reklama

Jak nám škodí vedro: Zdravotní rizika horkého počasí

Léto je fajn a u většiny z nás i nejoblíbenější roční období. Ale čeho je moc, toho je příliš... Horké počasí posledních týdnů už nejspíš udolalo i většinu zarytých milovníků vysokých teplot a celková únava z nepolevujících veder je všeobecně znát. Jaká rizika s sebou extrémní horko přináší?

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Možná si poslední dobou častěji než jindy povzdechnete, že když jste byli malí, letní teploty nepřesahovaly třicítku zdaleka tak často jako dnes. Letošní léto je vskutku extrém a zdá se, že horké dny ještě nějakou dobu vydrží.

Ideální teplota venkovního prostředí pro člověka, který touží po relaxaci u vody, je 28 stupňů Celsia. Pro jedince vyvíjejícího lehkou fyzickou aktivitu maximálně 25 stupňů a při fyzické práci vytrvalostního charakteru je to něco kolem 15 stupňů Celsia.

  Pocení je nejúčinnějším mechanismem výdeje tepla během fyzické námahy. Potem se z těla ztrácí až 80 procent tepla, zatímco v klidu je to okolo 10 procent. Horko, pocení, žena.cz

Člověk je tvor teplokrevný a vyznačuje se tím, že je schopen díky svým termoregulačním mechanismům udržovat stálou teplotu "jádra". Jinými slovy - zajišťuje konstantní teplotu hluboko uložených orgánů téměř nezávisle na změnách okolního prostředí.

Jsou-li však podmínky dlouhodobě extrémní, začíná být lidský organismus přetížený, a to projevuje na více úrovních.

Jaká jsou rizika extrémně horkého počasí a jak rozeznat, že už je to opravdu moc?

Čtěte v naší grafice.

reklama
reklama