reklama

Jak dlouho už smrkáte? Po týdnu to je nebezpečné

Alergie? Teď v zimě? Ale ano, už od února se objevují první pyly z lísky a břízy. Ale nemusíte se dívat do pylového kalendáře. Pokud smrkáte celou zimu, s největší pravděpodobností se už opravdu jedná o alergii.

Foto: Isifa/Thinkstock

Alergie? Teď v zimě? Ale ano, už od února se objevují první pyly z lísky a břízy. Ale ani se nemusíte dívat do pylového kalendáře. Pokud smrkáte celou zimu, s největší pravděpodobností se už opravdu jedná o alergii.

Říká se, že léčená rýma trvá týden, neléčená sedm dní. Jenže co když vám teče z nosu už kolik měsíců? Měli byste zpozornět, protože neléčená rýma umí nejen potrápit, ale také přinést riziko komplikací.

Na nosní kapky je závislost, alergie postupuje

Lidé svou alergii neléčí, protože se mylně domnívají, že trpět v zimě nepřetržitě rýmou, je prostě normální. Často ji považují za banální onemocnění a léčí ji jen běžnými kapkami do nosu. Neuvědomují si, že "obyčejná" rýma většinou netrvá déle než týden a pokud trvá déle, může jít o rýmu alergickou.

Náš tip: Alergie s podzimem nekončí: Na co si dát pozor?

V tom případě významně škodí sami sobě, protože běžné nosní kapky mohou způsobovat bušení srdce, třes, bolesti hlavy, zvýšený krevní tlak nebo zhoršení zeleného zákalu. A ke všemu po 10 dnech užívání na ně vzniká návyk. Ne sice ve smyslu drogové závislosti, ale v tom, že místo zprůchodnění nosu způsobí ještě větší zduření sliznice.

Ignorováním problémů si tak lidé zahrávají s astmatem a celoživotními komplikacemi. Důležité je také si uvědomit, že alergie vás může potkat v jakémkoli věku! 

Mít stále rýmu není normální

Opožděná diagnóza a léčebně nepodchycené alergické onemocnění může přerůst v chronický alergický zánět a astma. Bývá tomu tak stále častěji - alergií trpí podle odhadů až třetina lidí napříč všemi generacemi. Diagnóza alergické rýmy se v České republice týká  až 1,5 miliónu obyvatel.

S oblíbeným rčením "mám nějakou alergii" a namátkou vybranými kapkami dojdete leda tak do ještě horších konců. Pozdní nebo chybné  řešení potíží může způsobit, že z přechodné sezónní záležitosti se stane chronická s celou řadou možných komplikací od astmatu po psychické potíže. Hlavním rizikem je rozvoj průduškového astmatu - může k němu dojít až u poloviny postižených.

Z rýmy se vyvine astma

Dnes je již prokázáno, že zánětlivé změny na nosní sliznici probíhají u neléčeného alergika i v obdobích, kdy kontakt s alergeny je nízký a nosní příznaky jsou nevýrazné, nebo téměř žádné.

Doporučujeme: Alergie na sperma? Častější, než si myslíte!

Jedná se o tzv. minimální přetrvávající zánět, u nějž, pokud není kontinuálně léčen, je významné riziko postupu alergického zánětu do dolních cest dýchacích a který třeba i krevní cestou oslabuje celý organizmus. Odtud se pak rozvíjí alergie kožní i potravinové.

Neléčená alergie a alergická rýma jsou také často příčinou růstu polypů. Tvorba nosních polypů je nepříjemné onemocnění, které postihuje zhruba 4 %  všech lidí. Polypy jsou výrůstky zbytnělé sliznice samotné dutiny nosní nebo nosních dutin. Vznikají na podkladě dlouhotrvajícího zánětu, který ale může provázet různé další choroby. Jednou z nich je právě alergie.

Je čas jít na alergologii

Jestli vám tedy už kolik týdnů teče z nosu, objednejte se na vyšetření na alergologii. Je nejvyšší čas - jaro může vaše potíže ještě zhoršit! Pouze odborník a speciální testy dokáží odhalit druh vaší alergie a podle toho zvolit a nasadit dobrou a účinnou léčbu.

Trvalého braní léků se rozhodně nebojte. Projevy alergie zatěžují organismus mnohem více, protože v podstatě znamenají, jakoby v těle byl neustále přítomen nějaký zánět.

Zvláště pozorní byste měli být, pokud jsou alergiky vaši rodiče, protože pravděpodobnost výskytu alergií u dětí alergiků je vysoká. Pokud alergici jste, myslete zase na své děti a pozorujte, zdali se u nich neobjevují příznaky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zakázané potraviny: Když to není alergie, co je to?

Mladí nic nevydrží. Jsou víc nemocní než důchodci

Nevěru je lepší ututlat, říká dcera Magdy Vašáryové

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama