reklama

Pozor na letní deprese: Problémy neřešte až na dovolené

Deprese v létě nejsou vůbec nic výjimečného. Většinou bývá příčinou teplo a dovolená. Čeho se tedy vyvarovat?

Foto: Thinkstock

Úzkostné stavy a chmurné myšlenky bývají často spojovány s podzimním sychravým počasím. Nicméně ani léto nás od negativních myšlenek neuchrání. Právě dlouhotrvající tepla jsou nejčastějším důvodem jejich vzniku.

Letní deprese sice není tak častá, jako ta podzimní či zimní (podle vědců z Georgetown University School of Medicine tvoří asi jen desetinu všech případů takzvaných sezónních depresí), což ale neznamená, že by měla méně závažné důsledky.

Nejčastější příčinnou letních negativních nálad jsou podle odborníků dlouhotrvající vysoké teploty, které lidský organismus vyčerpávají. Často lidé řeší i peníze a vztahy. 

Jak psychickým problémům preventivně předcházet radí kouč Aleš Kalina:

1) Slunce i během pracovních dní

Je všeobecně známo, že slunce dokáže člověka nabít pozitivní energií. Dostatek vitamínu D, které z něj lidské tělo získává, má tak pozitivní vliv i na psychiku. Vitamín D totiž pomáhá vytvářet serotonin známý jako hormon štěstí. Mnohem častěji jsou proto letní depresí ohroženi lidé, kteří pracují v kanceláři. Zhruba 80 procent z nich podle různých výzkumů nestráví během pracovní doby ani 60 minut.

Takže pokud jste na tom podobně, snažte se to změnit. Oběd si dejte raději venku na zahrádce nebo v parku než v tmavé kuchyňce v práci nebo překlimatizované jídelně. Místo porady v uzavřených zasedačkách se snažte kolegy přesvědčit k tomu, že pracovní věci vyřídíte stejně dobře i na lavičkách venku. Nadýcháte se čerstvého vzduchu, protáhnete se a ulevíte unavenému mozku. Cestou domů se pak rozhodně neschovávejte v hromadné dopravě. Pokud to jde, projděte se městem a vychutnejte si pořádnou denní dávku slunečního záření.

2) Problémy neřešte na dovolené 

Dovolená je vrcholem letní sezóny a většina lidí se na ni těší celý rok. Její plánování a posléze i samotný pobyt se však může stát i zkouškou vašeho vztahu s partnerem.

"Pokud partneři celý rok odkládají řešení důležitých věcí a problémy zakopávají pod postel, je velmi pravděpodobné, že právě na dovolené vše vybouchne. Chvíle odpočinku se tak jednoduše mohou změnit v týden plný hádek a stresu, což často vede i k ukončení vztahu," říká Kalina.

Radí proto problémy řešit v okamžiku, kdy nastanou, a samozřejmě si všechno vyříkat ještě před dovolenou. Bát se nemusíte ani drobné změny, vyrazit si můžete například s partou kamarádů nebo s rodiči. Nepovedená dovolená totiž vaší psychice určitě neprospěje.

3) Uzpůsobte dovolenou svým možnostem

Špatná nálada a deprese také často vychází z pocitu, že vaše plány na léto nejsou ani zdaleka tak zajímavé a dobrodružné jako plány lidí ve vašem okolí. Nemáte na letenku do Ameriky a o dovolené u moře si můžete nechat jen zdát? Pak vás možná zaujme, že právě nenaplněné očekávání z dlouho plánovaných luxusních dovolených jsou velmi častým zdrojem chmurných nálad.

Naplánujte si proto výlety po okolí nebo kratší dovolenou ve vaší cenové relaci. Uměle naaranžované fotky známých, které denně vídáte na sociálních sítích, pak berte s rezervou. Stejnou pohodu totiž můžete zažít i v českém kempu nebo výlety po tuzemských památkách, stačí mít správný přístup.

4) Obklopte se lidmi, kteří vás mají rádi

Léto bývá pro některé obdobím rozchodů a depresivních myšlenek těch, kteří jsou aktuálně bez partnera. Náklonnost ale nemusí nutně pocházet od partnera. Pokud nemáte toto léto nikoho do páru, nezoufejte. Léto je přece ideální příležitostí pro setkání s rodinou, dlouholetými přáteli i se všemi, na které nemáte přes rok čas.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama