reklama

Jak bojovat proti oparům. Zkuste zinek, tabletky nebo tea tree olejíček

S trochou nadsázky se o něm dá říci, že je přesně jako nevítaný host. Objeví se totiž, když ho čekáte nejmíň a o jeho přítomnost vůbec nestojíte. Opar je totiž nejen bolestivý a nevzhledný, ale také nakažlivý. Pravidelně trápí dokonce každého šestého člověka.

Foto: iStock

Začíná nenápadně typickým svěděním na rtu. Brzy se na postiženém místě vytvoří drobné puchýřky naplněné tekutinou. Místo svědí, pálí, a když potom po několika dnech puchýřky prasknou, vytvoří se místo nich bolestivý strup.

Nejčastěji se opar tvoří na rtech, pod nosem či na pokožce v okolí rtů. Dalším místem jsou pak sliznice, ať už dutiny ústní, nebo dokonce v oblasti genitálií.

Navždy spolu

Původcem oparu je virus herpes simplex. Jakmile se jednou dostane do organismu, už v něm zůstane navždy. I když se vám zdá, že vám dal pokoj, nenechte se mýlit. Virus jen čeká na svou příležitost, aby se mohl přihlásit. Nejčastěji je to ve chvíli, kdy je tělo nějakým způsobem oslabené. Může jít například o zvýšenou míru stresu, únavu, vyčerpání imunitního systému, infekci, horečku či nadměrný pobyt na slunci. Často se opar objeví například při menstruaci.

Nakazíte se jím poměrně jednoduše. Stačí, abyste byli v tělesném kontaktu s někým, kdo má opar. Stačí letmý polibek nebo nevinné objetí či sdílení věcí, jako je třeba sklenička či ručník. Jakmile se opar zhojí, virus se znovu vrátí do latentního stadia v nervových buňkách a čeká na další příležitost.

Do boje s puchýřky

Opar na počkání bohužel nezmizí. Můžete ale ovlivnit jeho průběh a také dobu hojení. K účinným a relativně levným prostředkům patří zinková mast, kterou je vhodné potírat postižené místo několikrát denně. Zinek totiž vysušuje, a zároveň podporuje regeneraci kůže. V lékárně jsou k dostání také různé protivirové masti, jež dokážou zastavit další rozšiřování puchýřků.

Na podobném principu fungují také náplasti na opary, které dokážou nevzhledné puchýřky také docela dobře zamaskovat, takže na první pohled nikdo nic nepozná. Hojení můžete podpořit také užíváním doplňku stravy HerpeNorm™, který má překvapivě rychlý a efektivní nástup účinku. Pokud vás ale opary trápí hodně a často, není od věci navštívit dermatologa, který vám může předepsat antivirotika. Léky sníží přítomnost viru v organismu a od potíží citelně uleví.  

Pomoc ze zelené lékárny

Samozřejmě existují i přírodní prostředky, kterými můžete opary hojit. Podstatné je puchýřek vysušit, tím se totiž urychlí jeho hojení.

  • Aloe vera - tato zázračná rostlinka poslouží jako první pomoc nejen na začátku, ale i v pokročilých stadiích oparu. Odloupněte z rostliny list, omyjte ho a rozřízněte. Opar potírejte vytékající šťávou, asi 3-4× denně.
  • Tea tree - přírodní, velice účinný dezinfekční prostředek, který se užívá nejčastěji v podobě olejíčku. Potírejte jím postižená místa ideálně již při prvních příznacích oparu. Zmírníte tím jeho výsev a urychlíte hojení.
  • Heřmánek - bylinka, která má schopnost vysušovat. Uvařte si silný heřmánkový čaj. Dvě lžíce sušeného heřmánku přelijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut vyluhovat. Pak lektvar použijte k obkladům na postižené místo. 
"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama