reklama

Jak nejlépe spálit tuky? Pozor, ať si neublížíte!

Za udržováním kondice a štíhlé linie jsme se na zimu přesunuli do hal a tělocvičen. Sporty, které se zde dají provozovat, jsou velmi účinné, ale mají také svou zrádnou stránku. Odborníci doporučují zohlednit i nebezpečí úrazu, které je u některých aktivit mimořádně vysoké.

Foto: Thinkstock

Za udržováním kondice a štíhlé linie jsme se na zimu přesunuli do hal a tělocvičen. Sporty, které se zde dají provozovat, jsou velmi účinné, ale mají také svou zrádnou stránku. Odborníci doporučují zohlednit i nebezpečí úrazu, které je u některých aktivit mimořádně vysoké.

Nejrizikovější se ukázal squash, po něm tenis a badminton, na třetím místě jsou hokej a sálový fotbal, předposlední jsou hokejbal, stolní tenis a florbal. Ostatní sálové sporty jsou považovány z tohoto hlediska za méně náročné.

Oprašte tenisky - hurá do tělocvičny: Nový sport si vyberte ZDE >>

U sálových sportů spálí muž za hodinu hraní v průměru 420 až 600 kcal, žena pak 300 až 430 kcal. Nejvyšší energetický výdej přináší hraní squashe, tento sport však zároveň znamená nejvyšší zátěž pro tělo. 

Co je lepší: squash, nebo florbal?

Za hodinu hraní squashe spálí muž s váhou kolem 80 kg 600 kcal. Žena s váhou 60 kg pak spálí 430 kcal. Squash tak z vybraných halových sportů představuje nejvíce energeticky náročnou aktivitu. Pravidelné hraní squashe však znamená i značnou náročnost na klouby a úpony, což může tréninkový plán nepříznivě ovlivnit.

Které sporty jsou nevhodné? Radí odborník ZDE >>

Pokud chcete brát ohled na zátěž sportu na klouby a úpony, nejvýhodněji vychází florbal. Tento sport je odborníky klasifikován jako nenáročný a muž při něm přitom spálí 560 kcal, žena zhruba 400 kcal. 

Hokej:               570 kcal/hod  muži      410 kcal/hod ženy 
Badminton:        540 kcal/hod                390 kcal/hod
Squash:             600 kcal/hod                430 kcal/hod
Tenis:                530 kcal/hod                380 kcal/hod 
Florbal:             560 kcal/hod                400 kcal/hod
Hokejbal:          540 kcal/hod                390 kcal/hod
Stolní tenis:        420 kcal/hod                300 kcal/hod
Sálový fotbal:    520 kcal/hod                 370 kcal/hod 

Za jak dlouho spálíte kilo tuku?

"V zimě vyhledávají lidé pro udržení kondice především sporty, které je možné provozovat v halách. Sálové sporty mají značnou energetickou náročnost, jak ukazuje srovnání za hodinu jejich hraní. Nejefektivnější je z tohoto pohledu squash, hokej a pak florbal," uvedl Vlastimil Chadim, odborník na výživu a trenér ze společnosti Nutricoach.

Náš tip: Jak jednoduše zatočit s tukem i celulitidou?

"Pro snížení tělesné hmotnosti nestačí pouze navyšovat energetický výdej formou plánovaných pohybových aktivit. Nejefektivnější je dosahovat negativní energetické bilance kombinací zvýšeného energetického výdeje a současného snížení energetického příjmu stravou," doplnil Chadim.

Pro spálení 1 kg tukové tkáně je potřeba vytvořit energetický deficit o hodnotě zhruba 7 000 kcal (29 000 kJ). Muži dosáhnou této hodnoty zhruba za 13 dní provozování halového sportu, ženy za 18 dní.

Hubneme pouze pravidelným pohybem

"Tuková tkáň je komplexní orgán složený nejen z tuku, ale také třeba z pojivové tkáně či cév. Tuková tkáň tedy obsahuje jenom zhruba 75 % tuků," upřesnil Michal Kumstát z Katedry podpory zdraví Fakulty sportovních studií MU v Brně.

Spalování tuků u halových sportů je možné dále podpořit i sportovními doplňky výživy. Vhodným je třeba doplněk L-Carnitin, který pomáhá odbourávat uložený tělesný tuk a zabezpečuje energii pro svaly. Zvyšuje také aerobní kapacitu, takže umožňuje hrát oblíbený sport s vyšším nasazením a déle. 

Pro shazování kilogramů je potřeba sport provozovat pravidelně. To ale třeba taková bolest kloubů nebo natažení úponu na dlouhou dobu naruší. Z tohoto pohledu vychází jako nejšetrnější florbal, hokejbal a stolní tenis. Rizikovějšími jsou z hlediska opotřebení tělesné schránky naopak squash, ale i tenis a badminton. "Sport tedy doporučuji vybírat i podle jeho náročnosti na tělesnou schránku," uzavírá Vlastimil Chadim.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nemáte čas na sport? Posilujte v tramvaji i v kanceláři

Nejlepší sex? Čeká vás po padesátce!

8 rad, jak být konečně šťastná. Napořád


Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama