reklama

Hračky ohrožují zdraví: Kde všude se skrývají jedy

Ministerstvo zdravotnictví už zase varuje před plastovými hračkami z Číny. Jaké další jedy nás ohrožují?

Foto: Isifa/Thinkstock

Ministerstvo zdravotnictví už zase varuje před plastovými hračkami z Číny. Panenky My Baby a Item obsahují nadměrné množství ftalátu DEHP.

Tato látka se může při hře dostat přes sliny do těla a do budoucna nepříznivě ovlivňovat plodnost. Čínské hračky jsou kvůli nadlimitními obsahu ftalátů důvodem podobných upozornění opakovaně. To ale nejsou jediné jedy, které nás obklopují a my o tom ani nemusíme vědět.

Pozor hlavně na dětské předměty 

K nejčastějším patří právě ftaláty. Děsivé na tom je, že se jim takřka nelze vyhnout, leda nezměrnou opatrností, hraničící až s paranoiou - tak jsou všudypřítomné. Používají jako změkčovadlo při výrobě plastů. Takové předměty používáme dennodenně. Jak vlastně na organismus působí?

Doporučujeme: Téma: Jedy kolem nás

Ftaláty jak u dospělých, tak i u dětí bez výjimky ohrožují funkce ledvin a jater, zvyšují riziko vzniku alergií či astmatu. Snižují produkci mužského hormonu testosteronu a spermií. Dále u dospívajících způsobují atrofii mužských reprodukčních orgánů (varlat), čímž přímo narušují plodnost. Nejrozšířenější z ftalátů je právě zmíněný  DEHP (di-2-etylhexyl ftalát), který je považován za reprodukčně a vývojově toxickou látku. Zvláště vysokým dávkám DEHP mohou být vystaveny děti na novorozeneckých jednotkách intenzivní péče.

Vzhledem ke zdravotním rizikům byla přijata opatření k omezení používání vybraných ftalátů při výrobě hraček a výrobků pro děti jak v EU, tak v USA.

Další z jedů, který nás obklopuje od rána do večera,  je bisfenol BPA. Používá  při výrobě polykarbonátů a ty se využívají při výrobě např. DVD, kojeneckých lahví, barelů na vodu, sportovních pomůcek, plastových příborů, dóz na potraviny, ale také ve stomatologii, stavebnictví, elektronice nebo medicíně.

Dosavadní výzkumy jsou alarmující. Naznačují, že vystavení bisfenolu A během nitroděložního vývoje ovlivňuje vývoj prsní tkáně plodu a zvyšuje riziko výskytu rakoviny prsu v pozdějším věku, byl také zaznamenán úbytek spermií u mužů.

Vedou se polemiky, zda BPA způsobuje onemocnění srdce, cukrovku a syndrom ADHD. Výzkum prováděný u mužských zaměstnanců továren vystavených vysokým koncentracím BPA ukázal, že měli čtyřikrát vyšší frekvenci problémů s erekcí a sedmkrát častěji problémy s ejakulací.

Výsledky studie prováděné v USA v letech 2003-2006 ukazují, že BPA má  negativní účinky na fungování imunitního systému člověka. Na výsledky těchto studií musely reagovat i příslušné evropské orgány jako je Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a v ČR SZÚ. Od 1. června 2011 se v EU nesmějí prodávat kojenecké láhve s obsahem bisfenolu A.

Také hygiena může být nezdravá

Triclosan je také všude kolem nás. Přidává se do antibakteriálních mýdel, deodorantů, zubních past, krémů na holení a čistících prostředků. Je též napouštěn do čím dál většího počtu spotřebitelských výrobků, například kuchyňských nástrojů, hraček, ložního prádla, ponožek a odpadkových pytlů.

Výše zmíněná studie u BPA z let 2003-2006 se týká i triclosanu a stejně jako BPA má podle ní triclosan negativní účinky na fungování imunitního systému člověka. Předpokládá se, že triclosan je také zodpovědný za poruchy štítné žlázy a zvyšuje riziko infarktu. vede také k rezistenci vůči antibiotikům. Má rozsáhlé negativní vlivy na životní prostředí.

Vyděsilo vás to?

Zkuste se vyhýbat aspoň hlavním zdrojům těchto látek, nebo je přinejmenším omezit. Mezi nejvýznamnější zdroje patří:  

  • Ftaláty najdeme v plastových obalech a taškách, běžné kosmetice, pleťovém mléku a interierech aut
  • BPA obsahují potravinové obaly jako jsou plastové nádobky, láhve (včetně kojeneckých) nebo vnitřní potahy potravinových konzerv
  • Triclosan je přítomen především v antibakteriálních mýdlech a čistících prostředcích.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

8 nejčastějších jedů kolem nás

Nebezpečí velkých zadků: Ušetřit se na nich nedá

V létě se špatně hubne. Počkejte na září

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama