reklama

Hodina spánku navíc nemusí být dobrá. Rozhodí vám režim

Hodinka navíc se sice teď hodí, ale změny času nám ničí spánek. Věděli jste, že můžete trpět "pásmovou nemocí", aniž byste se hnuli z místa?

Foto: Isifa/Thinkstock

Hodinka navíc se sice teď hodí, ale změny času nám ničí spánek. Věděli jste, že můžete trpět "pásmovou nemocí", aniž byste se hnuli z místa?

Podle psycholožky Shelby Freedman Harris, ředitelky programu spánkové medicíny v New Yorku, se takzvaný sociální jet lag v dnešní době stává stále častějším jevem.

Rozhozený režim

"Nejedná se o pravé problémy se spánkem. Ve skutečnosti problémy u spousty lidí pramení z toho, že chodí spát i vstávají každý den v diametrálně odlišnou hodinu. A to je to, co pak způsobuje jejich problémy," říká specialistka.

Doporučujeme: Nespavost a poruchy spánku

Vlaky v noci na neděli sice zůstaly hodinu stát, ale co auta? Více než 25 procent řidičů vidí přechod z letního času na zimní jako rizikový. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala zpracovat pojišťovna Generali.

Většinou stačí na rozhození spánkového režimu pouhý víkend, natož delší volno - a teď ještě s vidinou hodiny nočního času navíc. Následně pak mají lidé tendence další dny vyspávat třeba až do oběda. Tím ale trpí nejen jejich tělo, ale i spánkové návyky. Tělo má pak totiž problém přizpůsobit se běžnému provozu a u spousty lidí se projeví problémy s nespavostí. Ty se pak často rychle stanou trvalými. 

Dáte si pět piv? Pak se nedivte

Myslíte si, že nevyspalost a únava vám zaručí, že další noc budete spát jako miminko? Není to tak. Vědci už prokázali, že únava spánek nepodporuje. Extrémní únava může naopak způsobit problémy. Spánek je vysoce energeticky náročný aktivní děj, kdy dochází ke kaskádě reakcí, které vyústí v jednotlivé fáze spánku.

Chcete nevyspalost dohnat šlofíkem přes den? Radši to udělejte nejpozději do druhé hodiny odpolední a jen na dvacet minut. Takový čas stačí a spánek je občerstvující, jinak vás znovu rozhodí. Lidem, kteří už trpí poruchami spánku, se spaní přes den rozhodně nedoporučuje. Těm, kdož spí dobře, může odpolední spánek zvýšit soustředění, paměť a duševní výkonnost ve druhé polovině dne.

A co sklenička na dobrou noc? Možná, ale alkohol sice usnadní usínání, zato narušuje kvalitu spánku v druhé polovině noci. Tomu pak odpovídá i výkonnost následujícího dne. Alkoholem se nespavost řešit nedá. Záleží také na množství, sklenička vína jako "usínací" rituál může pomoci, pět piv spánek naruší. Čím více budete popíjet, tím horší spánkový jet lag vás pak může potkat, varuje doktorka Harrisová. 

Jak si srovnat spánek?

Pro usnadnění přechodu vnitřních biologických hodin na zimní čas radí odborníci v prvních dnech jít spát a vstávat o patnáct minut později než obvykle, v dalších o půl hodiny později a postupně se tak "srovnat". Po probuzení je dobré se krátce projít a vyváženě posnídat. Pokud si přidáte pár protahovacích cviků, fyzický stres z časového posunu se zmírní.

1000 snů za rok a další zajímavosti 

  • Člověk za život prospí až 25 let, tedy třetinu života.
  • Není pravda, že spánek před půlnocí je kvalitnější. Spáči typu sova usínají po půlnoci, aniž by jim to narušilo kvalitu. Naopak skřivan si ponocování neužije.
  • Nespavost je dědičná asi z 50 procent, z dalších 50 se na ní podílejí vlivy z okolí. "Křehká" psychická konstituce a nestabilita má na vznik dlouhodobé nespavosti poměrně velký vliv.
  • Spát v sedě neumožní upadnout do nejhlubší spánkové fáze, takže si dostatečně neodpočinete.
  • Spánek v délce osm a půl hodiny u sportovců zvyšuje přesnost, zlepšuje reakční čas a pomáhá rychlosti běhu.
  • Nám ostatním odborníci začali v poslední době doporučovat o něco méně, ideální je prý spát sedm a půl hodiny. Hlavní je však pravidelnost.
  • Přesný průběh spánkového cyklu je individuální a mění se i s věkem.
  • Fáze REM se opakuje za noc třikrát, takže za rok máme až tisíc snů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

7 příznaků nedostatku spánku: Zívání k nim nepatří!

Lence selhaly ledviny, přesto obletěla celý svět

Léky bez chemie? Zkuste alternativu. Dokud to jde

 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama