjemně bolet. Pokud odstávající část okusujeme, pak může kromě infekce hrozit i sepse.

Doporučujeme: Prohlédněte si nehty. Barva a povrch prozradí nemoci

Proto tento problém nejvíce trápí osoby se suchou kůží, které mají slabou ochrannou tukovou vrstvu. Dehydratovaná pokožka je bez vody a snadno se díky tomu loupe. Pak stačí jen nepatrně o cokoliv zadrhnout a vznikne záděra. Ke tvorbě suché kůže může například dojít častým kontaktem s papírem - ten totiž při dotyku s pokožkou odsává tuk. Na vině ale může být i špatná manikůra či nedostatek některých vitamínů a minerálů.

Jemné odstranění

Kůžičku je třeba odstřihnout co nejdříve. Jak správně postupovat?

  1. Postižené místo ošetřete teplou vodou a mýdlem, aby došlo ke změkčení kůže.
  2. Pozor, nůžky vydezinfikujte lihem.
  3. Poté se snažte odstranit kůžičku co nejdelší. Nepřežeňte to, ať nestřihnete až pod kůži.
  4. V případě hluboké záděry je nejlepší vzniklou ranku nechat nejprve částečně zhojit. Až záděra povyroste, lze ji už ostřihnout.
  5. Manikérky doporučují na zatlačení záděry použít speciální špachtličku - lepší je ze dřeva než z kovu

Ošetření neodbývejte

Drobnou ranku, která vznikne po odstřižení, je vhodné ošetřit hojivým krémem či gelem s obsahem přírodních látek, nejlépe heřmánku či měsíčku lékařského. Měsíček je v tomto případě užitečný svým hojivým účinkem a hodí se právě při drobných poraněních kůže, kam patří i záděra. Heřmánek lékařský zase působí antibakteriálně a protizánětlivě, čímž snižuje riziko vzniku infekce na místě odstřižené kůžičky.

Výhodná je vzájemná kombinace výtažků z obou léčivých rostlin v jednom přípravku, dojde tím k rychlejšímu hojení rány a navíc záděra tolik nebolí

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zpocené nohy: Neuřízněte si ostudu. Zkuste řetízek

Trhaný spánek: Spěte na "dvě šichty", bude vám lépe

Nejste v tom sami/y: Polovina mužů má problém v sexu

Prokop: Lidí, kteří nechtějí žádná opatření, je málo. Roušky jich odmítá pár procent | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama