reklama

Jak mít krásné zdravé zuby? Expertka radila on-line

Zdravé a pěkné zuby může mít každý, výmluvy na dědičnost neplatí. Stačí se o ně správně starat. Radila dentální hygienistka.

Foto: Isifa / Thinkstock

Hezký a udržovaný chrup už dnes je vstupenkou do slušné společnosti.  Potvrdil to i velký zájem o on-line rozhovor s dentální hygienistkou Mgr. Hanou Kučovou, Dis.

Dentální hygiena vám nejenom krásně vyčistí a naleští zuby. Důležitější je, že pomáhá předcházet zubním kazům, zánětu dásní a parodontitidě. Dlouholetá členka a exprezidentka Asociace dentálních hygienistek ČR odpovídala na množství dotazů ohledně bělení zubů. Zvlášť vás zajímalo, jak účinné je domácí bělení.

Jak na bílé zuby?

"V ČR (a celé EU) nejsou pro běžné spotřebitele dostupné domácí bělící prostředky s koncentrací účinné bělící látky vyšší, než 0,1%. Tato koncentrace je nízká, tak aby potencionálně nedošlo k poškození pacienta a je tedy i málo účinná. Proto je potřeba její aplikace v delším čase. Ideálně postup je návštěva zubního lékaře, pak dentální hygienistky, a pak konzultace, jaký postup bělení je v daném případě vhodný. Obecně nejlépe funguje ordinační bělení a následné domácí," vysvětlila Mgr. Kučová.

Doporučuje: Citlivé zuby? Vždycky jde o skrytý problém

Důrazně varovala před použitím jedlé sody: "Jedlá soda je abrazivní - to znamená obrušuje a zdrsňuje povrch skloviny a tak časem vede k ještě většímu usazování pigmentů," upozornila v jedné ze svých odpovědí. Správnou péči si však můžeme zachovat  zuby zdravé a hezké po celý život, bez vymlouvání na dědičné vlivy.

Zdravá ústa - zdravé tělo

Se správnou zubní hygienou se můžeme vyhnout většině nepříjemností ve stomatologické ordinaci. Zároveň se tak staráme i o své celkové zdraví.  Nezapomeňte, že stav chrupu a ústní dutiny ovlivňuje i všeobecnou kondici . Může dokonce vyvolat závažné onemocnění.

Proto Mgr. Kučová varovala: "Stav zubů a především pak celého parodontu má velký vliv na celkové zdraví. Zubní kaz, zánět dásní i celého parodontu jsou infekční onemocnění. Přemnožené bekterie a jejich "splodiny" toxiny (jedy) infiltrují sliznicemi do krevního řečiště a dostanou se tak do celého organismu. Organismus a jeho buňky "otrávené" těmito jedy pak nemohou fungovat správně a vznikají stavy a onemocnění jako např. oslabená imunita, revmatoidní artritida, častý výskyt respiračních onemocnění, výskyt infarktu myokardu, rakoviny střev a konečníku."

Všechny odpovědi naší expertky naleznete o on-line rozhovoru dole pod tímto článkem. Zájem je obvykle tak velký, že naši odborníci ve vyhrazeném čase ani při nejlepší vůli nestihnou zodpovědět všechny otázky. Proto se vždy podívejte, zda v odpovědi na otázku jiného čtenáře nenajdete radu i pro váš problém. 

Náš odborník

Mgr. Hana Kučová, Dis.

Dlouholetá členka a exprezidentka ADH ČR (Asociace dentálních hygienistek ČR) usilující o stanovení legislativního i profesního rámce této "nové" profese v ČR, zástupkyně ČR v evropské a mezinárodní asociaci DH, od roku 2005 vyučující na Vyšší odborné škole zdravotnické pro dentální hygienisty a současně vykonávající povolání dentální hygienistky na soukromé klinice v centru Prahy. Rovněž se účastní mezinárodních odborných konferencí, kongresů, sympozií a spolupodílí se na organizaci osvětových akcí zaměřených na zlepšení orálního zdraví ( jako např. seriál E-Zubař Orbit Klub, Kartáčkem to nekončí, Světový den orálního zdraví atd... )

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 rad pro pěkné a zdravé zuby

Lékařka: Očkování na rakovinu čípku je i pro chlapce

Vyrážka z bazénu: Co všechno vám provede chlór

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama