reklama

Hodně žen příprava na sex ruší, říká spoluautorka nového pesaru

Jak probíhá testování antikoncepční a sexuální pomůcky? Kdy je vhodná doba na to, nehormonální antikoncepční pomůcku zavádět do těla?

Foto: iStock

V jedné epizodě Sexu ve městě si Carrie nedokáže vytáhnout z vaginy pesar. Díky Samanthině zásahu se to nakonec povede. S českými pesary, jejichž spoluautorkou je členka Evropské společnosti pro kontracepci Kateřina Kadlecová, by se jí nic takového stát nemohlo.

Proč vás napadlo vymyslet pomůcky pro ženy?

Vyšlo to z výsledků naší poradny, dost žen nám hlásilo "krátké prsty", tedy problémy dosáhnout na poutko při vyjímání, nebo to, že jejich partnery poutko tlačí a nevnímají ho příjemně. Zároveň jsme shodou okolností začaly mít potíže s americkým dodavatelem, který několikrát do roka měnil dodací podmínky a ceny. Takže ono to tak nějak vyplynulo jedno z druhého. Antikoncepce je naší vášní a nechtěly jsme se nechat zatlačit do kouta.

Jak probíhalo testování produktů?

Pokusnými králíky číslo jedna jsme byly já a má kolegyně doktorka Štěpánka Peštová, která vede poradnu. Nové prototypy jsme zkoušely nejprve na sobě. Přestože základní tvar byl daný, předcházelo finální verzi osm prototypů, předchozích sedm neobstálo. Ten osmý jsme pak nabídly testovací skupině žen, nejprve uživatelkám cervikálního kloboučku, které mohly srovnat, jak se klobouček chová v porovnání s předchozím typem. Testovaly jsme zároveň obě varianty, pevnější i měkčí, a zpětná vazba byla jednoznačně pozitivní.

Používáte i nadále své pomůcky sama a s jakými pocity?

Ano, používám je a ráda. Baví mě barvy, používám akvamarínovou modrou. 

Jaký je rozdíl mezi vaším pesarem a jinými?

Jde o typ cervikálního kloboučku, který vychází z ověřeného designu a je upravený na základě zkušeností z naší poradny. Novinkou je, že tentokrát se na jeho designu podílely ženy. Předchozí pesary vymýšleli muži, a přestože vnesli do funkčnosti převratné změny, mám na mysli zejména krempy, které výrazně zvýšily účinnost cervikálního kloboučku, tak některé funkční záležitosti nedořešili, což pro použití v praxi představovalo problém.

S jakou oblibou se setkává u českých žen a jak je tato obliba srovnatelná se zahraničím?

Jak české, tak zahraniční ženy na něj reagují velmi dobře, shodně ho popisují jako "krásný". To není zanedbatelné. Pomůcku, se kterou se uživatelky dokážou vnitřně ztotožnit, budou spíše používat a její použití bude úspěšnější. U pesarů velmi záleží na motivovanosti uživatelky.

V čem jsou jeho největší výhody a co je třeba ještě doladit?

Za největší výhodu pokládáme absenci vyjímacího poutka. Poutko bylo zbytečně tvrdé a kvůli naklopení pesaru v pochvě na něj uživatelky hůř dosáhly. Na novém pesaru poutko zastupují vyjímací očka v krempě, která jsou vždy dobře na dosah. Další inovací jsou dvě tuhosti pesaru. Nácviková, pevnější odpovídá tuhosti původního kloboučku a je vhodná pro uživatelky začátečnice. S pevnějším pesarem se snáze manipuluje v pochvě a uživatelka má prostor získat zkušenosti, co kam patří a jak. Když už je zkušenější, může využít komfortu měkčího kloboučku, který odpovídá měkkosti kůže. 

Největší nevýhoda, na kterou jsme narazily, není v souvislosti s kloboučkem jako takovým, ale s byrokracií. Kloboučku stále chybí CE certifikace, což je velmi drahý administrativní úkon, ze zákona povinný, který ale zajišťují soukromé firmy, ne státní instituce. V ČR už žádná firma nemá licenci na to, aby tento typ certifikace mohla provádět. První rok vyjde na přibližně 20 tisíc eur, další dva roky každý po 6000 eur a pak celé dokola, certifikaci je nutné stále obnovovat. CE certifikace se přitom nezajímá o výrobek jako takový, není zárukou funkčnosti ani zdravotní bezpečnosti. Což mě vede k otázce, k čemu vlastně je? Zatím jsem nenašla uspokojivou odpověď.

Doporučila byste váš pesar svým dcerám coby antikoncepční možnost?

Mám s ním dobrou zkušenost, a proto ho zahrnu do možností, které jim nabídnu. Nicméně každá žena je jiná, každá má jiné potřeby, jiný životní styl. Až na toto rozhodování dojde, budu zohledňovat jejich přání a potřeby - tak jako to i v poradně běžně děláme vůči našim klientkám. Mým cílem je, aby se ženy nebály používat nehormonální metody antikoncepce, aby se neuchylovaly k hormonální antikoncepci ze strachu nebo z nedostatku vědomostí. Pokud jim je sympatický pesar, jsem samozřejmě ráda. Antikoncepce je ale hodně o pocitech a nemá cenu doporučovat něco, s čím ta která žena není vnitřně ztotožněná.

Jste také spoluautorkou sexuální pomůcky Evanella, která se zavádí při sexu během menstruace. Proč jde o sexuální pomůcku, a ne o menstruační pomůcku?

Použití menstruačních pomůcek, například kalíšků, se nespojuje se sexem. Evanella je svébytná pomůcka na pomezí cervikálního kloboučku a menstruační pomůcky. Důležité je si uvědomit, že nemůže v těle zůstat zavedena moc dlouho. Označení menstruační pomůcka by mohlo být zavádějící a mohlo by ženy inspirovat k tomu, aby Evanellu používaly jako menstruační kalíšek.

Evanella může zůstat v těle čtyřicet minut. Nedokážu si představit, že bych se zbavila permanentní sebekontroly. Nevnímají to uživatelky jako problém?

Způsob použití kloboučku závisí na již dříve zmíněné chybějící CE certifikaci. Je třeba si uvědomit, že přestože pomůcka - cervikální klobouček - je stejná, má stejný tvar i materiál, způsobem použití se liší. U antikoncepčního využití může mít žena klobouček zavedený až osmačtyřicet hodin v kuse a je nutné, aby zůstal ještě šest hodin po styku zavedený, aby spermie stihly pomřít. Při menstruaci by ale takový postup vedl k městnání krve v děloze a případně k zánětu. Proto doporučujeme nepoužívat klobouček při nejsilnějším krvácení a ne déle než čtyřicet minut. 

Kdy ji tedy nasazovat? Před předehrou, po předehře? A co když žádná předehra není?

U cervikálního kloboučku - antikoncepční pomůcky není nasazování závislé na sexu. To je velká výhoda pesarů oproti kondomům nebo spermicidům. Výslovně doporučujeme, aby žena zaváděla klobouček v klidu, třeba řadu hodin před zamýšleným sexem, protože při zavádění je třeba se soustředit. U Evanelly je samozřejmě doba, kdy je možné klobouček zavést dopředu, omezená.

Co udělá nasazování takové pomůcky s touhou?

Soustředění a touha nejdou moc dohromady, proto je lepší zavádět cervikální kloboučky delší dobu před stykem, třeba ráno, když vím, že večer bude partner doma a mohli bychom se milovat. Dost žen příprava na sex ruší, mají pocit, že teď už k tomu musí dojít, když se nachystaly. Proto je vhodné dát si delší časový rozestup a na "přípravu" zapomenout. A možná by bylo dobré si uvědomit, že i když mám zavedený pesar, neznamená to automaticky, že budu sex chtít a svolím k němu. 

Co cítí při nasazené Evanelle muž?

Evanella je pro muže pocitově příjemnější než jiné typy cervikálních kloboučků. Hmatový vjem se nijak výrazně neliší od toho, co muž běžně v pochvě cítí. 

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama