reklama

Hluk útočí ze všech stran. Kam se před ním ukrýt?

Sluch je pořád v činnosti a nikdy si neodpočine. Budí nás i ze spaní, a tak by si někdy zasloužil úplné ticho. A my taky.

Foto: Thinstock

Chcete si popovídat s kamarádkou v kavárně, ale nejde to. Stejně tak se na rande celá romantika rozplyne, když byste důvěrnosti na sebe museli pokřikovat. Všude hraje hlasitá hudba, samozřejmě úplně jiná, než jaká se líbí vám.

Člověk ze sebe nechce dělat prudiče, aby žádal o ztlumení. A ostatně personál s železnou pravidelností řekne, že tak si to přeje majitel. Stejný nápor nepříjemných zvuků na nás působí v při nakupování v obchodech, při plavání v bazénu - a vlastně všude.

Sluch nikdy nespí

Na rozdíl od zraku, který v noci člověk vypne, sluch je stále v činnosti a nikdy si neodpočine. Podle výzkumů hluk patří k největším stresorům a bohužel také k jevům, pod jejichž vlivem se hloupne. To určitě nechtějí slyšet lidé, kteří si do uší pouštějí ze sluchátek hudba tak hlasitě, že i na tři metry přehluší motor autobusu.

Doporučujeme: Dětský pláč patří k nejhorším zvukům, lidé ho nesnášejí

"Především obyvatelé žijící ve velkých aglomeracích touží po větším klidu. Kromě znečištěného prostředí jim vadí hlavně hluk, jemuž jsou ve městě permanentně vystaveni," vysvětluje psychiatrička Alena Matěchová z Psychocentra Habešovna v Kladně a dodává: "Zjistilo se, že při hluku o intenzitě 65 - 90 dB (při bdění) a 45 - 80 dB (při spánku) se člověk stává nervóznějším, rozšiřují se mu zornice, zužují cévy a zvyšuje srdeční činnost. Zároveň se zrychluje dýchání a může docházet i ke svírání a křečím žaludku."

Kolik hluku snesete?

Hluk může v hraničních případech způsobit poškození sluchu,  ale důsledkem bývají poruchy spánku, vysoký krevní tlak, nemoci srdce a cév a žaludeční vředy. Pro představu:

  • Tikot hodin -  asi 30 dB
  • Šepot z 10 cm - asi 50 dB
  • Běžná konverzace - 50 dB
  • Pračka - asi 60 dB
  • Klapot kláves počítače - 60 dB
  • Bouchnutí dveřmi - 70 dB
  • Saxofon z 40 cm - asi 90 dB
  • Doprava - 90 dB
  • Rockový koncert - 110 dB
  • Hřmění - 120 dB
  • Práh bolesti - 125 dB 
  • Hlasitý výkřik stejně jako motorová sbíječka - 130 dB
  • Vzlet tryskového letadla je více než 190 dB
  • Už 140 dB může způsobit trvalé poškození sluchu. Zvuk výstřelu či bouchacích kuliček blízko ucha může přivodit akutní sluchový úraz a dočasnou ztrátu sluchu. Lékaři tvrdí, že nebezpečnější jsou sluchátka vkládaná do ucha.

Všeho moc škodí

Měli bychom dopřát uším občas relaxaci a aspoň někdy poslouchat jen ticho. Ovšem to "hrobové" nám prý také nedělá dobře. Člověk zkrátka určitou hladinu hluku pro svou životní aktivitu potřebuje. A jaké jsou tedy ideální hodnoty, při nichž se cítíme nejlépe? Pohybují se od 30 do 35 dB.

Právě tyto příjemné zvuky vydává například bublání potůčku, šumění moře nebo větví stromů. "Proto bych každému, kdo chce své mysli dopřát kýžený odpočinek a posílit svoji psychickou rovnováhu, doporučila utíkat do klidu přírody co možná nejčastěji," říká doktorka Matěchová.

Polární kruh, nebo Šumava?

Možností je spousta. Můžete se vydat na polární kruh do Arctic Snow Hotel a skleněnou kupolí iglú sledovat polární záři, nebo si pronajmout apartmá lesního hotelu Juvet v norském údolí Valdallen a prosklenými stěnami pokoje pozorovat noční život zvířat.

Podobně intenzivní zážitky se ovšem nabízejí i mnohem blíž. Zkuste třeba Šumavu. Pouhých 10 minut jízdy autem od Sušice a Kašperských Hor a jen 15 minut od Prášil se uprostřed luk a hvozdů ukrývá polosamota Rajsko, čítající pouze dvě chalupy. Ticho tu ruší pouze vzdálené šumění zlatonosné říčky Otavy a kopýtka srnek, které se neostýchají přijít za vámi až na terasu.

Není divu, že je list The Guardian  zařadil mezi 20 top prázdninových míst pro rodinnou rekreaci, a to hned vedle luxusních vil třeba v Provence nebo na Lanzarote. 

Ale než se vypravíte někam do ticha osvěžit si uši i duši, zkuste zatím aspoň důsledně vyžadovat ztišení hluku v kavárnách, restauracích, obchodech a dalších veřejných prostorech. Když nás bude víc, možná něčeho dosáhneme.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Stres v práci: Jak se nenechat semlít

Mohou vitamíny také škodit? Umělé ano

Jarní únava: Překonat ji nemusíte. Stačí zlikvidovat

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama