reklama

Hubnutí je stres, nejdřív řešte psychiku, říká lékařka

Ještě hubnete po vánocích nebo už na jaro? Důvod se nejspíš najde vždycky, ale jaké jsou výsledky?  Poraďte se s obezitoložkou,  co dokážete stravováním a co zvýšenou pohybovou aktivitou.

Foto: Isifa/Thinkstock

Ještě hubnete po vánocích nebo už na jaro? Důvod se nejspíš najde vždycky, ale jaké jsou výsledky?  Radili jste se s obezitoložkou,  co dokážete stravováním a co zvýšenou pohybovou aktivitou.

Zvlášť ženy dělají často jednu ze dvou obvyklých chyb: buď cvičí do úmoru nebo se mučí přísnou dietou bez pohybu. Ani jedno však nevydrží dlouho.  Ideální je však spojit obojí v míře, která bude jak snesitelná, tak především účinná!

Po čem ženám rostou prsa? Obezita nebo hormony?  - čtěte ZDE>>

Obezitoložka MUDr. Radka Jedličková má zkušenosti i s těmi, kteří nikdy necvičili a mají strach vyrazit do posilovny. Vhodný pohyb se najde i pro ty, kdo mají nějaké zdravotní omezení nebo příliš velkou nadváhu, která jim brání v klasickém sportu.

Někdy pomůže psycholog

"Samo hubnutí je stres, takže vždy svým pacientům říkám, že nejdříve musí alespoň trochu vyřešit svou situaci a pak se pustit do hubnutí. Zkuste si alespoň plánovat svůj jídelníček tak, abyste jedla po 3 hodinách, a kde můžete, choďte pěšky. Bylo by také vhodné navštívit psychologa," odpověděla doktorka Jedličková například na dotaz, jak omezit vliv stresu a únavy na odhodlání něco udělat se svou váhou.  

Doporučujeme: Obezitolog Matoulek: Jídelníčky obvykle nefungují >>

MUDr. Jedličková také varovala před rychlým, ale nebezpečným řešením v podobě vynechávání příloh. "Sacharidy, resp.polysacharidy by měly tvořit až 55% našeho jídelníčku. Existuje celá řada diet založených na vynechání příloh. S nimi dosáhnete zpočátku sice rychlejšího úbytku, ale po krátkém čase se jistě dostaví jojo efekt a vy jste tam, kde jste byla - či spíše máte ještě více tukové tkáně a každý další redukční pokus je méně úspěšný a těžší. Někdy opravdu trvá než se člověk smíří s tím, že je opravdu lepší hubnout sice pomaleji(0,5-1kg/týden),ale trvale a zdravě!!

Další otázky a odpovědi se dočtete níže v celém on-line rozhovoru.

Náš odborník

MUDr. Radka Jedličková

věnuje se internímu lékařství a obezitologii. Pracuje na III. interní klinice VFN a na poliklinice na Karlově náměstí v Praze v obezitologické ambulanci. V Rekondičním Centru se věnuje poradenství a přednáškové činnosti v oblasti prevence a léčby obezity a vede tříměsíční redukční kurzy.

Rekondiční centra se nacházejí na mnoha místech ČR. Slouží především pro možnost vyzkoušení bezpečné pohybové aktivity a pravidelného docházení v rámci léčby a prevence obezity, cukrovky, vysokého krevního tlaku apod. Nicméně jsou vhodná i pro všechny, kteří pouze chtějí zvýšit svou fyzickou kondici - včetně shození pár (desítek) kil.  Pokud jste se doteď báli pohybu, tady už nebudete.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

Obezita v dětství = mindráky na celý život

Zákaz antikoncepce: Týká se i vás?

Rozhovor i o vašem zdraví: Odpovídá odbornice na výživu

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama