reklama

Hojení ran: 10 zaručených přírodních pomocníků

Po akné, po spálení, po říznutí či odření - všude mohou na naší pokožce zůstat nevzhledné stopy. Jak zabránit jejich vzniku a mít kůži hladkou jako miminko?

Foto: Isifa/Thinkstock

Po akné, po spálení, po říznutí či odření - všude mohou na naší pokožce zůstat nevzhledné stopy. Jak zabránit jejich vzniku a mít kůži hladkou jako miminko?

Chladné počasí neprospívá ani zdravé kůži, natož hojící se ráně. Pokud chcete svou pokožku ochránit, svěřte ji zázračné síle bylinek. Přinášíme vám seznam deseti zaručených přírodních pomocníků.

1. Heřmánek

Heřmánek je uklidňující bylinka pro zevní i vnitřní užití. Neochvějnou pozici získal v léčbě zánětů kůže, popálenin, ran, pohmoždění či vředů. Není tedy divu, že je přímo ideální surovinou pro výrobu produktů pečujících o pleť. Heřmánek obsahuje flavonoidy a éterické oleje, které mají výrazné protizánětlivé účinky. Z heřmánkových odvarů tak mohou profitovat i lidé s chronickým onemocněním kůže.

Doporučujeme:  Téma: Bylinky a přírodní medicína

2. Měsíček

Měsíček je taktéž vítaným pomocníkem v léčbě mnoha nemocí kůže. Často je považován za jednu z nejbezpečnějších a nejúčinnějších bylinek pro lidské zdraví. Esenciální oleje obsažené v měsíčku stimulují hojení ran. Rozpustné steroly a karotenoidy vykazují antiseptické, protizánětlivé účinky a též podporují imunitní funkce. Na těžce se hojící rány a vředy se nejčastěji používá ve formě obkladu, masti či tinktury.

3. Přeslička

Přeslička má velmi rozsáhlé využití. Obsahuje vysoké množství oxidu křemičitého, který je důležitou složkou kolagenu. Kolagen je základním stavebním kamenem mnoha struktur lidského těla. Mimo jiné udržuje mladistvý vzhled a pevnost pokožky. Pro vnější použití je podávání přesličky vhodné formou obkladů a koupelí.

4. Levandule

Levandule je obdobně jako heřmánek jednou ze základních bylin pro výživu a hojení kůže. Levandulové silice nejenom nádherně voní, ale mají též výrazné antiseptické a protizánětlivé účinky. Masti se dají využít prakticky na jakékoliv poškození povrchu lidského těla. Vmasírováním masti do spánkové oblasti navíc můžete zmírnit bolesti hlavy.

5. Máta

Máta obsahuje mentol, látku dráždící chladové receptory v kůži. Při použití mentolu na postiženou kůži dochází k aktivaci těchto receptorů, což vyvolává příjemný pocit ochlazení. Přípravky obsahující mátu ulevují zaníceným tkáním a zmírňují projevy bodnutí, popálení či opaření.

6. Citronová tráva

Citronová tráva je oblíbeným kořením asijské kuchyně. Nejenže dodává jídlu exotickou chuť, ale také příznivě působí na lidské zdraví. Přípravky obsahující výtažky z citronové trávy nalézají uplatnění v léčbě mastné pleti a akné. Citronová tráva též působí proti bakteriím a houbovým onemocněním. Pro svou krásnou a svěží vůni se využívá v aromaterapii k navození dobré nálady. Stačí pár kapek do aromalampičky. Citronová tráva se dá koupit i ve formě čaje.

7. Jetel luční

Jetel luční má blahodárné účinky na kůži. Používá se v terapii ekzému, akné a kožních poranění. Jeho složky vykazují dezinfekční účinky, díky čemuž urychlují hojení ran. Z nálevu čerstvého či sušeného jetele se dá připravit koupel k zevnímu užití nebo výtečný bylinkový čaj.

8. Kopřiva

V mnoha zemích je kopřiva podceňovaným plevelem. Přitom má nesporné léčivé vlastnosti. Obsahuje totiž široké spektrum minerálních látek, které jsou nezbytné pro udržení celistvosti lidské kůže. Výtažky z kopřivy pomáhají napravit poškození mastné pleti. Oblíbené šampony zklidňují suchou pokožku hlavy.

9. Lopuch

Lopuch běžně roste jako plevel na smetištích nebo kolem cest. V nenápadné bylině se skrývají protizánětlivé a antibakteriální účinky, obsahuje též vysoké množství antioxidantů. Masti nebo horké obklady ulevují při léčbě popálenin, ekzémů a ran.

10. Aloe vera

Staré papyrusové svitky ukazují, že blahodárné účinky aloe znali již ve starověkém Egyptě. Koupele z aloe podle textů udržovaly mladistvý vzhled královny Kleopatry i Nefertiti. Moderní výzkumy potvrzují, že rostlina obsahuje velké množství antiseptických látek a má výrazné uklidňující účinky. Přípravky z aloe jsou proto oblíbené při léčbě ran, spálenin či opařenin.

(holi)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bylinkářka radí: Jak na choroby podle horoskopu?

6 nejhorších věcí pro vaše uši: Tyčinky a bazén

Strach z kastrace: Jak zůstat mužem při nádoru prostaty

 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama